• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Covid third wave: ছেপ্টেম্বৰৰ শেষত, অক্টোবৰ বা নৱেম্বৰ, Coronaৰ তৃতীয় ঢৌ কেতিয়া শীৰ্ষত থাকিব দেশত ? বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় ?

Covid third wave: ছেপ্টেম্বৰৰ শেষত, অক্টোবৰ বা নৱেম্বৰ, Coronaৰ তৃতীয় ঢৌ কেতিয়া শীৰ্ষত থাকিব দেশত ? বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় ?

representative image

representative image

ভাৰতত কোভিড-19 (Covid-19 in India) ৰ তৃতীয় ঢৌ অক্টোবৰ আৰু নৱেম্বৰৰ মাজত শীৰ্ষত থাকিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ তীব্ৰতা দ্বিতীয় পৰ্যায়তকৈ (Second Wave) যথেষ্ট কম হ'ব। সোমবাৰে মহামাৰীৰ গাণিতিক খচৰা প্ৰস্তুত কৰাত জড়িত এজন বিজ্ঞানীয়ে এই কথা কৈছে।

  • Share this:
ভাৰতত কোভিড-19 (Covid-19 in India) ৰ তৃতীয় ঢৌ অক্টোবৰ আৰু নৱেম্বৰৰ মাজত শীৰ্ষত থাকিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ তীব্ৰতা দ্বিতীয় পৰ্যায়তকৈ (Second Wave) যথেষ্ট কম হ'ব। সোমবাৰে মহামাৰীৰ গাণিতিক খচৰা প্ৰস্তুত কৰাত জড়িত এজন বিজ্ঞানীয়ে এই কথা কৈছে। আইআইটি-কানপুৰৰ বিজ্ঞানী মনিন্দ্ৰ আগৰৱালে কৈছিল যে যদি কোনো নতুন ৰূপ নাথাকে তেন্তে পৰিস্থিতি সলনি হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই। তেওঁ তিনিজনীয়া বিশেষজ্ঞ দলৰ অংশ যাক সংক্ৰমণ বৃদ্ধিৰ অনুমান কৰাৰ কাম দিয়া হৈছে।

যদি তৃতীয় ঢৌ আহে, দেশত দৈনিক এক লাখ ঘটনা প্ৰতিবেদিত হ'ব, আনহাতে মে'ত দ্বিতীয় ঢৌৰ শীৰ্ষত প্ৰতিদিনে চাৰি লাখ ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছিল। দ্বিতীয় ঢৌত হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু কেইবা নিযুত লোক সংক্ৰমিত হৈছিল।

আগৰৱালে টুইট কৰে, "যদি কোনো নতুন পৰিৱৰ্তন নহয়, স্থিতি অব্যাহত থাকিব আৰু যদি ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত ৫০ শতাংশ অধিক সংক্ৰামক পৰিৱৰ্তন উন্মোচিত হয়, নতুন ৰূপটো ওলাই আহিব। আপুনি দেখিব পাৰে যে তৃতীয় ঢৌটো নতুন ৰূপৰ পৰাই আহিব আৰু তেনে ক্ষেত্ৰত নতুন ঘটনাবোৰ প্ৰতিদিনে এক লাখলৈ বৃদ্ধি হ'ব। ''

যোৱা মাহত, মডেলটোৰ মতে, অক্টোবৰ আৰু নৱেম্বৰৰ ভিতৰত তৃতীয় ঢৌ টো শীৰ্ষত থকাৰ খবৰ পোৱা গৈছিল আৰু দৈনিক ঘটনাবোৰ প্ৰতিদিনে ডেৰ লাখৰ পৰা ২ লাখৰ ভিতৰত হ'ব, যদি চাৰ্চ-কভ-2-ত অধিক সংক্ৰামক পৰিৱৰ্তন হয়। অৱশ্যে, ডেল্টাই বেছি সংক্ৰামক পৰিৱৰ্তন প্ৰকাশ কৰা নাছিল।

যোৱা সপ্তাহৰ অনুমান একে আছিল, কিন্তু নতুন অনুমানে দৈনিক ঘটনাৰ সংখ্যা একৰ পৰা ডেৰ লাখলৈ হ্ৰাস কৰিছে। আগৰৱালে কৈছিল যে শেহতীয়া তথ্যই জুলাই আৰু আগষ্টত কৰা টিকাকৰণৰ জৰীপবোৰো সামৰি লয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: