உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • হিন্দী চিনেমাৰ দৰে নহয় কথাবোৰ ! অনুভূতিবোৰ হৃদয়ৰ পৰা নাহে, তথাপিও মনে মনে অজানিতে কিয় হৈ যায় প্ৰেম ? সামান্য অজুহাততে কিয় হৈ যায় ব্ৰেক আপ ?

    হিন্দী চিনেমাৰ দৰে নহয় কথাবোৰ ! অনুভূতিবোৰ হৃদয়ৰ পৰা নাহে, তথাপিও মনে মনে অজানিতে কিয় হৈ যায় প্ৰেম ? সামান্য অজুহাততে কিয় হৈ যায় ব্ৰেক আপ ?

    প্ৰেমত পৰাৰ তিনিটা স্তৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে কামনা, আকৰ্ষণ আৰু আসক্তি। তিনিওটা স্তৰ বিভিন্ন হৰমনৰ সঁহাৰিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

    প্ৰেমত পৰাৰ তিনিটা স্তৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে কামনা, আকৰ্ষণ আৰু আসক্তি। তিনিওটা স্তৰ বিভিন্ন হৰমনৰ সঁহাৰিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

    প্ৰেমত পৰাৰ তিনিটা স্তৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে কামনা, আকৰ্ষণ আৰু আসক্তি। তিনিওটা স্তৰ বিভিন্ন হৰমনৰ সঁহাৰিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

    • Share this:
    কোৱা হয় যে যেতিয়া আপোনাৰ হৃদয়ে কাৰোবাৰ বিষয়ে অত্যাধিক ইতিবাচক ভাৱে চিন্তা কৰা আৰম্ভ কৰে আৰু ইয়াৰ বাবে স্পন্দন কৰে, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি সেই ব্যক্তিজনৰ প্ৰেমত পৰিছে। অৱশ্যে, কাৰোবাৰ প্ৰেমত পৰাৰ আঁৰত বহুতো বৈজ্ঞানিক কাৰণ থাকিব পাৰে। দৰাচলতে, এই অনুভূতিবোৰ আমাৰ হৃদয়ৰ পৰা নাহে, যিদৰে প্ৰায়ে চিনেমাত দেখুওৱা হয়। এই সকলোবোৰ আমাৰ মনৰ সৈতে সংযুক্ত। আমাৰ শৰীৰে সেই অনুসৰি ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া দিয়ে। মাউণ্ট এলিজাবেথৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিজ্ঞানত প্ৰেমত পৰাৰ বহুতো কাৰণ আছে। ই হৰমন শক্তিশালী কৰে আৰু এজন ব্যক্তিৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ প্ৰৱণতা বৃদ্ধি কৰে।  প্ৰেমত পৰাৰ তিনিটা স্তৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে কামনা, আকৰ্ষণ আৰু আসক্তি। তিনিওটা স্তৰ বিভিন্ন হৰমনৰ সঁহাৰিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। এই তিনিটা স্তৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

    কামনা

    ই শৰীৰৰ এক লিম্বিক প্ৰণালী। আৰম্ভণিতে, আমি আকৰ্ষিত কৰা ব্যক্তিজনৰ প্ৰতি আমি অনুভৱ কৰা যৌন আকৰ্ষণ। এই অনুভৱৰ বাবে এষ্ট্ৰোজেন আৰু টেষ্টোষ্টেৰন হৰমন প্ৰধানকৈ দায়ী। নৰেপিনেফ্ৰাইন বা পিইএ - এক প্ৰাকৃতিকভাৱে পোৱা এম্ফাটামাইন যি দ্ৰুতগতিত এই আমোদ বা কামনাৰ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ভোক হ্ৰাস কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, এজন নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ বৃদ্ধি হয়।

    আকৰ্ষণ

    ইয়াতেই সম্পূৰ্ণ ধেমালি আৰম্ভ হয়। এই পৰ্যায়টো প্ৰথম জৈৱিক সঁহাৰিৰ পিছত আৰম্ভ হয়। ই বহুতো হৰমনৰ সঁহাৰিও আৰম্ভ কৰে। এজন ব্যক্তিৰ প্ৰেমত পৰাটো প্ৰকৃততে শৰীৰত চাপৰ সঁহাৰিৰ কাৰণ। এড্ৰেনালিনৰ এই লক্ষণবোৰ অনুভৱ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে। ৰেচিং হৃদস্পন্দন, শুকান মুখ, ঘাম ওলোৱা, এই সকলোবোৰে প্ৰতিক্ৰিয়া এড্ৰেনালিন আৰম্ভ কৰে। তাত প্ৰেমত পৰাৰ বাবে শৰীৰত নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ ডোপামিন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত হয়। ইয়াক হেপ্পী হৰমন বুলিও কোৱা হয়। হৃদয়ত সুখ অনুভৱৰ বাবে ডোপামিন দায়বদ্ধ। ই শক্তি আৰু মনোযোগ বৃদ্ধি কৰে আৰু ভোক হ্ৰাস কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, এজন নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ দেখা যায়।

    আসক্তি/ মিলন
    মিলনে অক্সিটচিন হৰমন প্ৰস্তুত কৰে। যৌন উত্তেজনাৰ সময়ত অক্সিটচিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি হয়। ই মানুহক ইজনে সিজনৰ সৈতে বান্ধি কাম কৰে। জন্মৰ ঠিক পিছতে মাতৃ-সন্তানৰ সম্পৰ্কত ই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। যেতিয়া কেঁচুৱাটোক প্ৰয়োজন হয় তেতিয়া ই স্তনক গাখীৰ এৰি দিয়াৰ সংকেত দিয়ে। ই ভেচোপ্ৰেছিন নামৰ এটা হৰমনো প্ৰস্তুত কৰে। ই বৃক্কত কাম কৰে আৰু তৃষ্ণা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। যৌন সম্ভোগৰ লগে লগে এই হৰমনটো মুকলি কৰা হয়। কেৱল সেয়াই নহয়, ই যৌন সম্ভোগ কৰা আৰু সঙ্গী এজনক ভাল পোৱাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই স্বাস্থ্যকৰ আৰু দীৰ্ঘদিন ধৰি সম্পৰ্কৰ বন্ধন বজাই ৰখাৰ বাবে কাম কৰে।

    ব্ৰেকআপ

    সঙ্গীৰ সৈতে ব্ৰেক-আপ হ'লে লক্ষণবোৰ ইতিমধ্যে দৃশ্যমান হয়। ডোপামিন হৰমনটোৱে মস্তিষ্কৰ বেছিভাগ প্ৰণালী নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, সেয়েহে আপুনি অনুভৱ কৰাটো স্বাভাৱিক যে ব্ৰেকআপৰ পিছত আপোনাৰ হৃদয় ভাঙি গৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: