• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Exclusive: GISP: শিক্ষাগ্ৰহণৰ বাবে বিদেশলৈ যাব বিচৰা শিক্ষাৰ্থীলৈ চৰকাৰৰ উপহাৰ, এটা প'ৰ্টেলতে লাভ কৰিব সকলো তথ্য

Exclusive: GISP: শিক্ষাগ্ৰহণৰ বাবে বিদেশলৈ যাব বিচৰা শিক্ষাৰ্থীলৈ চৰকাৰৰ উপহাৰ, এটা প'ৰ্টেলতে লাভ কৰিব সকলো তথ্য

এই নতুন প'ৰ্টেলত চৰকাৰে ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয়, প্ৰৱঞ্চক পৰামৰ্শদাতা বা এজেণ্ট আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এক পৃথক শ্ৰেণী সৃষ্টি কৰিছে।

এই নতুন প'ৰ্টেলত চৰকাৰে ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয়, প্ৰৱঞ্চক পৰামৰ্শদাতা বা এজেণ্ট আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এক পৃথক শ্ৰেণী সৃষ্টি কৰিছে।

এই নতুন প'ৰ্টেলত চৰকাৰে ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয়, প্ৰৱঞ্চক পৰামৰ্শদাতা বা এজেণ্ট আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এক পৃথক শ্ৰেণী সৃষ্টি কৰিছে।

  • Share this:

 Aman Sharma


বিদেশত শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিব বিচৰা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে এক নতুন উপহাৰ লৈ আহিছে ভাৰত চৰকাৰে । চৰকাৰে এই বছৰ গ্লোবেল ইণ্ডিয়ান ষ্টুডেণ্টছ পৰ্টেল (Global Indian Students Portal, GISP) মুকলি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ইয়াৰ অধীনত, শিক্ষাৰ্থী আৰু অভিভাৱকসকলে বিদেশৰ বিশ্ববিদ্যালয়, পাঠ্যক্ৰম আদিৰ দৰে বিষয়ৰ বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য একে ঠাইতে লাভ কৰিব পাৰিব। সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, যিহেতু বিদেশলৈ যাব বিচৰা আৰু অধ্যয়ন কৰিব বিচৰা শিক্ষাৰ্থীযসকলে এটা ঠাইত সম্পূৰ্ণ তথ্য লাভ নকৰে । তেনেস্থলত নিউজ-১৮এ চৰকাৰৰ নতুন সুবিধা GISPৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নথিপত্ৰসমূহ পৰ্যালোচনা কৰিছিল।


এই সন্দৰ্ভত মুকলি কৰা নথিসমূহে দেখুৱাইছে যে পৰ্টেলটোৱে শিক্ষাৰ্থীসকলক পঞ্জীয়নৰ বাবে এটা মডিউল প্ৰদান কৰিব আৰু বিশ্ববিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে সম্পৰ্কিত পাঠ্যক্ৰমৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব। ইয়াৰ উপৰি, এই প'ৰ্টেলৰ জৰিয়তে শিক্ষাৰ্থীসকলে বিশেষ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দৰে আন কোনো প্ৰতিষ্ঠান আছে নেকি সেয়াও জানিব পাৰিব । ইয়াৰ উপৰি, প'ৰ্টেলটোৱে বিদেশত জাৰি কৰা ভাৰতীয় অভিযান আৰু শিক্ষা পৰামৰ্শদাতাৰ সৈতে সম্পৰ্কৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব। শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।


বিদেশত শিক্ষাৰ পূৰ্বে বৃত্তি, চিকিৎসা বীমা, শিক্ষা ঋণ আৰু দেশৰ পৰিস্থিতি সম্পৰ্কীয় বহুতো প্ৰশ্ন মনলৈ আহে, কিন্তু এটা ঠাইত এই সকলোৰে বিষয়ে সঠিক উত্তৰ পোৱা নাযায় । এই ক্ষেত্ৰত, GISPত চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানবোৰে আগবঢ়োৱা বৃত্তিৰ বিষয়ে তথ্য থাকিব। ইয়াত বেংক আৰু অন্যান্য বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে সংযোগো অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব, যিয়ে বিদেশত অধ্যয়নৰ বাবে ঋণ দিবলৈ ইচ্ছুক। কেৱল সেয়াই নহয়, বেংকবোৰে প্ৰতিষ্ঠানটোৰ সত্যতা নিৰ্ণয় কৰিবলৈ GISPৰ তথ্য ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। শিক্ষাৰ্থীসকলে GISPত স্বাস্থ্য বীমা সুবিধা প্ৰদান কৰা সংস্থাসমূহৰ বিষয়েও তথ্য লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।


দেশসমূহেও বিশেষ তথ্য লাভ কৰিব
শিক্ষাৰ্থীসকলে এই পৰ্টেলৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ পছন্দৰ দেশৰ ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক তথ্য লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। একে সময়তে, তেওঁলোকে জানিব পাৰিব যে সেই দেশত ইতিমধ্যে কিমানজন শিক্ষাৰ্থীয়ে অধ্যয়ন কৰি আছে। প'ৰ্টেলটোৱে দেশ আৰু নিৰ্বাচিত অঞ্চলৰ আইন-শৃংখলা, সামাজিক-ৰাজনৈতিক আৰু জীৱন ধাৰণৰ পৰিস্থিতিকে ধৰি কেইবাটাও তথ্য প্ৰদান কৰিব। GISPয়ে দেশৰ ভাষা আৰু খাদ্যৰ দৰে কথাৰো বিৱৰণ দিব । ইয়াত দেশৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় বিতং সাধাৰণ তথ্য ( FAQ) থাকিব।


মুকলি কৰা নথিসমূহে দেখুৱাইছে যে চৰকাৰে এক উন্নত প'ৰ্টেলৰ ওপৰত কাম কৰি আছে, যি আধুনিক, আকৰ্ষণীয় আৰু অত্যন্ত সুৰক্ষিত হ'ব। প'ৰ্টেলটো বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ NIC প্লেটফৰ্মত আয়োজন কৰা হ'ব আৰু চৰকাৰী সুৰক্ষা সম্পৰ্কীয় নিয়ম অনুসৰণ কৰিব।


GISP কিয় প্ৰয়োজন ?


ভিন্ন সময়ত এনে বহু ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে যে শিক্ষাৰ্থীসকলে অজানিতে বিদেশৰ এখন ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰে আৰু পিছত এইটো প্ৰকাশ পায় যে চৰকাৰৰ অনুমতি অবিহনে চলি আছে বিশ্ববিদ্যালয়খন। অৱশ্যে ভাৰতীয় অভিযানসমূহে ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয় সম্পৰ্কে সতৰ্কবাণী জাৰি কৰি আহিছে। তেওঁলোকে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুবিধাৰ বাবে প্ৰকৃত বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ এখন তালিকাও শ্বেয়াৰ কৰে। ইয়াৰ উপৰি তেওঁলোকে সময়ে সময়ে মহাবিদ্যালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক লগ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ সমস্যাবোৰ শুনিবলৈ উপস্থিত হয়। এই নতুন প'ৰ্টেলত চৰকাৰে ভুৱা বিশ্ববিদ্যালয়, প্ৰৱঞ্চক পৰামৰ্শদাতা বা এজেণ্ট আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এক পৃথক শ্ৰেণী সৃষ্টি কৰিছে।


এতিয়াৰে পৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে GISPৰ জৰিয়তে এনে সকলো তথ্য এটা ঠাইত লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে GISP আৰম্ভ কৰাৰ পূৰ্বে শিক্ষা মন্ত্ৰালয়, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়, ভাৰতীয় চিকিৎসা পৰিষদ, ভাৰতীয় বিশ্ববিদ্যালয় সংস্থা আৰু UGC ৰ সৈতে আলোচনা কৰিছে। অৱশ্যে, মন্ত্ৰালয়ে পূৰ্বে ২০১৫ চনত এটা 'ছাত্ৰ পঞ্জীয়ন মডিউল' বিকশিত কৰিছিল। ইয়াৰ অধীনত, বিদেশলৈ যোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলে স্ব-ইচ্ছাই নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে আৰু পাঠ্যক্ৰম, অৱস্থান, প্ৰতিষ্ঠান আৰু ম্যাদৰ বিষয়ে তথ্য দিব পাৰে।

Published by:Gautam Barman
First published: