যদি আপুনি আপোনাৰ নখত এই পৰিৱৰ্তনবোৰ দেখিছে, সাৱধান হ'ব ! কেনেকৈ Covid-19ৰ বাবে নখৰ ওপৰত ৰঙা অৰ্ধ-চন্দ্ৰ আকৃতি গঠন হয় ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 1:38 PM IST
যদি আপুনি আপোনাৰ নখত এই পৰিৱৰ্তনবোৰ দেখিছে, সাৱধান হ'ব ! কেনেকৈ Covid-19ৰ বাবে নখৰ ওপৰত ৰঙা অৰ্ধ-চন্দ্ৰ আকৃতি গঠন হয় ?
কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ পিছত, কিছুমান ৰোগীৰ নখৰ ৰং ম্লান হয় বা কেইবা সপ্তাহ পিছত আকাৰ সলনি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে - যাক 'কোভিড নখ' বুলি কোৱা হয়।

কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ পিছত, কিছুমান ৰোগীৰ নখৰ ৰং ম্লান হয় বা কেইবা সপ্তাহ পিছত আকাৰ সলনি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে - যাক 'কোভিড নখ' বুলি কোৱা হয়।

  • Share this:
Covid-19 ৰ মুখ্য লক্ষণবোৰ হৈছে জ্বৰ, কাহ, ভাগৰ আৰু সোৱাদ আৰু গোন্ধৰ অভাৱ। ছালত কোভিড-19-ৰ লক্ষণো দেখা গৈছে। কিন্তু শৰীৰৰ আন এটা অংশ হৈছে য'ত ভাইৰাছৰ প্ৰভাৱ আছে আৰু সেয়া হৈছে আপোনাৰ নখ। কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ পিছত, কিছুমান ৰোগীৰ নখৰ ৰং ম্লান হয় বা কেইবা সপ্তাহ পিছত আকাৰ সলনি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে - যাক 'কোভিড নখ' বুলি কোৱা হয়। এটা লক্ষণ হৈছে নখৰ ওপৰত আধাৰিত ৰঙা অৰ্ধ-চন্দ্ৰ আকৃতি গঠন কৰা। এনে লাগে যে কোভিডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অন্যান্য নখৰ অভিযোগৰ আগতে ই বিদ্যমান আছিল, ৰোগীসকলে কোভিড সংক্ৰমণ ধৰা পৰাৰ দুসপ্তাহৰো কম সময়ৰ পিছত ইয়াক দেখিছে। বহুতো ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে - কিন্তু অত্যাধিক নহয়।

নখৰ ওপৰত এনে ৰঙা অৰ্ধ-চন্দ্ৰ আকৃতি সাধাৰণতে বিৰল, আৰু প্ৰথম নখৰ আধাৰৰ ইমান ওচৰত দেখা পোৱা নাই। গতিকে এই আকৃতিৰ অবয়ব বিশেষকৈ কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। ই নখত অৰ্ধচন্দ্ৰ গঠন কৰাৰ এটা সম্ভৱ কাৰণ ভাইৰাছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰক্তনলীৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে বা ই ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰিৰ ফলত হ'ব পাৰে যাৰ ফলত সৰু তেজ জমা হয় আৰু নখৰ ৰং ম্লান হয়। যদি ৰোগী লক্ষণ-মুক্ত হয় তেনেহ'লে গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে, এই দাগবোৰৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ একো নাই - যদিও এইবোৰ কিমান দিন জীয়াই থাকে সেয়া স্পষ্ট নহয়। প্ৰতিবেদিত ক্ষেত্ৰত ই কিছুমানৰ ক্ষেত্ৰত এসপ্তাহ আৰু প্ৰায় চাৰি সপ্তাহৰ বাবে আছিল।

শাৰীৰিক চাপৰ লক্ষণ

কিছুমান ৰোগীয়ে তেওঁলোকৰ হাত আৰু ভৰিৰ আঙুলিৰ নখৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নতুন ৰেখাও দেখিছিল যিবোৰ সাধাৰণতে কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ চাৰি সপ্তাহ বা অধিক সময় পিছত দেখা যায়। এই শাৰীবোৰ সাধাৰণতে তেতিয়া হয় যেতিয়া কোনো ধৰণৰ শাৰীৰিক চাপৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া, যেনে সংক্ৰমণ, পুষ্টিহীনতা বা কেমোথেৰাপী আদিৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ফলত নখৰ বিকাশত অস্থায়ী অৱৰোধ হয়। এতিয়া এইটো কোভিড-19-ৰ দ্বাৰাও হ'ব পাৰে। নখবোৰ প্ৰতি মাহে গড়ে ২ মিঃমিঃৰ পৰা ৫ মিঃমিঃৰ ভিতৰত বৃদ্ধি হয়, শাৰীৰিক চাপৰ চাৰিৰ পৰা পাঁচ সপ্তাহপিছত, এই ৰেখাবোৰ লক্ষণীয় হৈ পৰে - নখবোৰ বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে, সেইবোৰ চিনাক্ত কৰা হয়। সেয়েহে, এই ৰেখাবোৰ নখৰ আধাৰৰ পৰা কিমান দূৰত আছে তাৰ দ্বাৰা চাপপূৰ্ণ ঘটনাটোৰ সময় অনুমান কৰিব পাৰি। এই শাৰীবোৰৰ বাবে কোনো নিৰ্দিষ্ট চিকিৎসা নাই, কিয়নো সমস্যা সমাধান হ'লে ই ঠিক হ'ব।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 8, 2021, 1:38 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি