• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Explained - Bitcoin Miningৰ বিষয়ে জানিবলৈ আগ্ৰহী নেকি? জানক ইয়াৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় Proof of Work আৰু GPU's বিষয়ে..

Explained - Bitcoin Miningৰ বিষয়ে জানিবলৈ আগ্ৰহী নেকি? জানক ইয়াৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় Proof of Work আৰু GPU's বিষয়ে..

সমগ্ৰ বিশ্বৰ খননকাৰীসকলে বিটকইন(Bitcoin) উপাৰ্জনৰ বাবে অধিক শক্তি আৰু সম্পদ নিয়োজিত কৰি আছে । ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী খননৰ প্ৰক্ৰিয়াটোৱে কে

সমগ্ৰ বিশ্বৰ খননকাৰীসকলে বিটকইন(Bitcoin) উপাৰ্জনৰ বাবে অধিক শক্তি আৰু সম্পদ নিয়োজিত কৰি আছে । ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী খননৰ প্ৰক্ৰিয়াটোৱে কে

সমগ্ৰ বিশ্বৰ খননকাৰীসকলে বিটকইন(Bitcoin) উপাৰ্জনৰ বাবে অধিক শক্তি আৰু সম্পদ নিয়োজিত কৰি আছে । ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী খননৰ প্ৰক্ৰিয়াটোৱে কে

  • Share this:
বিটকইন (Bitcoin)ক আইনী নিবিদা হিচাপে গ্ৰহণ কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ দেশখনেই হৈছে এল চালভাডৰে, যিয়ে দেশৰ আগ্নেয়গিৰিৰ শক্তি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ খননক শক্তি প্ৰদান কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিনে নাই তাৰ ওপৰত অন্বেষণ কৰি আছে। আনহাতে বিশ্বৰ সকলো বিটকইনৰ আধাতকৈও অধিক খনন কৰা চীনে ব্যৱহৃত শক্তিৰ পৰিমাণক লৈ উদ্বেগৰ সৈতে এনে কাৰ্যকলাপৰ বিৰুদ্ধে অভিযান আৰম্ভ কৰিছে ।

তেনেস্থলত বিটকইন খনন কি আৰু ইয়ে খনন কাৰীসকলক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী সংগ্ৰহ কৰাত কেনেদৰে সহায় কৰে জানি লওক -

বিটকইন খনন কি?
খনন হৈছে বিটকইন ব্ৰহ্মাণ্ডৰ এক কেন্দ্ৰীয় কাৰ্য, কিয়নো ই কেৱল নতুন বিটকইন সৃষ্টি কৰাতেই সহায় নকৰে, আনকি লেনদেন ৰেকৰ্ডিং কৰাৰ সমগ্ৰ বিটকইন প্ৰণালীটো চলাই ৰাখে। খনিৰ ওপৰত ডোপ প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ আপুনি প্ৰথমে মনত ৰাখিব লাগিব যে বিটকইন হৈছে এক বিকেন্দ্ৰীকৃত মুদ্ৰা, অৰ্থাৎ ই কোনো কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত নহয় । কিন্তু বিটকইনৰ ধাৰণ কৰা লোকসকলৰ সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা ইয়াক নিৰীক্ষণ কৰা হয়। লগতে যদিও ইয়াক বিটকইন বুলি কোৱা হয় দৰাচলতে ইয়াত কোনো প্ৰকৃত মুদ্ৰা নাই আৰু এটা বিটকইন হৈছে মূলতঃ কম্পিউটাৰ কোডৰ কিছুমান শাৰী যি কাৰোবালৈ প্ৰেৰণ কৰিলে বা যিকোনো বস্তুৰ বাবে পৰিশোধ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিলে অধিক কোড সৃষ্টি কৰে। কোড ট্ৰেকৰ এই শাৰীবোৰৰ দ্বাৰা কোনে কিমান বিটকইন খৰচ কৰিছে আৰু লেনদেনটো বৈধ আছিল নে নাই, আদি নিৰীক্ষণ কৰা হয় ।

বিটকইন ব্যৱহাৰ কৰি কৰা লেনদেনবোৰ এতিয়া ব্লকচেইন প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা ৰেকৰ্ড কৰা হয় । ইয়াত অনলাইন লেজাৰত লেনদেনৰ গোট বা ব্লক যোগ দিয়া অন্তৰ্ভূক্ত হৈ আছে, যি সকলো কম্পিউটাৰৰ বাবে দৃশ্যমান হয়, যি
বিটকইন নেটৱৰ্কত থাকে । কিন্তু এই লেনদেনবোৰ বহীত যোগ কৰিব নোৱাৰি (যাক বিকেন্দ্ৰীকৃত বহী বুলি কোৱা হয়, কিয়নো একক সত্তাই ইয়াক আপডেট আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ ৰখাৰ প্ৰক্ৰিয়া টো নিয়ন্ত্ৰণ নকৰে), ব্লকচেইনত সংযোজিত কৰাৰ আগতে ইয়াক প্ৰমাণ কৰিব লাগিব।

কামৰ প্ৰমাণ আৰু বিটকইনত পুৰস্কৃত হোৱা -

আমি ইতিমধ্যে উল্লেখ কৰাৰ দৰে, বিটকইনৰ সৈতে জড়িত লেনদেন এটা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ব্লকচেইনত যোগ নহয়। ব্লকচেইনত যোগ দিয়াৰ লগে লগে লেনদেনটো বৈধ বুলি গণ্য কৰাৰ হ'ব, কিন্তু সেয়া তেতিয়াহে হ'ব পাৰে যেতিয়া বিটকইন নেটৱৰ্কৰ বেছিভাগ কম্পিউটাৰে লেনদেনটো প্ৰমাণিত কৰে। ব্লকচেইনত কোনে এটা নতুন ব্লক যোগ দিব পাৰে, সেয়া হ'ল প্ৰতিযোগিতা যাৰ ফলত বিটকইন সৃষ্টি হয় বা খনন হয়। কাৰণ ব্লকচেইনত এটা ব্লক যোগ দিবলৈ বিটকইন নেটৱৰ্কত এটা জটিল গাণিতিক সমস্যা সমাধান কৰাৰ প্ৰয়োজন আৰু ইয়াৰ বাবে এটা কম্পিউটাৰৰ মালিকৰ প্ৰয়োজন ।

মূলতঃ, ধাৰণাটো হৈছে এক অনন্য উপায় বিচাৰি উলিওৱা যিয়ে ব্লকচেইনত এটা ব্লক যোগ দিবলৈ অনুমতি দিব। এয়া হৈছে জটিল প্ৰুফ-অফ-ৱৰ্ক(proof-of-work ) প্ৰণালী, যি লেনদেনবোৰ সত্যতা নিৰূপন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো কঢ়িয়াই আনে। এই উপায় বিচাৰি উলিয়াবলৈ এনে এক কাম আছে, যিয়ে প্ৰচুৰ কম্পিউটেচনেল শক্তিৰ প্ৰয়োজন । যাৰ বাবে ব্লকচেইনত লেনদেন যোগ দিয়াত যিসকল লোকে তেওঁলোকৰ সম্পদ নিয়োজিত কৰে তেওঁলোকক নতুন বিটকইনৰে পুৰস্কৃত কৰা হয়।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০০৯ চনত যেতিয়া বিটকইন আৰম্ভ কৰা হৈছিল, তেতিয়া এটা ব্লক খনন কৰিলে খনন কাৰী ৫০ বিটকইন উপাৰ্জন কৰিছিল । ২০১২ চনত ই ২৫টা বিটকইনলৈ হ্ৰাস পাইছিল কিয়নো বিটকইন প্লেটফৰ্মে নিৰ্দেশ দিছিল যে বিটকইন খননৰ বাবে পুৰষ্কাৰ প্ৰতি চাৰি বছৰত আধা হ্ৰাস কৰিব লাগিব। বিগত বছৰৰ মে মাহত এটা ব্লক যোগ দিয়াৰ পুৰস্কাৰ আছিল ৬.২৫ বিটকইন।

এটা বিটকইনৰ মূল্য এতিয়া প্ৰায় ৪০,০০০ ডলাৰ হোৱাৰ বাবে এটা ব্লক খনন কৰাৰ অৰ্থ হৈছে খননকাৰীয়ে এক মিলিয়ন ডলাৰৰ প্ৰায় চতুৰ্থাংশ ঘৰলৈ লৈ যাব পাৰে।

কিহে খননক ইমান শক্তিশালী কৰি তোলে ?

আক্ষৰিক ভাৱে ক'বলৈ গ'লে খননকাৰীসকলে সমাধান কৰিব লগা জটিল গাণিতিক সমস্যাটোৰ বাবে মগজুতকৈ অধিক গণনা শক্তিৰ প্ৰয়োজন । ইয়াৰ কাৰণ হৈছে অদ্ভুত, মূল্য যিয়ে ব্লকচেইনত লেনদেনৰ এটা ব্লক যোগ দিবলৈ সক্ষম কৰে । বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, " এই সমস্যাটো সমাধান কৰাৰ সম্ভাৱনা হৈছে ৫.৯ ট্ৰিলিয়নৰ ভিতৰত প্ৰায় ১"। যাৰ অৰ্থ হৈছে যে সঠিক কীত উপনীত হোৱাৰ বাবে সকলো সংমিশ্ৰণ স্কেন কৰিবলৈ কম্পিউটাৰ প্ৰচেছৰবোৰ দিনটো চলি থাকিব লাগিব। এইটোৱেই কাৰণ যে এটা ব্লক যোগ কৰাৰ পুৰস্কাৰ ইমান বেছি।

কিন্তু খনন আপোনাৰ ঘৰৰ সাধাৰণ কম্পিউটাৰ বা আনকি এটা অতি ভাল অফিচ কম্পিউটাৰৰ সৈতে কৰিব নোৱাৰি। বিটকইন খননকাৰী সকলে সাধাৰণতে শক্তিশালী গ্ৰাফিক্স প্ৰচেছিং ইউনিট (GPU's) ব্যৱহাৰ কৰে, যাক এপ্লিকেচন-স্পেচিফিক ইণ্টিগ্ৰেটেড চাৰ্কিট, বা ASIC বুলি কোৱা হয়। এইবোৰ শক্তি ৰক্ষাকাৰী হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এটা বিটকইন লেনদেনে ১,৫৪৪ কিলোৱাট শক্তি লয় ।
First published: