உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Post Corona Problems: যদি এই লক্ষণবোৰ ক'ৰোনাৰ পিছত দেখা দিয়ে, লগে লগে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক...

    Post Corona Problems: যদি এই লক্ষণবোৰ ক'ৰোনাৰ পিছত দেখা দিয়ে, লগে লগে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক...

    Image-Shutterstock

    Image-Shutterstock

    Side Effects Of Coronavirus: ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ ওপৰত এটা নতুন গৱেষণাই প্ৰকাশ কৰিছে যে ইয়াৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকলে শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা থাকিলে ইয়াক সহজভাৱে ল'ব নালাগে।

    • Share this:
    Side Effects Of Coronavirus: ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ ওপৰত এটা নতুন গৱেষণাই প্ৰকাশ কৰিছে যে ইয়াৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকলে শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা থাকিলে ইয়াক সহজভাৱে ল'ব নালাগে। ৱাশ্বিংটন বিশ্ববিদ্যালয় (Washington University) স্কুল অৱ মেডিচিনৰ বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, সংক্ৰমণ শেষ হোৱাৰ পিছতো ভাইৰাছৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা ব্যক্তি এজনৰ বাবে কৰোনা ভাইৰাছে হাঁওফাঁও ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে আৰু উশাহ দীঘলীয়া কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত অৱশেষত গুৰুতৰ ৰোগ হ'ব পাৰে।

    অমৰ উজালা বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ গৱেষণাত কয় যে কিছুমান লোকৰ উশাহ চুটি হয়, ক'ৰোনা প্ৰতিবেদন ঋণাত্মক হোৱাৰ পিছত নিৰন্তৰ কাহ হয়। এই ক্ষেত্ৰত, লগে লগে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰে যে ক'ৰোনাৰ পিছত হাঁওফাঁওৰ সমস্যা এক গুৰুতৰ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ লক্ষণ।

    গুৰুতৰ ৰোগৰ চিহ্ন
    ৱাশ্বিংটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে কয় যে ক'ৰোনাই পৃথিৱীৰ লাখ লাখ লোকক আৰোগ্য কৰিছে, কিন্তু মানুহে আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত ভাবিছে যে আমাৰ একো নহ'ব আৰু তেওঁলোকে স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়া নাই। আনহাতে অদূৰ ভৱিষ্যতে বা অনাগত বছৰবোৰত দীঘলীয়া উশাহ চুটি হোৱাটো ধৰা পৰিব।

    চূড়ান্ত সমাধান এণ্টিবডী থেৰাপী নহয়
    স্কুল অৱ মেডিচিনৰ মুখ্য গৱেষক আৰু কোষ জীৱবিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হাৰমেন চেলডিনে ব্যাখ্যা কৰে যে এনে ক্ষেত্ৰত ভেকছিন, এণ্টিভাইৰেল আৰু এণ্টিবডী থেৰাপী চূড়ান্ত সমাধান নহয়।

    আন এজন গৱেষক, অধ্যাপক মাইকেল জে. হোল্টজমেনেও একে ধৰণৰ দাবী কৰিছে। তেওঁ কয় যে ক'ৰোনাৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ অৰ্থ সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হোৱা নহয়।

    গৱেষণাটোৱে কি দেখুৱাইছিল?
    ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ পিছত কৰা গৱেষণাই প্ৰকাশ কৰিছে যে সংক্ৰমণ আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি হয়। নিগনিৰ ওপৰত কৰা পৰীক্ষাই দেখুৱাইছিল যে সংক্ৰমণৰ পিছত হাঁওফাঁও ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। দেখা গৈছে যে আইএল-33 প্ৰ'টিনৰ ভাৰসাম্যহীনতাই হাঁওফাঁওত প্ৰদাহৰ সৈতে কফ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যিটো দীঘলীয়া আৰু গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: