• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Explained| নাগৰিকত্ব পাবলৈ চহকী ভাৰতীয় মুছলমানে তুৰস্কত বিনিয়োগ কৰিবলৈ লৈছে নেকি?

Explained| নাগৰিকত্ব পাবলৈ চহকী ভাৰতীয় মুছলমানে তুৰস্কত বিনিয়োগ কৰিবলৈ লৈছে নেকি?

ধনী ভাৰতীয় মুছলমানে এখন আধুনিক মুছলমান দেশত, ইউৰোপৰ তুৰস্কত Citizenship বা Residency পাবলৈ চেষ্টা কৰিছে; WhatsApp আৰু Telegram Groups ত মানুহে তুৰস্কত বিনিয়োগৰ মাধ্যমেৰে নাগৰিকত্বৰ সুযোগৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছে।

ধনী ভাৰতীয় মুছলমানে এখন আধুনিক মুছলমান দেশত, ইউৰোপৰ তুৰস্কত Citizenship বা Residency পাবলৈ চেষ্টা কৰিছে; WhatsApp আৰু Telegram Groups ত মানুহে তুৰস্কত বিনিয়োগৰ মাধ্যমেৰে নাগৰিকত্বৰ সুযোগৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছে।

ধনী ভাৰতীয় মুছলমানে এখন আধুনিক মুছলমান দেশত, ইউৰোপৰ তুৰস্কত Citizenship বা Residency পাবলৈ চেষ্টা কৰিছে; WhatsApp আৰু Telegram Groups ত মানুহে তুৰস্কত বিনিয়োগৰ মাধ্যমেৰে নাগৰিকত্বৰ সুযোগৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছে।

  • Share this:
এখন আধুনিক মুছলিম দেশ ইউৰোপৰ তুৰ্কীত নাগৰিকত্ব লাভ কৰিবলৈ ৪ লাখ মাৰ্কিন ডলাৰ পৰ্যন্ত বিনিয়োগ কৰিবলৈ তৎপৰ হৈ পৰিছে চহকী ভাৰতীয় মুছলমানসকল। নতুন দিল্লী, মীৰাট, লক্ষ্ণৌ, হায়দৰাবাদ, মুম্বাই, বেংগালুৰু, তিৰুৱনন্তপুৰমৰ বহুসংখ্যক চহকী ইছলামধৰ্মী লোকে ৰিয়েল এষ্টেটৰ জৰিয়তে তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্ব বিচাৰিছে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

উল্লেখ্য যে, তুৰস্কত, যিকোনো বিদেশী নাগৰিকে যিজনে কমেও $400,000 (₹31,164,398.00) মূল্যৰ (পূৰ্বৰ আইনৰ $250,000 (₹19,483,122.75ৰ পৰা বৃদ্ধি কৰা হৈছে) ৰিয়েল এষ্টেট ক্ৰয় কৰে , তেওঁ তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্বৰ বাবে যোগ্য। ব্যক্তিজনে তুৰ্কীৰ বেংকত ধন জমা দিব লাগে আৰু তিনি বছৰলৈকে ঘৰটো বিক্ৰী কৰিব নালাগে।

এই চৰ্ত পূৰণ কৰা বিদেশী নাগৰিকে ১৮ বছৰৰ তলৰ পত্নী আৰু সন্তানৰ সৈতে তুৰ্কী পাছপ’ৰ্ট লাভ কৰিব।

বিদেশীসকলে গৃহ ক্ৰয় কৰাটো তুৰস্কৰ ক্ৰমাৎ গুৰুতৰ হৈ আহিব ধৰা সাম্প্ৰতিক একাউণ্টৰ ঘাটি লাঘৱ কৰাৰ লগতে ৰিয়েল এষ্টেট খণ্ড আৰু নিৰ্মাণ কোম্পানীসমূহক উৎসাহ প্ৰদানৰ উৎস হৈ পৰিছে।

News18 এ এনে একাংশ বিনিয়োগকাৰীক বিচাৰি উলিয়াইছে যিসকলে শেহতীয়াকৈ তুৰ্কীৰ বিভিন্ন চহৰত ঘৰ ক্ৰয় কৰিছিল। মহম্মদ খাজা (অনুৰোধমৰ্মে নাম সলনি) নামৰ মীৰাটৰ বাসিন্দাজনে কয় যে তেওঁৰ পত্নী আৰু তিনিটা সন্তানৰ পৰিয়ালৰ বাবে তুৰ্কী নাগৰিকত্ব লাভ কৰিবলৈ তেওঁ ২ লাখ ৫০ হাজাৰ ডলাৰ (₹১৯,৪৮৩,১২২.৭৫) টকাৰ এটা ফ্লেট ক্ৰয় কৰিছিল। এটা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে তুৰ্কীত ব্যৱসায়ৰ সুযোগ বৃদ্ধি পাইছে; সেয়েহে, মই ইস্তানবুলত বিনিয়োগ কৰিবলৈ বাছি লৈছো।

মুম্বাইৰ আন এজন ব্যৱসায়ী ফিৰোজ আলমে (অনুৰোধমৰ্মে নাম সলনি কৰি) কয় যে তেওঁৰ পিতৃয়ে ৮ লাখ ডলাৰ (₹৬২,৩৪৫,৯৯২.৮০) বিনিয়োগেৰে তুৰ্কীৰ আংকাৰা চহৰত তিনিমহলীয়া অট্টালিকা কিনিছিল; ফিৰোজ আলমে দাবী কৰে যে ভাৰতৰ মেট্ৰ’ চিটিৰ তুলনাত তুৰস্কত ৰিয়েল এষ্টেট সস্তা আৰু তেওঁলোকে অতি সোনকালে তুৰ্কী পাছপ’ৰ্ট লাভ কৰিব। বেংগালুৰুৰ এজন হোটেলৰ মালিক চৈয়দ ওছমান কোৱাদ্ৰী (অনুৰোধমৰ্মে নাম সলনি) শেহতীয়াকৈ ইস্তানবুলত RESIDENCY লাভ কৰিবলৈ ৫০,০০০ ডলাৰ (₹৩,৮৯৬,৬২৪.৫৫) বিনিয়োগ প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিছে। এটা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে তেওঁৰ ভাতৃয়ে তুৰস্কৰ আংকাৰাত এখন দক্ষিণ ইণ্ডিয়ান ইটাৰী (টিফিন চেণ্টাৰ) খোলাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

তুৰস্কত বিনিয়োগ কৰিবলৈ মানুহে কিয় আগ্ৰহী?

তুৰস্কত বিনিয়োগ কৰিলে পত্নী, ১৮ বছৰৰ তলৰ শিশু, আৰু বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুকে ধৰি সমগ্ৰ পৰিয়ালটোৱেই উপকৃত হয়।

কি কি লাভ কৰে?

১২০টা গন্তব্যস্থানলৈ ভিছাবিহীন যাত্ৰা

বিনামূলীয়া স্বাস্থ্যসেৱা

বিনামূলীয়া শিক্ষা

উন্নত অৰ্থনৈতিক সুযোগ

উচ্চ মানৰ জীৱন

আমেৰিকাৰ ই-২ বিনিয়োগকাৰী ভিছাৰ বাবে যোগ্যতা (৫ বছৰৰ নবীকৰণৰ বিকল্পৰ সৈতে)

নাগৰিকত্ব পাবঃ

পত্নী, ১৮ বছৰৰ তলৰ শিশু, লগতে বিশেষভাৱে সক্ষম যিকোনো বয়সৰ শিশুকে ধৰি সকলো প্ৰত্যক্ষ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ বাবে আজীৱন তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্ব স্থায়ী বাসিন্দা হোৱাৰ কোনো বাধা–নিষেধ নাই। কোনো যোগ্যতাৰ সাক্ষাৎকাৰ নোহোৱাকৈ চাৰিমাহৰ ভিতৰত তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্ব লাভৰ যোগ্যতা।


যোগ্যতাঃ

কোনো যোগ্যতাৰ সাক্ষাৎকাৰ নালাগে।

ভাষা দক্ষতাৰ পৰীক্ষা দিব নালাগে।

পত্নী-পতিৰ লগতে ১৮ বছৰৰ তলৰ শিশুকো একেধৰণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হয়। বিশেষভাৱে সক্ষম যিকোনো বয়সৰ শিশুৱেও একেধৰণৰ সুবিধা লাভ কৰিব। বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুৱে কিছু বিশেষ সুবিধা লাভ কৰিব। 

সম্পত্তিঃ

আপোনাৰ ধন-সম্পত্তি ঘোষণা কৰাৰ কোনো বাধ্যবাধকতা নাই।

তুৰস্কৰ বাহিৰত উপাৰ্জন কৰা কোনো আয়ৰ ওপৰত কোনো কৰ নাথাকিব।

তিনি বছৰৰ পিছত ১০০% সম্পদ ঘূৰাই অনা (সকলো উপাৰ্জনকে ধৰি), কোনো ধৰণৰ বিনিময় নিয়ন্ত্ৰণৰ বাধা নোহোৱাকৈ এই সুবিধা পাব।

ভাৰতীয়সকলৰ বাবে তুৰস্কত বিনিয়োগৰ সুযোগ কি?

উঃ যদি আপুনি নাগৰিকত্ব বিচাৰিছে

১ . ৪ লাখ ডলাৰৰ ৰিয়েল এষ্টেট কিনি তিনি বছৰলৈ বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰিব।

২. চৰকাৰী বণ্ড

তিনি বছৰৰ বাবে বিক্ৰী নকৰাৰ চৰ্তৰ সৈতে ৫ লাখ ডলাৰৰ চৰকাৰী বণ্ড ক্ৰয় কৰি বেংকত জমা কৰিব লাগিব।

৩. তুৰ্কীৰ বেংকত নগদ ৫ লাখ ডলাৰ জমা কৰক আৰু তিনি বছৰলৈ উলিয়াব নোৱাৰিব।

৪. শ্বেয়াৰ ক্ৰয় কৰাঃ তিনি বছৰলৈ বিক্ৰী নকৰাৰ চৰ্তত তুৰ্কীৰ REIT বা VCT ত ৫ লাখ ডলাৰৰ শ্বেয়াৰ ক্ৰয় কৰক।
৫. চাকৰি সৃষ্টি কৰাঃ তুৰস্কত ৫০টা পূৰ্ণকালীন চাকৰি সৃষ্টি কৰক


খ) যদি আপুনি Residency বিচাৰিছে


১/ ৰিয়েল এষ্টেটঃ নিম্নোক্ত মূল্যৰ ৰিয়েল এষ্টেট কিনক: - তুৰস্কৰ কিছুমান অঞ্চলত ৫০ হাজাৰ ডলাৰ - বেছিভাগ উন্নত পৌৰসভা/অঞ্চলত ৭৫,০০০ ডলাৰৰ সম্পদ


২/ ব্যৱসায়িক বিনিয়োগঃ এটা ব্যৱসায়ত কমেও ৫০ হাজাৰ ডলাৰ বিনিয়োগ কৰক।


বিনিয়োগৰ বাবে কি পদ্ধতি আছে?

ৰিয়েল এষ্টেটত বিনিয়োগৰ জৰিয়তে তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ কাৰ্যসূচী বিশ্বৰ ভিতৰতে অন্যতম আকৰ্ষণীয়, লাভজনক আৰু পোনপটীয়া কাৰ্যসূচী। ইয়াত মাত্ৰ মুষ্টিমেয় চৰ্ত পূৰণ কৰিয়েই নাগৰিকত্ব প্ৰদান কৰা হয়।

সকলো ক্ৰয় পদ্ধতি সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছতহে নাগৰিকত্বৰ আবেদন গ্ৰহণ কৰা হয়। আবেদনকাৰীয়ে নিৰ্মাণ প্ৰকল্পৰ অধীনত থকা সম্পত্তিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে, যদিহে তেওঁলোকে সম্পূৰ্ণ ধন পৰিশোধ সম্পূৰ্ণ কৰে আৰু ডেভেলপাৰৰ পৰা বিক্ৰীৰ নটাৰীকৃত চুক্তি থাকে। এজন বিনিয়োগকাৰীয়ে বিক্ৰী কৰাৰ পূৰ্বে কমেও তিনি বছৰলৈ সম্পত্তিৰ মালিকীস্বত্ব বজাই ৰাখিব লাগিব।


তুৰ্কীৰ নাগৰিকত্ব লাভ কৰিবলৈ বিনিয়োগৰ বাবে নূন্যতম আৰু সৰ্বোচ্চ খৰচ কিমান হ’ব?

ক) নাগৰিকত্বৰ বাবে যদি কোনোবাই নূন্যতম ৪ লাখ ডলাৰ খৰচ কৰে, তেন্তে তেওঁলোকে মনত ৰাখিব লাগিব যে একমাত্ৰ খৰচ হ’ল কৰ, সম্পত্তিৰ মূল্যায়ন, আৰু টাইটেল ডিড ট্ৰেন্সফাৰ। যদি সম্ভাৱ্য বিনিয়োগকাৰীয়ে কোনো সৎ পৰামৰ্শদাতাৰ সৈতে আলোচনা কৰি আগবাঢ়ে তেনেহ’লে কিছু অযথা খৰছ কম কৰিব পাৰিব। তেওঁলোকে সঞ্চয়ৰ সন্দৰ্ভত কিছু টিপছ অনুসৰণ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে সম্ভাব্য সম্পত্তি বিচাৰি উলিওৱা আৰু নাগৰিকত্বৰ বাবে আবেদন কৰাৰ লগত জড়িত পৰামৰ্শদাতা আৰু চৰকাৰী মাচুল, চৰকাৰী ফ’ল’-আপকে ধৰি বিবেচনা কৰিব লাগে।

খ) ৰেচিডেন্সিৰ বাবে যদি কোনোবাই তুৰস্কৰ বাসিন্দা হ’বলৈ সম্পত্তি ক্ৰয় কৰাত নূন্যতম ৫০,০০০ বা ৭৫,০০০ ডলাৰ খৰচ কৰে, তেন্তে তেওঁলোকে বিবেচনা কৰিবলগীয়া একমাত্ৰ খৰচ হ’ল কৰ, সম্পত্তিৰ মূল্যায়ন, আৰু টাইটেল ডিড ট্ৰেন্সফাৰ।


ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰী/নাগৰিকৰ বাবে কৰণীয় আৰু কি কৰিব নালাগে?

তুৰস্কত নাগৰিকত্ব লাভৰ সুযোগৰ বিষয়ে যিকোনো ব্যক্তিৰ সৈতে কথা পতাতকৈ vetted যোগানকাৰীৰ সৈতে কাম কৰক। ৰিয়েল এষ্টেট এজেণ্টৰ পৰিৱৰ্তে নাগৰিকত্ব/আৱাসিক পৰামৰ্শদাতাৰ সৈতে কাম কৰক যাৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে এটা সম্পত্তি আনলোড কৰা। গৱেষণা, নিশ্চিত কৰা আৰু তাৰ পিছত এনে ক্ষেত্ৰত ক্ৰয় কৰা যিবোৰে আৱাসিক আৰু নাগৰিকত্বৰ আবেদন অনুমোদন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। তুৰস্কৰ কিছুমান অঞ্চলত আৰু ইয়াৰ অনুমতি নাই। গতিকে ক্ৰয় কৰাৰ আগতে উপযুক্ত লোকৰ পৰামৰ্শ লাভ কৰক আৰু বিনিয়োগৰ আইন আৰু প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জানি লওক।


ৰিয়েল এষ্টেট এজেণ্টক কেতিয়াও পোনপটীয়াকৈ টকা নিদিব। বৰঞ্চ তুৰস্কত বেংক একাউণ্ট খুলিবলৈ চাওক আৰু নিশ্চিত কৰক যে মূলধন ক্ৰেতাৰ চালানত জমা কৰা হৈছে। সম্পত্তিৰ বিৰুদ্ধে আইনী দাবী, মামলা বা বৰ্তমানৰ বন্ধকী নথকাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ সম্পত্তিৰ সন্দৰ্ভত গৱেষণা কৰাটো জৰুৰী।


News18–এ তুৰস্কৰ নাগৰিকত্ব আৰু বিনিয়োগৰ দ্বাৰা বাসস্থান কাৰ্যসূচীৰ বিশেষজ্ঞ তথা তুৰস্ক ভিত্তিক প্ৰতিষ্ঠান হাছমি গ্ৰুপৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া তাজামুল হুছেইনৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিছিল।


তেওঁ কয় যে ২০২২ চনৰ দ্বিতীয় ত্ৰিমাসিকৰ সময়ছোৱাত হাছমী গ্ৰুপে ১০০+ সম্ভাৱ্য বিনিয়োগকাৰী/ক্ৰেতাৰ সৈতে ৰেচিডেন্সি আৰু নাগৰিকত্বৰ সুযোগৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছিল। তাজামুল হুছেইনে কয় যে অল ইণ্ডিয়ান কমিউনিটিজে তুৰস্কত বিনিয়োগ কৰিছে; তেওঁ দাবী কৰে যে আগ্ৰহী সম্প্ৰদায়সমূহ হ’ল; যিবোৰে আন দেশত প্ৰত্যক্ষ বিদেশী বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে। যিবোৰৰ সন্তান আছে যিয়ে পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ বিদেশলৈ যাব বিচাৰে আৰু তুৰস্কত বিদেশত থকাৰ সময়ত ভিত্তি কৰি থাকিবলৈ দ্বিতীয় ঘৰৰ প্ৰয়োজন; তেখেতে লগতে কয় যে যিসকলে ROI-চালিত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে যিয়ে তেওঁলোকৰ বাবে আয়ৰ দ্বিতীয় উৎস মুকলি কৰিব পাৰে, তেওঁলোকে তুৰস্কৰ বহু চহৰত সুযোগ বিচাৰিছে।

News18 এ হায়দৰাবাদ ভিত্তিক প্ৰতিষ্ঠান ভাৰত-তুৰ্কী সম্পত্তি পৰামৰ্শদাতাৰ পৰামৰ্শদাতা সদাকত হুছেইনৰ সৈতেও কথা পাতে, আৰু তেওঁ দাবী কৰে যে টাৰ্কিৰ বহু চহৰত মানুহে কৃষিভূমিতো বিনিয়োগ কৰিছে, ছাদাকাত হুছেইনে কয় যে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন সংকটৰ বাবে টাৰ্কীয়েও ৰাছিয়াৰ পৰা বৃহৎ বিনিয়োগ দেখিবলৈ পাইছে। তেওঁ লগতে কয় যে এতিয়া তুৰ্কী চৰকাৰে দেশখনৰ বিত্তীয় অৱস্থা উন্নত কৰাৰ বাবে বিনিয়োগকাৰী বিচাৰিছে, আৰু ২০২৩ চনৰ পিছত তুৰ্কী চৰকাৰে বৈদেশিক নাগৰিকত্ব নীতি কঠোৰ কৰিব।


ভাৰতীয় নাগৰিকৰ দ্বাৰা বিদেশী বিনিয়োগৰ সীমা কি? হায়দৰাবাদৰ চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্ট তাৰিক ইমামে কয় যে ভাৰতীয় বাসিন্দাসকলে (ব্যক্তিসকলে) প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত মাত্ৰ ২ লাখ ৫০ হাজাৰ ডলাৰ (₹১৯,৪৮৩,১২২.৭৫) বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব। তাৰিক ইমামে কয় যে দ্য লিবাৰেলাইজড ৰেমিটেন্স স্কিম (এল আৰ এছ)ত ভাৰতৰ পৰা বাহ্যিক ৰেমিটেন্সৰ বাবে নিৰ্দেশনা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। ই ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (আৰ বি আই)। এল আৰ এছৰ অধীনত ৰেমিটেন্সৰ উচ্চ সীমা প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত ২,৫০,০০০ ডলাৰ। শেহতীয়াকৈ তুৰস্কই ৰিয়েল এষ্টেট বিনিয়োগৰ সীমা ৪ লাখ ডলাৰলৈ বৃদ্ধি কৰিছে (₹৩১,১৬৪,৩৯৮.০০)। সেয়ে এতিয়া ভাৰতীয় নাগৰিকে পৰিয়ালৰ সদস্য দুজনৰ নামত সম্পত্তি ক্ৰয় কৰি আছে। তেওঁ বুজাই দিয়ে যে যিকোনো পৰিয়ালে নাবালকজনৰ নামত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে, কিন্তু মাটি বা ঘৰৰ নথি-পত্ৰত নাবালকজনৰ নামো থাকিব লাগিব।
First published: