মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» Explained

»Decoding Long Covid: Coronaৰ পিছত হোৱা Acidity, ভোক নোহোৱা কাৰ্যক কিয় উপেক্ষা কৰিব নালাগে ? বিশেষজ্ঞই কি কয় ?

Decoding Long Covid: Coronaৰ পিছত হোৱা Acidity, ভোক নোহোৱা কাৰ্যক কিয় উপেক্ষা কৰিব নালাগে ? বিশেষজ্ঞই কি কয় ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 12, 2021, 3:57 PM IST
Decoding Long Covid: Coronaৰ পিছত হোৱা Acidity, ভোক নোহোৱা কাৰ্যক কিয় উপেক্ষা কৰিব নালাগে ? বিশেষজ্ঞই কি কয় ?
Representative image. (AFP)

যদিও দীঘলীয়া কোভিডত কেইবাটাও লক্ষণ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে, তাৰে এটা হৈছে গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল চিকুৱেল যাৰ ভিতৰত আছে ভোক নোহোৱা, বমি ভাৱ অহা, এচিড ৰিফ্লাক্স আৰু ডায়েৰিয়া।

  • Share this:
কোভিডৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সংহাৰে দেশজুৰি ত্ৰাস চলোৱাৰ পিছতে বৰ্তমানে সংক্ৰমণৰ সংখ্যা কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও হ্ৰাস হোৱা নাই শংকা । কোভিডৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ এই সময়তে দেশত কোৰোণা ৰোগীৰ মাজত দেখা দিয়া ভিন্ন সমস্যা, পিছৰ পৰ্যায়ত দেখা দিয়া ভিন্ন লক্ষণে ৰোগটোক আৰু অধিক জটিল কৰিছে । কোভিডৰ এই দীঘলীয়া পৰ্যায়ৰ বাবে এতিয়া চিকিৎসকৰ দ্বাৰা ইয়াক 'দীঘল কোভিড(Long Covid)' হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত সকলোৰে সহায়ক হোৱাকৈ নিউজ18য়ে আৰম্ভ কৰিছে ১৫ দিনীয়া "Decoding Long Covid" । য'ত বিভিন্ন অভিজ্ঞ চিকিৎসকে দিব ভিন্ন পৰামৰ্শ ।

এই কাৰ্যসূচীৰ অংশ হিচাপে মণিপালৰ HRMCTৰ গেষ্ট্ৰোএণ্টেৰোলজীৰ HOD তথা পৰামৰ্শদাতা ডাঃ কুনাল দাসে এচিড ৰিফ্লাক্স আৰু ভোক নোহোৱাৰ বিষয়ত অৱগত কৰে ভিন্ন কথা ।

যদিও দীঘলীয়া কোভিডত কেইবাটাও লক্ষণ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে, তাৰে এটা হৈছে গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল চিকুৱেল যাৰ ভিতৰত আছে ভোক নোহোৱা, বমি ভাৱ অহা, এচিড ৰিফ্লাক্স আৰু ডায়েৰিয়া। ভিন্ন অধ্যয়নে দাবী কৰিছে যে কোভিড নিগেটিভ হোৱাৰ পিছতো প্ৰায় তিনি মাহধৰি কোভিড ৰোগীসকলে এনে সমস্যা ভুগি থাকিব পাৰে ।

News18.com সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত ডাঃ দাসে কয়, "কোভিডে প্ৰাথমিক শ্বাসতন্ত্ৰৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ সকলো অংগক প্ৰভাৱিত কৰে। প্ৰায় ৬০% ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল লক্ষণ থাকে। দ্বিতীয় ঢৌত আমি লক্ষ্য কৰিছো যে বেছিভাগ কোভিড ৰোগীৰ পেটৰ ফ্লু-সদৃশ বমি, পেটৰ বিষ আৰু ডায়েৰিয়াৰ লক্ষণ আছিল।"

দাসে আঙুলিয়াই দিছিল যে ২০২১ৰ মে'ত লেঞ্চেট গেষ্ট্ৰো হেপাটোল আলোচনীত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি, ডিচচাৰ্জ কৰা ৰোগীৰ ৪৪% ৰোগীৰ GI চিকুৱেল আছিল। এই ৰোগীসকলক ডিচচাৰ্জৰ পিছত উপস্থাপন কৰা হৈছে, কিন্তু ভৰ্তি হোৱাৰ সময়ত বা কোভিড-19 আৰম্ভ হোৱাৰ আগৰ মাহৰ ভিতৰত নহয় ।

লেঞ্চেটে প্ৰকাশ কৰিছে যে এই গেষ্ট্ৰোইন্টেস্টাইনেল স্থিতি হাইপোক্সিয়াৰ বাবে হ'ব পাৰে । ই হৈছে এক স্থিতি য'ত অক্সিজেনৰ যোগান হ্ৰাস হোৱাৰ বাবে শৰীৰৰ এটা অংশ প্ৰভাৱিত হয়। তেজৰ অক্সিজেন সংপৃক্ততা হ্ৰাস হোৱাটো গুৰুতৰ নিউমোনিয়াৰ সৈতে ওতঃপ্ৰোতভাৱে জড়িত এটা লক্ষণ আৰু গেষ্ট্ৰোইন্টেষ্টিনেল চিকুৱেলৰ সৈতে জড়িত আছিল। অধ্যয়নটোত কোৱা হৈছে যে "হাইপোক্সিয়াই কেৱল ডিচপনিয়া থকা কোভিড ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰতে নহয়, ডিচপনিয়া নোহোৱা বহুতো ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰতো হয় । ডিস্পনিয়া হৈছে উশাহ-নিশাহৰ সমস্যাৰ বাবে এক চিকিৎসা শব্দ।

ডাঃ দাসে লগতে বৰ্ণনা কৰে যে কিছুমান সচৰাচৰ লক্ষণো GI চিকুৱেলৰ লক্ষণো হ'ব পাৰে, যেনে পেটৰ সমস্যা বমি, আৰু পেটৰ বিষ। কিছুমান ক্ষেত্ৰত লোকসকলৰ ৰক্তক্ষয়ী শৌচো হৈছে আৰু যদি আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে লক্ষণ দেখা যায়, তেওঁলোকে কোনো পলম নকৰাকৈ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। লেঞ্চেট প্ৰতিবেদনৰ ফলাফলে পৰামৰ্শ দিয়ে যে কোভিড নিগেটিভ ৰিপোৰ্টৰ তিনি মাহৰ ভিতৰত যিকোনো সময়তে ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত GI চিকুৱেল ওলাব পাৰে।

ডাঃ দাসে কয় "GI লক্ষণবোৰৰ চিকিৎসা হৈছে এণ্টাচিডচ, এণ্টি-ইমেটিক, আৰু এণ্টি-ডায়েৰিয়াল এজেণ্টৰ লক্ষণগত ব্যৱহাৰ। ভাল আৰু পুষ্টিকৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু যিয়ে এনে ৰোগীক আৰোগ্য হোৱাত সহায় কৰে । লগতে নিয়মীয়া ব্যায়াম আৰু চাপমুক্ত জীৱনশৈলীয়ে দ্ৰুতগতিত আৰোগ্য হোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 12, 2021, 3:57 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি