Market investment| বজাৰৰ Sensex উত্থান-পতনৰ সময়ত কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগ, অধিক জানক এই বিষয়ে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:59 PM IST
Market investment| বজাৰৰ Sensex উত্থান-পতনৰ সময়ত কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগ, অধিক জানক এই বিষয়ে
New Investment কেনেকৈ কৰিব? Portfolio ৰ ভাৰসাম্য কেনেকৈ ধৰি ৰাখিব?

New Investment কেনেকৈ কৰিব? Portfolio ৰ ভাৰসাম্য কেনেকৈ ধৰি ৰাখিব?

  • Share this:
ছেনছেক্সে (Sensex) কিছু সময়ৰ পৰা ৫০,০০০ ৰ মানসিক স্তৰত লুকাভাকু খেলি থকা দেখা গৈছে আৰু এই স্তৰৰ আশে-পাশে বৃহৎ উত্থান-পতন দেখা গৈছে। অৱশ্যে, ৫০,০০০ হৈছে কেৱল এটা সংখ্যা। প্ৰকৃত কথাটো হৈছে যে ২০২০ চনৰ মাৰ্চৰ পৰা বজাৰত (Market) প্ৰায় ১০০ শতাংশ বৃদ্ধি দেখিব পোৱা গৈছে। ক’ৰণা মহামাৰীৰ বাবে আৰোপ কৰা লকডাউন উঠাই লোৱাৰ পিছত অৰ্থনীতিত শক্তিশালী পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে এইটো হৈছে।

বজাৰখনে ইয়াৰ নতুন সকলো সময়ৰ উচ্চ কৰি লোৱা দেখা গৈছে আছে আৰু উত্থান-পতনৰ মাজত ই এমাহৰ ভিতৰত প্ৰায় দুগুণ হৈছে। এনে অৱস্থাত বিনিয়োগকাৰীসকলে কিনা-বেচা কৰিব, ধৰি ৰাখিব লাগে বা নতুন বিনিয়োগ কৰা উচিত এই সম্পৰ্কে আলোচনা কৰোঁ আহক।
বৰ্তমান সময়ত বজাৰখনে এক নিৰন্তৰ বৃদ্ধি দেখিছে। এই দিনবোৰত ষ্টক বজাৰত উপাৰ্জন কৰাটো অতি সহজ হৈ পৰিছে। এই পৰিস্থিতিত এজন সংবেদনশীল আৰু দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগকাৰীয়ে (Long Term Investment) কি কৰা উচিত এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন। পদক্ষেপটো বন্ধ কৰি কি ঘটি আছে সেয়া পৰ্যালোচনা কৰাটো সহজ কাম নহয়। কিন্তু বিনিয়োগকাৰী এজনৰ বাবে সেইটো সঠিক কৌশল। এজন স্মাৰ্ট বিনিয়োগকাৰীয়ে বজাৰৰ এই ৰাউণ্ডত লাভালাভত নিজৰ বিবেচনা হেৰুৱাব নালাগে আৰু নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ (Portfolio) পৰ্যালোচনা আৰু পুনৰ ভাৰসাম্য ৰাখিব।

পৰৱৰ্তী সময়ৰ ৰণনীতিৰ বিষয়ে জানিবলৈ আমি এটা উদাহৰণ ল'ব লাগিব। ধৰি লওক মাৰ্চৰ নিম্ন স্তৰৰ আশে-পাশে আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ অংশ আছিল ৬০ শতাংশ ইকুইটি (Equity) আৰু ৪০ শতাংশ ঋণ (Credit)। এতিয়া, ইকুইটি বজাৰ মাৰ্চৰ নিম্ন স্তৰৰ পৰা প্ৰায় ১০০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া, আমি ধৰি লওঁ যে এই সময়ছোৱাত ৬ শতাংশ বাৰ্ষিক ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰিছে। এই পৰিস্থিতিত, আমাৰ বৰ্তমান আৱণ্টন ইকুইটিত ৭৪ শতাংশ আৰু ঋণত ২৬ শতাংশ হ'ব। এইটো পৰ্টফলিঅ'টো আমাৰ মৌলিক গাঁথনিতকৈ যথেষ্ট পৃথক হ’ল। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ৬০:৪০ আৱণ্টনত আৰম্ভ হোৱা পৰ্টফলিঅ' আৱণ্টনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হৈছে। এই পৰিস্থিতিত, আমি পৰ্টফলিঅ' পুনৰ সন্তুলন কৰাৰ সহায় ল’ব লাগিব। যাৰ ফলত আমি আকৌ এবাৰ আমাৰ মূল সম্পদৰ অৱস্থান অৰ্থাৎ ৬০:৪০ বজাই ৰাখিম। এই পৰিস্থিতিত, আমি ৰিস্ক হ্ৰাস কৰাৰ সহায় পাম। আৰু কম ম্যাদত কোনো হ্ৰাসৰ ফলত হোৱা লোকচান হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়।

সাধাৰণতে, বিনিয়োগকাৰীসকলে বছৰত কমেও এবাৰ তেওঁলোকৰ পৰ্টফলিঅ' কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। কিন্তু বজাৰে এতিয়ালৈকে এক শক্তিশালী ৰিটাৰ্ণ দিছে। এই সময়ত আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'টো পুনৰ এবাৰ চাবলৈ আৰু ইয়াক পুনৰ সন্তুলিত কৰাটো নিখুঁত কৌশল হ'ব। পৰ্টফলিঅ' পুনৰ সন্তুলন কৰি আমি আমাৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰি দীৰ্ঘম্যাদী ৰিটাৰ্ণ অধিক কৰি ৰাখিব পাৰোঁ। যিকোনো বিনিয়োগকাৰীয়ে তেওঁৰ লক্ষ্য অনুসৰি তেওঁৰ পৰ্টফলিঅ''ৰ আৱণ্টন কৰা উচিত। বিনিয়োগ লক্ষ্য আধাৰিত হ‘ব লাগে আৰু সেই আধাৰত সম্পত্তি আৱণ্টন থাকিব লাগে। সকলো লক্ষ্য একে ধৰণৰ নহয়। গতিকে আপুনি সকলো লক্ষ্যৰ বাবে একে ধৰণৰ বিনিয়োগ নকৰিব পাৰে।

যদি আপোনাৰ লক্ষ্য হ্ৰস্ব ম্যাদী হয় আৰু ইকুইটিত (Equity) কম বিনিয়োগ কৰিছে, বজাৰত শেহতীয়া বৃদ্ধিয়ে আপোনাক লাভ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ ভাল সুযোগ প্ৰদান কৰিব। আৰু, একে সময়তে, আপুনি আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ত হ্ৰস ম্যাদত ইকুইটিৰ অংশ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। আনহাতে, যদি আপোনাৰ লক্ষ্য দীৰ্ঘম্যাদী হয়, আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ত ইকুইটিৰ অংশ বৃদ্ধি হ'ব আৰু ই সন্তুলিত হ'ব। এনে পৰিস্থিতিত, আপোনাৰ বিপদাশংকাও বৃদ্ধি হয়। এনে পৰিস্থিতিত, আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ক ভাৰসাম্যলৈ ঘূৰাই আনিবলৈ আপুনি এটা পুনৰ সন্তুলন কৌশল গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।

পৰ্টফলিঅ'টো পুনৰসন্তুলিত কৰি, আপুনি আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ পৰা নন-পাৰ্ফৰমেঞ্চ (Non Performance) বোৰ বিচাৰি উলিয়াই দিব লাগে। শেহতীয়া ৰেলীয়ে আপোনাক পিছপৰা ষ্টকবোৰ আঁতৰ কৰাত আৰু সঠিক হাৰত ভাল শ্বেয়াৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ এক সঠিক সুযোগ প্ৰদান কৰিছে।

যদি আপোনাৰ নতুন বিনিয়োগৰ (New Investment) বাবে টকা আছে কিন্তু আপোনাৰ বিনিয়োগৰ ম্যাদ ৩ বছৰতকৈ কম, এনে অৱস্থাত ইকুইটিত বিনিয়োগ পৰিহাৰ কৰা আৰু আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ত বহু সৰু অংশত ইকুইটি ৰখাটো সঠিক হ'ব। যেতিয়া সকলো বোৰ ভাল হয়, অধিক বিনিয়োগকাৰীয়ে তেওঁলোকৰ অনুভূতিৰ বাবে অত্যধিক লাভৰ কৰাৰ বাবে বেছি সময় ৰৈ দিয়ে। কিন্তু পৰিস্থিতি বেয়া হ'লে এই পদ্ধতিটো কাম নকৰে। যদি আপুনি আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ' পৰ্যালোচনা কৰা আৰু ইয়াক পুনৰ সন্তুলিত কৰাত অসুবিধা হৈছে, প্ৰমাণিত বিনিয়োগ উপদেষ্টাৰ পৰামৰ্শ লওঁক। মনত ৰাখিব যে ছেনছেক্স কেৱল ৫০ হাজাৰৰ সংখ্যা হ'ব পাৰে, কিন্তু ই আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ' আৱণ্টনৰ মৌলিক গাঁথনিটো যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন কৰিছে।
First published: March 16, 2021, 2:46 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি