Expert Explains: কৰ’ণাৰ ভয়াৱহতা বাঢ়িলেও এই সময়ত লকডাউন সঠিক পন্থা হ’ব নোৱাৰে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:57 PM IST
Expert Explains: কৰ’ণাৰ ভয়াৱহতা বাঢ়িলেও এই সময়ত লকডাউন সঠিক পন্থা হ’ব নোৱাৰে

  • Share this:
ক’ৰণা ভাইৰাছে সমগ্ৰ বিশ্বতে ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰাৰ প্ৰায় এবছৰ পিছ ভাৰতকে ধৰি বিভিন্ন দেশত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে টীকা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। শেহতীয়াকৈ ভাৰতত এই টীকাৰ দ্বিতীয় পৰ্যায় চলি আছে। আনহাতে বৰ্তমান সময়ত এই ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ যি হাৰ আমি দেখিবলৈ পাইছো, ই এটা দ্বিতীয় স্তৰ যেন অনুমান হৈছে। নতুন সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধিৰ পৰিমাণ আৰু গতি আচলতে প্ৰথমটোৰ সৈতে তুলনামূলক ভাবে একে।
উদাহৰণ স্বৰূপে, মহাৰাষ্ট্ৰত বিগত বছৰৰ ছেপ্টেম্বৰত শীৰ্ষত এটা দিনত প্ৰায় ২৫,০০০ ঘটনা খবৰ পোৱা গৈছিল। যদি আমি কেৱল মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ কৰো, ৰাজ্যখনত বৰ্তমান প্ৰতিদিনে প্ৰায় ১৬,০০০ ঘটনাৰ প্ৰতিবেদন পোৱা গৈছে। বৰ্তমানৰ প্ৰৱণতাবোৰ চাই, ৰাজ্যখনে অতি সোনকালেই দিনত ২০,০০০ ঘটনা স্পৰ্শ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এই ভাইৰাছ প্ৰতিহত কৰাৰ বাবে প্ৰয়াস কৰা হৈছে যদিও এনে লাগে যে আমি পৰৱৰ্তী কেইদিনমানৰ ভিতৰত সেই সংখ্যাটোৰ দিশে গৈ আছো।
আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্যটো হ'ল যে এতিয়া সংক্ৰমিত হোৱা ভাইৰাছটো আগৰ তুলনাত বহুত কম ভয়াৱহ যেন লাগে। এই কথাটো এই বিষয়ৰ পৰা স্পষ্ট যে যদিও ঘটনাবোৰ বাঢ়ি আছে, কেচ ফাটালিটি ৰেচিঅ’ চিএফআৰ হ্ৰাস পাইছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, মহাৰাষ্ট্ৰত, বিগত এমাহত হোৱা মৃত্যুৰ হাৰ ১% তকৈ কম। এইটো যথেষ্ট আশাবাদী দিশ। মহাৰাষ্ট্ৰৰ তিনি বা চাৰিখন জিলাৰ বাহিৰে, সকলোতে এই হাৰ হ্ৰাস হৈ আছিছে।

ভৌগোলোক অৱস্থান, বতৰৰ ধৰণ আৰু আন্তৰ্জাতিক সংযোগকে ধৰি বিভিন্ন কাৰকৰ বাবে বিভিন্ন স্থানত মহামাৰী কাৰ্ভ পৃথক হয়। এই কাৰণবোৰৰ এটা অতি জটিল আন্তঃক্ৰিয় আছে, আৰু এই কাৰ্ভবোৰৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰা সম্ভৱ নহয়। আনকি সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি পোৱা সম্ভৱ নহয় যে কিয় এখন নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্য বা দেশে এক নিৰ্দিষ্ট পথ লৈছে, যি আনতকৈ অতি পৃথক।
এনে পৰিস্থিতিত পুনৰ লকডাউন ঘোষণাই সহায় কৰিব নেকি বুলি বিভিন্নজনৰ মনত প্ৰশ্ন উদয় হোৱা দেখা গৈছে। লকডাউন এই পৰ্যায়ত ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ সঠিক কৌশল। মহামাৰীৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত ইয়াৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপযোগিতা আছিল যেতিয়া আমি সংকটৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ নিজকে প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। লকডাউনে আমাৰ স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি উন্নীত কৰিবলৈ, চিকিৎসালয়ৰ বিচনাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিবলৈ, আমাৰ গৱেষণাগাৰৰ নেটৱৰ্ক, অক্সিজেন বিচনা আৰু ভেন্টিলেটৰৰ দৰে সঁজুলি বৃদ্ধি কৰিবলৈ সময় প্ৰদান কৰিছিল। কিন্তু এতিয়া সেই প্ৰণালীবোৰ ইতিমধ্যে চলি থকাৰ বাবে, কণ্টেইমেণ্ট কৌশল লকডাউনৰ সামান্য ভূমিকা থাকিব লাগে।
এই সময়ত অধিক কাৰ্যকৰী কৌশল হৈছে নিৰীক্ষণ শক্তিশালী কৰা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আমি অধিক আক্ৰমণাত্মক যোগাযোগ ৰখা, জ্বৰ ক্লিনিকত লক্ষণবোৰৰ বাবে স্ক্ৰীণিং কৰা, আৰু নিৰ্ধাৰিত আচৰণ অনুসৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ হোম আইচ’লেছনত থকা লোকসকলৰ নিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে, আমি যিমান সম্ভৱ ফিল্ড ইউনিট সক্ৰিয় কৰাটো প্ৰয়োজন।
উল্লেখযোগ্য যে নিশ্চিতভাৱে টিকাকৰণৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ দ্বাৰা কৰা চিৰো চাৰ্ভেৰ ফলাফলে দেখুৱাইছে যে বেছিভাগ স্থানত জনসংখ্যাৰ ২০ৰ পৰা ২৫% তকৈ অধিক ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা নাই। টিকাকৰণে ৰোগৰ প্ৰতিৰোধ অনুপাত দ্ৰুততাৰে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাতে আমি সোনকালে এনে এক পৰ্যায়ত উপনীত হ’ব পাৰো য'ত অধিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই ইয়াৰ ভূমিকা পালন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

ভেকছিনৰ পৰীক্ষণে অতি উৎসাহজনক ফলাফল দেখুৱাইছে যদিও আমি এতিয়াও এইসমূহৰ বিষয়ে অতি সাৱধান হ'ব লাগিব। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে আমাৰ ওচৰত কেৱল কম সময়ৰ বাবে তথ্য আছে। এই ভেকছিন লোৱা লোকসকলৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ নিৰীক্ষণ কৰি থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভেকছিন লোৱাৰ পিছত এক অতি শক্তিশালী নিৰীক্ষণ প্ৰণালী, যাক এইএফআই নিৰীক্ষণ বুলি কোৱা হয়, অনুসৰণ কৰা হৈছে, য'ত প্ৰতিটো প্ৰতিকূল ঘটনা সাৱধানে পৰীক্ষা আৰু অনুসন্ধান কৰা হৈছে। ইয়াক ফাৰ্মাকো-ভিজিলেঞ্চ বুলি কোৱা হয়।
বৰ্তমান সময়ত টিকাকৰণৰ বাবে বহুতো নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন আছে কিয়নো এই টিকাকৰণ অভিযানৰ পৰা অধিক তথ্য সংগ্ৰহ আৰু বিশ্লেষণ কৰাৰ লগে লগে, এই ভেকছিনৰ সুৰক্ষা আৰু কাৰ্যকাৰিতা সম্পৰ্কে অধিক নিশ্চিত হ'ব পৰা যাব।
ইতিমধ্যে ভেকছিনৰ সম্পূৰ্ণ ডোজ লোৱা লোকসকলে এতিয়াও সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব নেকি? এই প্ৰশ্ন সঘনে উত্থাপিত হয়। কোনো ভেকছিন ১০০% কাৰ্যকৰী নহয়। সেয়েহে ক’ভিড ভেকছিনবোৰ নিশ্চিতভাৱে নহয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে, ব্যক্তিগত স্তৰত, ভেকছিন পোৱাৰ পাছতো সংক্ৰমণৰ আশংকা থাকে, যদিও এইটো হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতি কম। অৱশ্যে ভেকছিন কিমান দীঘলীয়া সময়লৈ কাৰ্যকৰী হৈ থাকিব এই বিষয়ে নিশ্চিত নহয়।
বৰ্তমান ভেকছিন উপলব্ধ যদিও মাস্ক পিন্ধা আৰু সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰখাৰ লগতে ক’ভিডৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ অভ্যাস কৰা উচিত। বৰ্তমান বহুতো নতুন প্ৰকাৰৰ ভাইৰাছ দেখা গৈছে যাৰ বিষয়ে এতিয়াও কোনো নিশ্চয়তা লাভ কৰা হোৱা নাই।
First published: March 15, 2021, 5:58 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি