உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Breakthrough Infection: টিকাকৰণৰ পিছতো কিয় সংক্ৰমণ হৈছে ? Vaccine লোৱাসকল আক্ৰান্ত হ'লে কি কি লক্ষণে দেখা দিয়ে ? অধ্যয়নত প্ৰকাশ ন ন তথ্য...

    Breakthrough Infection: টিকাকৰণৰ পিছতো কিয় সংক্ৰমণ হৈছে ? Vaccine লোৱাসকল আক্ৰান্ত হ'লে কি কি লক্ষণে দেখা দিয়ে ? অধ্যয়নত প্ৰকাশ ন ন তথ্য...

    অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে Breakthrough Infectionত ভুগি থকা লোকসকলৰ জ্বৰ সৰ্বাধিক। ক'ৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৬৯ শতাংশ লোকৰ জ্বৰ (fever) হৈছিল। আনহাতে, ৫৬ শতাংশ লোকৰ মূৰৰ বিষ (Headache) হৈছিল।

    অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে Breakthrough Infectionত ভুগি থকা লোকসকলৰ জ্বৰ সৰ্বাধিক। ক'ৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৬৯ শতাংশ লোকৰ জ্বৰ (fever) হৈছিল। আনহাতে, ৫৬ শতাংশ লোকৰ মূৰৰ বিষ (Headache) হৈছিল।

    অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে Breakthrough Infectionত ভুগি থকা লোকসকলৰ জ্বৰ সৰ্বাধিক। ক'ৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৬৯ শতাংশ লোকৰ জ্বৰ (fever) হৈছিল। আনহাতে, ৫৬ শতাংশ লোকৰ মূৰৰ বিষ (Headache) হৈছিল।

    • Share this:
    ক'ৰোনা ভেকছিনৰ এটা বা দুয়োটা dose (Corona Vaccine) গ্ৰহণ কৰাৰ পাছতো ভাৰতত সংক্ৰমণৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। বিশেষজ্ঞসকলে টিকাকৰণৰ পিছতো হোৱা সংক্ৰমণৰ ঘটনাৰ বিষয়ে অৰ্থাৎ যুগান্তকাৰী সংক্ৰমণত (Breakthrough Infection) চিন্তিত। ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR)ৰ শেহতীয়া অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে ক'ৰোনা ব্ৰেকথ্ৰো সংক্ৰমণৰ কিছুমান মুখ্য লক্ষণ দেখা গৈছে।

    আইচিএমআৰৰ অংশীদাৰীত্বত দেশৰ প্ৰায় সকলো ৰাজ্যৰ ৬৭৭ জন লোক জড়িত আছিল। ইয়াৰ মাজতে, এইটো প্ৰকাশ পাইছিল যে তেওঁলোকৰ মাত্ৰ ৯.৮ শতাংশক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰাৰ প্ৰয়োজন আছিল, আনহাতে বাকীবোৰ ঘৰত আৰোগ্য হৈছিল। অৱশ্যে, এই সময়ছোৱাত, এই লোকসকলে কিছুমান ডাঙৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ মোকাবিলা কৰিব লগা হৈছিল, যিবোৰ অধ্যয়নত প্ৰতিবেদিত হৈছে।

    অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে Breakthrough Infectionত ভুগি থকা লোকসকলৰ জ্বৰ সৰ্বাধিক। ক'ৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৬৯ শতাংশ লোকৰ জ্বৰ (fever) হৈছিল। আনহাতে, ৫৬ শতাংশ লোকৰ মূৰৰ বিষ (Headache) হৈছিল। ৪৫ শতাংশ ৰোগীয়ে কাহৰ অভিযোগ কৰিছিল। একে সময়তে, ৩৭ শতাংশ লোক ডিঙিত বিষত ভুগিছিল।

    এই সময়ছোৱাত, ২২ শতাংশ লোকে মুখৰ সোৱাদ আৰু গোন্ধ হেৰুৱাইছিল। মাত্ৰ ছয় শতাংশই ডায়েৰিয়াৰ অভিযোগ কৰিছিল। মাত্ৰ ছয় শতাংশই উশাহ ল'বলৈ কঠিন অনুভৱ কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও, এক শতাংশ লোক চকুৰ জ্বলা-পোৰা আৰু অস্বস্তিত ভুগিছিল।

    বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, এই সকলোবোৰ ক'ৰোনাৰ সচৰাচৰ লক্ষণ যিবোৰ কৰোনাৰ প্ৰথম ঢৌৰ সময়ত মানুহৰ ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছিল। আনহাতে দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত হোৱা গুৰুতৰ ক'ৰোনা স্থিতিৰ দৰে লক্ষণমাত্ৰ ছয় শতাংশত পোৱা গৈছে। এইটো নিশ্চিত যে ভেকছিন গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত ক'ৰোনাৰ ব্ৰেকথ্ৰো প্ৰভাৱ পৰাটো সম্ভৱ কিন্তু ইয়াৰ প্ৰভাৱ গুৰুতৰ নহয়। লক্ষণবোৰো সচৰাচৰ হয়।

    অধ্যয়নে আৰু কৈছে যে দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত ক'ৰোনাৰ ব্ৰেকথ্ৰো সংক্ৰমণৰ বাবে বিভিন্ন ক'ৰোনা প্ৰকাৰ দায়বদ্ধ। Delta, Kappa, Alpha Variantৰ বাবে লোকসকলৰBreakthrough Infection সন্মুখীন হৈছে। অৱশ্যে, এইটো সকাহৰ বিষয় আছিল যে তেওঁলোকৰ মাত্ৰ ০.৪ শতাংশৰ মৃত্যু হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: