Explained: চাকৰি হেৰুওৱা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় এই খবৰ...SWADES Skill Cardৰ বিষয়ে সবিশেষ পঢ়ক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 5, 2021, 4:43 PM IST
Explained: চাকৰি হেৰুওৱা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় এই খবৰ...SWADES Skill Cardৰ বিষয়ে সবিশেষ পঢ়ক
ৰিটাৰ্ণীসকলে দিয়া এই তথ্য দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে আৰু ই ব্যক্তিগত চাকৰিৰ বিৱৰণৰ সৈতে দক্ষতা মানচিত্ৰণত সহায় কৰে।

ৰিটাৰ্ণীসকলে দিয়া এই তথ্য দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে আৰু ই ব্যক্তিগত চাকৰিৰ বিৱৰণৰ সৈতে দক্ষতা মানচিত্ৰণত সহায় কৰে।

  • Share this:
২০২০ চনৰ জুন মাহত ভাৰত চৰকাৰে বন্দে ভাৰত মিছন (VBM)ৰ অধীনত উভতি অহা নাগৰিকৰ দক্ষতা ৰখাৰ বাবে এক উদ্যোগ আৰম্ভ কৰে। Skilled Workers Arrival Database for Employment Support (SWADES) চমুকৈ স্বদেশ নামেৰে জনাজাত এই ধাৰণাটো আছিল এনেদৰে ঘূৰি অহা লোকসকলক এখন কাৰ্ড জাৰি কৰা যাতে তেওঁলোকক দেশৰ প্ৰাসঙ্গিক চাকৰিৰ সৈতে মিলাব পাৰি।

ৰিটাৰ্ণীসকলে দিয়া এই তথ্য দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে আৰু ই ব্যক্তিগত চাকৰিৰ বিৱৰণৰ সৈতে দক্ষতা মানচিত্ৰণত সহায় কৰে।

সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰা মতে, দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়, অসামৰিক বিমান মন্ত্ৰালয় আৰু বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ এই যৌথ প্ৰচেষ্টাৰ অধীনত এতিয়ালৈকে প্ৰায় ৩০,৭০০ জন লোকে পঞ্জীয়ন কৰিছে। এই প্ৰচেষ্টাৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপ হ'ব আগন্তুক চাকৰি মেলাত পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ, অংশীদাৰ দেশলৈ যোৱা আৰু দক্ষ ভাৰতৰ নিয়োগ উদ্যোগৰ জৰিয়তে নিয়োগ বিচাৰিবলৈ স্বদেশ স্কিল কাৰ্ড (SWADES Skill Card)থকা লোকসকলক সহায় কৰা।

স্বদেশৰ অধীনত, বন্দে ভাৰত মিছনৰ অধীনত উভতি অহা নাগৰিকৰ দক্ষতা মানচিত্ৰণ কৰা আছে। ক’ৰনা ভাইৰাছৰ প্ৰাদুর্ভাৱৰ বাবে আন দেশত চাকৰিৰ পৰা পৰিহাৰ কৰা লোকসকলক ভাৰতলৈ উভতি আহিবলৈ আৰু দক্ষতা কাৰ্ডৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ শিকোৱা হয়। স্বদেশে দক্ষতা আৰু অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি উভতি অহা নাগৰিকসকলৰএটা ডাটাবেচ সৃষ্টি কৰে। বিৱৰণ পূৰণ কৰাৰ পিছত, এখন স্বদেশ স্কিল কাৰ্ড জাৰী কৰা হয়।

মুঠ পঞ্জীয়নৰ ভিতৰত, ৮০ শতাংশ বা ২৪,৫০০ জন নাগৰিক, গাল্ফ কৰ্পৰেচন কাউঞ্চিল (GCC) দেশ– ইউনাইটেড আৰব এমিৰেটছ (UAE), চৌদি আৰৱ, ওমান, কাটাৰ, কুৱেইত আৰু বাহৰেইনৰ পৰা উভতি আহিছে।

ক’ভিড-১৯-ৰ মাজত, মহামাৰীৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কেৱল UAE প্ৰায় ১০০,০০০ ভাৰতীয় লোকে নিৰ্মাণ, বিত্ত আৰু আতিথ্যৰ দৰে খণ্ডত চাকৰি হেৰুৱাইছে বুলি অনুমান কৰা হৈছে। এছিয়াত, UAE. হৈছে দেশৰ বাহিৰৰ ভাৰতীয়সকলৰ সৰ্ববৃহৎ নিয়োগকৰ্তা।

দক্ষতা বিকাশ মন্ত্ৰালয়ে কাৰ্ড ধাৰকসকলৰ বিৱৰণ দক্ষতা ইণ্ডিয়াৰ পোৰ্টেল ASEEM, বা Atmanirbhar Skilled Employee Employer Mappingৰ সৈতে একত্ৰিত কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

ASEEM হৈছে দক্ষ কৰ্মচাৰীসকলৰ এটা চৰকাৰী নিৰ্দেশিকা। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে বজাৰৰ চাহিদাৰ সৈতে দক্ষ কৰ্মচাৰীৰ যোগানৰ সৈতে মিল খোৱা আৰু যাৰ দ্বাৰা জীৱিকাৰ উন্নত সুযোগ প্ৰদান হয় তেনে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰা। বৰ্তমান, ASEEM পৰ্টেলত প্ৰায় ৮১০ জন নিয়োগকৰ্তা পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে, যিসকলৰ মাজত ভাৰতত প্ৰায় ৫, ১০,০০০ চাকৰিৰ দাবী কৰিছে।

বিৱৰণ পূৰণ কৰা আৰু এটা স্বদেশ স্কিল কাৰ্ড জাৰী কৰাৰ পিছত, চাকৰিৰ অনুৰোধবোৰ ভাৰতীয় আৰু বিদেশী কোম্পানীৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰা হয়। কৰ্ম অভিজ্ঞতা আৰু খণ্ডৰ দক্ষতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি চাকৰি সন্ধানীৰ ম'বাইল নম্বৰ আৰু ইমেইলত নিয়োগৰ সুযোগৰ উপলব্ধতা প্ৰেৰণ কৰা হ'ব।

সূত্ৰই কৈছিল যে দেশলৈ উভতি অহা প্ৰায় ৫,০০০ ভাৰতীয় এই আঁচনিৰ দ্বাৰা উপকৃত হৈ উৎপাদন আৰু নিৰ্মাণৰ দৰে খণ্ডত নিযুক্তি লাভ কৰিছে।

উদ্যোগৰ অনুমানে পৰামৰ্শ দিয়ে যে ভাৰতত ক’ভিড-১৯ৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰভাৱৰ বাবে ২০২০ চনত প্ৰায় সাত নিযুত লোকক চাকৰিৰ পৰা অব্যাহতি দিয়া হৈছিল।

GCC ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ বাবে প্ৰতিভা নিয়োগ কৰাত দক্ষতা থকা HireGlobal HR Solutionsৰ মুখ্য কাৰ্য্যবাহী বিষয়া সমৰ শ্বাহে (Samar Shah) কৈছিল যে সেই বজাৰবোৰত নিবনুৱা বৃদ্ধি পাইছে।

"ঔষধ বা প্ৰযুক্তিৰ দৰে অঞ্চলত কেৱল উচ্চ দক্ষ ভাৰতীয় সকলে বিগত ১২ মাহত ডুবাই (Dubai)ৰ দৰে বজাৰত চাকৰি বিচাৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। একেদৰে, অৰ্ধ-দক্ষ চাকৰিত নিযুক্ত লোকসকলকৰ বাবেও নিয়োগৰ আশংকা বৃদ্ধি পাইছে আৰু সেয়েহে স্বদেশ স্কিল কাৰ্ডৰ দৰে উদ্যোগ তেওঁলোকৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে," তেওঁ লগতে কয়।

শ্বাহে লগতে কৈছিল যে ভাৰতীয় নিয়োগকৰ্তাসকলে আন্তৰ্জাতিক কৰ্ম অভিজ্ঞতা থকা লোকসকলক পছন্দ কৰে, যাক মূল্যৱান সম্পদ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। প্ৰায় ন নিযুত ভাৰতীয় নাগৰিকে GCC দেশত কাম কৰে। এই ব্যক্তিসকলৰ বেছিভাগ আতিথ্য, নিৰ্মাণ আৰু তেল আৰু গেছ উদ্যোগত নিযুক্ত।
First published: April 5, 2021, 4:35 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি