1 এপ্ৰিলৰ পৰা PF আৰু Tax সম্পৰ্কীয় এই 5টা নিয়মৰ হ’ব পৰিৱৰ্তন, জানি লওক নহ’লে আপুনি ভৰিব লাগিব অধিক TDS

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:03 PM IST
1 এপ্ৰিলৰ পৰা PF আৰু Tax সম্পৰ্কীয় এই 5টা নিয়মৰ হ’ব পৰিৱৰ্তন, জানি লওক নহ’লে আপুনি ভৰিব লাগিব অধিক TDS
ইনকাম টেক্স ৰিটাৰ্ণ (Income Tax Return), টিডিএছ(TDS) সহ বহুকেইটা নিয়ম Union Budgetৰ বিত্তমন্ত্ৰী Nirmala Sitharamanৰ ঘোষণা মৰ্মে সলনি হ’ব।

ইনকাম টেক্স ৰিটাৰ্ণ (Income Tax Return), টিডিএছ(TDS) সহ বহুকেইটা নিয়ম Union Budgetৰ বিত্তমন্ত্ৰী Nirmala Sitharamanৰ ঘোষণা মৰ্মে সলনি হ’ব।

  • Share this:
নতুন বিত্তীয় বৰ্ষ অৰ্থাৎ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা আপোনাৰ ধন আৰু কৰ সম্পৰ্কে বহুতো পৰিৱৰ্তন কৰিব হ’ব। এই বিষয়ে আপুনি ভালদৰে জনা উচিত। শেহতীয়া বাজেটত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে মধ্যবিত্ত আৰু বেতন শ্ৰেণীৰ বাবে কেইবাটাও ঘোষণা কৰিছে। এই নিয়মবোৰ ২০২১ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। অৱশ্যে, যিসকলৰ বয়স ৭৫ বছৰতকৈ অধিক, তেওঁলোকক এইবাৰ কৰ সকাহ দিয়া হৈছে, অৰ্থাৎ ৭৫ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলে টেক্স ৰিটাৰ্ণ জমা কৰিব নালাগে।

এই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক:


  1. EPF ৰ সালসলনি
    আয়কৰ বিভাগে জাৰি কৰা নতুন নিয়ম অনুসৰি, আপুনি ২০২১ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ২.৫ লাখ টকাতকৈ অধিক পিএফ অৰিহনাৰ ওপৰত পোৱা সূতৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে উচ্চ দৰমহাৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ প্ৰতি লক্ষ ৰাখি এই সিদ্ধান্ত লৈছে। অৱশ্যে, ইয়াৰ প্ৰভাৱ মাহিলী ২ লাখ টকা দৰমহা পোৱা সকলৰ ওপৰত পৰিব।

  2. দুগুণ ভৰিব লাগিব TDS
    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আই.টি.আৰ. ফাইলিংৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে। চৰকাৰে এটা নতুন নিয়ম নিৰ্ধাৰণ কৰিছে যে কোনো ব্যক্তিয়ে আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰিলে তেওঁ দুগুণ টিডিএছ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। চৰকাৰে আয়কৰ আইনত ধাৰা ২০৬এবি যোগ কৰিছে। এই শাখা অনুসৰি, আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰাৰ বাবে এতিয়া ১ এপ্ৰিল, ২০২১ ৰ পৰা টিডিএছ দুগুণ দিব লাগিব।

    নতুন নিয়ম অনুসৰি, দণ্ডমূলক টিডিএছ আৰু টিচিএলৰ হাৰ ১ জুলাই, ২০২১ ৰ পৰা ১০-২০ শতাংশ হ'ব, যি সাধাৰণতে ৫-১০ শতাংশ হয়। আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰাৰ বাবে টিডিএছ আৰু টিচিএছৰ হাৰ ৫ শতাংশ বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো অধিক হয়, সেইয়া দুগুণ হ’ব।

  3. LTC নিয়মৰ হ’ব সালসলনি
    চৰকাৰে এলটিচি আঁচনি সম্প্ৰসাৰিত কৰি আছে। আঁচনিখন নতুন বিত্তীয় বৰ্ষত ৰূপায়ণ কৰা হ'ব। ক’ৰনা মহামাৰীৰ নিষেধাজ্ঞাৰ বাবে এলটিচি কৰ লাভালাভ লাভ নকৰা কৰ্মচাৰীসকলক এই আঁচনিয়ে উপকৃত কৰিব।

  4. PRE FILLED ITR ফৰ্ম পাব
    কৰ্মচাৰীসকলৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি চৰকাৰে টেক্স ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ কৰি তুলিছে। ১ এপ্ৰিল, ২০২১ ৰ পৰা ব্যক্তিগত কৰ দাতাসকলক আইটিআৰ প্ৰপত্ৰ প্ৰদান কৰা হ'ব। ই আই.টি.আৰ. ফাইল কৰাটো সহজ কৰি তুলিব।
    ৭৫ বছৰতকৈ ওপৰৰ লোকসকলক কৰ সকাহ লাভ কৰিব। বাজেটত, বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে ঘোষণা কৰিছিল যে ৭৫ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলে টেক্স ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰিব নালাগে। এই ৰেহাই জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক দিয়া হৈছে যিসকলে ফিক্সড ডিপ’জিটৰ ওপৰত পোৱা সূত বা পেঞ্চনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।

First published: March 17, 2021, 2:59 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি