• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • IND vs PAK, T20 World Cup | Explained: ভাৰতৰ হাতত আছে পাকিস্তানক পৰাস্ত কৰাৰ অব্যৰ্থ ফৰ্মূলা, আজি মুখামুখি হ'ব দুই চিৰবৈৰী

IND vs PAK, T20 World Cup | Explained: ভাৰতৰ হাতত আছে পাকিস্তানক পৰাস্ত কৰাৰ অব্যৰ্থ ফৰ্মূলা, আজি মুখামুখি হ'ব দুই চিৰবৈৰী

T20 World Cup 2021: ভাৰতীয় দলে আজি টি-২০ বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ সৈতেমুখামুখি হ'ব। প্ৰতিযোগিতাখনত দুয়োটা দলৰ এইখন প্ৰথম খেল। ইতিহাস চালে দেখা যায় যে ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ (India vs Pakistan) টি-২০ আৰু এদিনীয়া বিশ্বকাপত মুঠ ১২ খন খেল অনুষ্ঠিত হৈছে য'ত প্ৰতিবাৰেই ভাৰত জয়ী হৈছে।

T20 World Cup 2021: ভাৰতীয় দলে আজি টি-২০ বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ সৈতেমুখামুখি হ'ব। প্ৰতিযোগিতাখনত দুয়োটা দলৰ এইখন প্ৰথম খেল। ইতিহাস চালে দেখা যায় যে ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ (India vs Pakistan) টি-২০ আৰু এদিনীয়া বিশ্বকাপত মুঠ ১২ খন খেল অনুষ্ঠিত হৈছে য'ত প্ৰতিবাৰেই ভাৰত জয়ী হৈছে।

T20 World Cup 2021: ভাৰতীয় দলে আজি টি-২০ বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ সৈতেমুখামুখি হ'ব। প্ৰতিযোগিতাখনত দুয়োটা দলৰ এইখন প্ৰথম খেল। ইতিহাস চালে দেখা যায় যে ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ (India vs Pakistan) টি-২০ আৰু এদিনীয়া বিশ্বকাপত মুঠ ১২ খন খেল অনুষ্ঠিত হৈছে য'ত প্ৰতিবাৰেই ভাৰত জয়ী হৈছে।

  • Share this:
ক্ৰিকেট বিশ্বকাপত (Cricket World Cup) ভাৰতে প্ৰতিবাৰেই পাকিস্তানক পৰাস্ত কৰি আহিছে। এই কথাটো এতিয়া ভাৰত আৰু পাকিস্তান (India vs Pakistan) দুয়োখন দেশৰ কেঁচুৱাইও জানে। আনকি ১৯৯০ৰ দশকতো যেতিয়া ইমৰান খানৰ (Imran Khan) নেতৃত্বত পাকিস্তানী দল (Pakistan) ভাৰততকৈ শক্তিশালী দেখা গৈছিল তেতিয়াও পাকিস্তান জয়ী হোৱা নাছিল। ২০০০ চনৰ পৰা টীম ইণ্ডিয়া (Team india) পাকিস্তানতকৈ ক্ৰমে উন্নত হৈ উঠুছিল আৰু ভাৰতৰ বিজয়ৰ গতি অব্যাহত আছে।

ভাৰত পাকিস্তানে ১৯৯২ চনৰ বিশ্বকাপত (World Cup 1992) প্ৰথমবাৰৰ বাবে মুখামুখি হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা বিশ্বকাপত ১২ বাৰ সমুখ সমৰত মুখামুখি হৈছে দল দুটা আৰু প্ৰতিবাৰেই ভাৰত বিজয়ী হৈ আহিছে। ভাৰতৰ হাতত এনে এটা ফৰ্মূলা আছে যাৰ বাবে প্ৰতিবাৰেই বিশ্বকাপত বিজয়ী হৈ আহিছে টীম ইণ্ডিয়া। এই ফৰ্মুলা হৈছে-পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰসকলক প্ৰহাৰ কৰা আৰু যদি এনে নহয়, তেন্তে সেই বলাৰজনক একেবাৰে উইকেট নিদিয়া। ইমৰান খান, ৱাছিম আক্ৰাম, ৱাকাৰ ইউনুছ, ছোৱেইব আখটাৰ, চাকলেইন মুস্তাক, ছাইদ আজমল, উমাৰ গুলে বিভিন্ন সময়ত পাকিস্তানী আক্ৰমণৰ নেতৃত্ব দিছিল, কিন্তু ইতিহাসত লিখা আছে যে বিশ্বকাপত ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকৰ এজনেও সফলতা অৰ্জন কৰিব পৰা নাছিল। এই প্ৰতিবেদনত প্ৰতিখন বিশ্বকাপৰ বিষয়ে তথ্য আছে আৰু ইয়াৰ মূল বিষয় হ'ল পাকিস্তানী অভিজ্ঞ বলাৰৰ বিফলতা।

বিশ্বকাপ ১৯৯২ (এদিনীয়া): ভাৰতে পাকিস্তানক ৪৩ ৰাণত পৰাস্ত কৰে। পাক অধিনায়ক ইমৰান খান আৰু ৱাছিম আক্ৰামে খেলখনত এটাও উইকেট ল'ব নোৱাৰিলে। এই খেলখনত পাকিস্তানৰ সৰ্বাধিক ৰাণ খৰচ কৰাৰ (৪৫) ক্ষেত্ৰত ৱাছিম আক্ৰাম আছিল দ্বিতীয় স্থানত। কেৱল মহম্মদ মুস্তাকে তেওঁতকৈ অধিক ৰাণ ব্যয় কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ ৩টা উইকেটো লৈছিল।

বিশ্বকাপ ১৯৯৬ (এদিনীয়া): ৱাকাৰ ইউনুছ আৰু আকিব জাভেদ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল বলাৰ আছিল। দুয়োজনে ১০-১০ অভাৰৰ স্পেলত ৬৭-৬৭ ৰাণ খৰচ কৰিছিল। এই খেলখনত অজয় জাদেজাই ৱাকাৰৰ ১ অভাৰত ২২ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰি পাকিস্তানৰ মনোবল ভাঙি পেলায়। খেলখনত ভাৰতে অন্তিম ৪ অভাৰত ৫৭ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল।

বিশ্বকাপ ১৯৯৯ (এদিনীয়া): ছোৱেইব আখটাৰ আৰু চাকলেইন মুস্তাক সেই দিনবোৰত পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰ আছিল। কিন্তু স্কোৰকাৰ্ড  আছিল সম্পূৰ্ণ বিপৰীত। চাকলেইনে ৬৭ ৰাণ ব্যয় কৰিও উইকেট ল'ব নোৱাৰিলে। আনহাতে ১০ অভাৰত ৫৪ ৰাণ দিয়া আখটাৰ চাকলেইনৰ পিছতে দ্বিতীয় ব্যয়বহুল বলাৰ আছিল।

বিশ্বকাপ ২০০৩ (এদিনীয়া): পাকিস্তানে ৱাছিম আক্ৰাম, ছোৱেইব আখটাৰ আৰু ৱাকাৰ ইউনুছৰ পেচ আক্ৰমণৰ সৈতে নামিছিল ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে। আক্ৰাম সেই দিনবোৰত কেৰিয়াৰৰ অন্তিম সময়ত আছিল। সেইকাৰণে ৱাকাৰ আৰু আখটাৰ ভাৰতীয় বেটছমেনসকলৰ আক্ৰমণৰ বলি হৈছিল। আখটাৰে ৭২ আৰু ৱাকাৰ ইউনুছে ৭১ ৰাণ খৰচ কৰিছিল। আখটাৰৰ বলত শচীনৰ ছয় এতিয়াও প্ৰতিজন ক্ৰিকেট প্ৰেমীয়ে মনত ৰাখিছে।

বিশ্বকাপ ২০১১ (এদিনীয়া): ভাৰত-পাকিস্তানে ২০০৭ চনৰ বিশ্বকাপত মুখামুখি নহ'ল। কিন্তু ২০১১ চনত এই যুঁজে নতুন সোৱাদ লৈ উভতি আহিছিল। দুয়োটা দলৰ মাজত বিশ্বকাপৰ ছেমি ফাইনেলখন খেল হৈছিল। সেই দিনবোৰত উমৰ গুল পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰ আছিল আৰু এই খেলখনত কোনো উইকেট পোৱা নাছিল। তেওঁ ৮ অভাৰত ৬৯ ৰাণ দিছিল।

বিশ্বকাপ ২০১৫ (এদিনীয়া): প্ৰতিবাৰৰ দৰে ভাৰতে এইবাৰো পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰজনক আক্ৰমণ কৰিছিল। বিশ্বকাপৰ আগে আগে ৭ ফুট ওখ মহম্মদ ইৰফানৰ বিষয়ে ডাঙৰ দাবী আছিল। কোৱা হৈছিল যে পাক বলাৰে অষ্ট্ৰেলিয়ান পিটছত ভাৰতীয় বেটছমেনসকলৰ কঁকাল ভাঙিব। কিন্তু খেলত ইয়াৰ বিপৰীত ঘটনা ঘটিল। ভাৰতে খেলখনত ৩০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল আৰু মহম্মদ ইৰফানৰ নামত উইকেট আছিল শূন্য।

বিশ্বকাপ ২০১৯ (এদিনীয়া): এইবাৰ যেতিয়া ভাৰতে পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে ৫ উইকেটত ৩৩৬ ৰাণ সংগ্রহ কৰিছিল। কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই যে কেৱল পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰেই নহয়, প্ৰায় প্ৰতিজন বলাৰক প্ৰহাৰ কৰিছিল ভাৰতৰ বেটছমেনে। ভাৰতে হাছান আলীৰ পৰা ৯ অভাৰত ৮৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল যাক লৈ পাকিস্তানে যথেষ্ট অহংকাৰ কৰি আছিল। ৱাহাব ৰিয়াজে ৭১ ৰাণ খৰচ কৰিছিল। মেচ ফিক্সিংৰ শাস্তি ভোগ কৰি খেলপথাৰলৈ উভতি অহা মহম্মদ আমিৰে ৩টা উইকেট দখল কৰে। কিন্তু সকলোৱে জানে যে আমিৰ তেতিয়ালৈকে পাকিস্তানৰ ১ নং বলাৰ নাছিল।

বিশ্বকাপ ২০০৭ (টি-২০): এদিনীয়া বিশ্বকাপৰ ফৰ্মূলাটোৱেই টি-২০ বিশ্বকাপতো দেখা যায়। পাকিস্তানৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰসকল এই ফৰ্মেটতো ভাৰতীয় বেটছমেনসকলৰ লক্ষ্য হৈ পৰিছিল। ভাৰতীয় বেটছমেনজনে ২০০৭ চনৰ টি-২০ বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে দ্ৰুত আৰম্ভণি কৰাৰ চেষ্টাত মহম্মদ আচিফক ৪টা উইকেট দান দিছিল। অৱশ্যে এইবাৰ ভাৰতৰ বলাৰসকলে মেচখন টাই কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু তাৰ পিছত ভাৰতে বল আউটত বিজয় সাব্যস্ত কৰিছিল। একেখন বিশ্বকাপৰ ফাইনেলতে ভাৰতে তেওঁলোকৰ ভুল সংশোধন কৰে আৰু খিতাপৰ যুঁজত পাকিস্তানৰ এক নম্বৰ বলাৰ আচিফে মাত্ৰ এটা উইকেটহে ল'ব পাৰিলে। সোহেইল তনভীৰে এটাও উইকেট লাভ কৰা নাছিল। ফলস্বৰূপে, ভাৰতে ১৫৭ ৰাণৰ শক্তিশালী স্ক'ৰ সংগ্ৰহ কৰে আৰু ট্ৰফী দখল কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

বিশ্বকাপ ২০০৯ (টি-২০): পাকিস্তানী বলাৰসকলৰ মাজত উমৰ গুলৰ বাবে এই সময় আছিল শ্ৰেষ্ঠ সময়। তেওঁক বগা বলৰ শ্ৰেষ্ঠ বলাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। তীক্ষ্ণ য়ৰ্কাৰতো তেওঁৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ গুণ আছিল। কিন্তু ২০০৯ চনৰ টি-২০ বিশ্বকাপত ভাৰতীয় বেটছমেনসকলে উমাৰ গুলৰ ৩ অভাৰত ৩৯ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। এইটোৱে বাকী বেটছমেনসকলৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু ভাৰতে মেচখন ৯ উইকেটত জিকিছিল।

বিশ্বকাপ ২০১২ (টি-২০): এইবাৰ ভাৰতীয় বেটছমেনে কৰাৰ আগতেই পাকিস্তানক ধ্বংস কৰে ভাৰতীয় বলাৰসকলেহে। ভাৰতীয় বলাৰসকলে পাকিস্তানক ১২৮ ৰাণত আউট কৰিছিল। লক্ষ্যটো সহজ আছিল আৰু ভাৰতীয় বেটছমেনসকলে তেওঁলোকৰ ইতিহাস অনুসৰি খেলিছিল। তেওঁ পাকিস্তানৰ তেতিয়াৰ শ্ৰেষ্ঠ দ্ৰুত বলাৰ উমাৰ গুল আৰু শ্ৰেষ্ঠ স্পিনাৰ ছাইদ আজমলক এটাও উইকেট দিয়া নাছিল। বাকী পাকিস্তানী বলাৰসকলে মাত্ৰ ২টা উইকেট ল'ব পাৰিছিল আৰু ভাৰত ৮ উইকেটত বিজয়ী হৈছিল।

বিশ্বকাপ ২০১৪ (টি-২০): এই খেলখন ২০১২ৰ টি-২০ বিশ্বকাপৰ ৰিপ্লেৰ দৰেই আছিল। ২০১৪ চনৰ টি-২০ বিশ্বকাপত ভাৰতে পাকিস্তানক ১৩০/৭ ৰাণত সীমিত ৰাখিছিল। বলাৰসকলে তেওঁলোকৰ কাম কৰিছিল। এতিয়া বেটছমেনসকলৰ পাল আছিল আৰু ইতিহাস তেওঁলোকৰ লগত আছিল। ভাৰতীয় বেটছমেনসকলে মাত্ৰ ৩ টা উইকেট হেৰুৱাই এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছিল। এইবাৰ বলিং আৰম্ভ কৰা জুনেইদ খান আৰু মহম্মদ হাফিজে  উইকেট লাভ কৰা নাছিল। উমৰ গুল আৰু ছাইদ আজমলে এটাকৈ উইকেট লাভ কৰিছিল।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি