Explained: Covidএ প্ৰভাৱিত কৰিছে পুৰুষৰ যৌন জীৱন ! চাপ, হতাশা আৰু শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ কিছু পৰিৱৰ্তনে কি সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে...কি কয় বিশেষজ্ঞই ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 5, 2021, 3:18 PM IST
Explained: Covidএ প্ৰভাৱিত কৰিছে পুৰুষৰ যৌন জীৱন ! চাপ, হতাশা আৰু শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ কিছু পৰিৱৰ্তনে কি সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে...কি কয় বিশেষজ্ঞই ?
শেহতীয়া গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে যে পুৰুষৰ যৌন জীৱনো কোভিড-১৯ৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, কোৰোণাৰ ফলত পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত নপুংসকতা দেখা গৈছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে কোভিডৰ পিছৰ চাপ, হতাশা আৰু লগতে শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ কিছু পৰিৱৰ্তন।

শেহতীয়া গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে যে পুৰুষৰ যৌন জীৱনো কোভিড-১৯ৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, কোৰোণাৰ ফলত পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত নপুংসকতা দেখা গৈছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে কোভিডৰ পিছৰ চাপ, হতাশা আৰু লগতে শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ কিছু পৰিৱৰ্তন।

  • Share this:
Coronaৰ দ্বিতীয় ঢৌত অহা লক্ষণবোৰৰ বিষয়ে ন ন তথ্য পোহৰলৈ আহিছে। শেহতীয়া গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে যে পুৰুষৰ যৌন জীৱনো কোভিড-১৯ৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, কোৰোণাৰ ফলত পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত নপুংসকতা দেখা গৈছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে কোভিডৰ পিছৰ চাপ, হতাশা আৰু লগতে শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ কিছু পৰিৱৰ্তন। আমি এই অধ্যয়নবোৰৰ ওপৰত বিশেষজ্ঞৰ সৈতে কথা পাতিছিলো, কিয় এনে হৈ আছে আৰু পুৰুষৰ যৌনতাত কিমান পৰিমাণে কোভিডে প্ৰভাৱ পেলাইছে ।

ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন (Erectile disfunction) কি?

পুৰুষৰ স্বাস্থ্য সম্বন্ধে প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ইউৰ'লজিষ্ট ডাঃ হাৱাৰ্ড অবেৰ্টে কয় যে এইটো বুজি পোৱাৰ আগতে উত্থানৰ প্ৰক্ৰিয়াটো বুজিব লাগিব। দৰাচলতে, লিঙ্গটো তিনিটা চিলিণ্ডাৰেৰে গঠিত। শীৰ্ষ দুটা চিলিণ্ডাৰ স্পঞ্জৰ দৰে বিস্তাৰিত কলাৰে ভৰ্তি। আনহাতে, তলৰ চিলিণ্ডাৰে মূত্ৰাশয়ৰ সৈতে প্ৰস্ৰাৱ পাৰ কৰে।

যেতিয়া এজন ব্যক্তি উত্তেজিত হয় তেতিয়া তেওঁ স্নায়বিক সঁহাৰি আৰু ইয়াৰ বাবে আৰম্ভ হোৱা কাৰ্যকলাপৰ ফলত হয়। এই সময়ছোৱাত তেজ স্পঞ্জ কলালৈ আহে আৰু বিয়পি পৰে। প্ৰণালীটো এনেকুৱা যে তেজ আহে আৰু তাত ৰৈ যায়। তেতিয়া ব্যক্তিজনে উত্থান অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ বাবে, স্নায়ুৰ পৰা পৰ্যাপ্ত নাইট্ৰিক অক্সাইড উলিওৱা প্ৰয়োজন। শিৰাবোৰ ইমান খুলিব লাগে যাতে ইয়াৰ পৰা দ্ৰুত গতিত ৰক্তক্ষৰণ হয়। যেতিয়া কোনো কাৰণত তেজ লিঙ্গত উপনীত নহয়, ইয়াত উত্থান নাথাকে আৰু ইয়াক ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন বুলি কোৱা হয়।

ইৰেক্টাইল ডিচফাংচনৰ কাৰণবোৰ কি হ'ব পাৰে?

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বিভিন্ন কাৰণৰ ভিতৰত চাপ, হতাশা আৰু প্ৰদৰ্শন সম্বন্ধীয় চিন্তাও হৈছে ইৰেক্টাইল ডিচফাংচনৰ কাৰণ। কিন্তু যদি তেজৰ প্ৰবাহত কোনো সমস্যা হয়, ই উত্থান প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। স্নায়ুতন্ত্ৰ বা হৰমন সংবেদনশীলতাৰ যিকোনো বিভ্ৰান্তিও কাৰণ হ'ব পাৰে।

ইৰেক্টাইল ফাংচনটো সাধাৰণতে ৰক্ত সঞ্চালনৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সম্পৰ্কিত আৰু ইয়াৰ ফলত ইৰেক্টাইল ফাংচনত যিকোনো বিভ্ৰান্তি হ'ব পাৰে। কোভিড-১৯এ সমগ্ৰ শৰীৰত অক্সিজেনৰ যোগান ব্যাহত কৰে আৰু প্ৰত্যক্ষভাৱে ৰক্ত সঞ্চালন প্ৰভাৱিত কৰে। লিঙ্গলৈ তেজ যোগান ধৰা ধমনীবোৰ অৱৰুদ্ধ বা সংকীৰ্ণ হ'ব পাৰে। যদি এনে হয় তেতিয়া তেজ লিঙ্গত উপনীত নহয় আৰু তাৰ পিছত ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন হ'ব পাৰে।

নতুন দিল্লীৰ ডায়জ মেনছ্ হেলথ চেণ্টাৰৰ ক্লিনিকেল সঞ্চালক ডাঃ বিনীত মালহোত্ৰাই কয়, "কোভিড ১৯এ শাৰীৰিক আৰু আৱেগিক স্বাস্থ্যকে ধৰি এজন ব্যক্তিৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাইছে। যৌন কাৰ্য আৰু উৰ্বৰতাও ভাইৰাছৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে সম্পৰ্কিত হৈ আছে। শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ অভাৱ, অত্যাধিক ভোজন আৰু অত্যাধিক সুৰাপানেও স্বাস্থ্য নষ্ট কৰি আছে।"

কোভিডৰ পিছত পুৰুষৰ যৌন জীৱনৰ ওপৰত কৰা অধ্যয়নত কি কোৱা হৈছে?

২০২১ চনৰ মাৰ্চ মাহত 'মাস্ক আপ টু কিপ ইট আপ' শীৰ্ষক এণ্ড্ৰোলজী আলোচনীত প্ৰকাশিত গৱেষণা পত্ৰখনে কোভিড-১৯ আৰু ইৰেক্টাইল ডিচফাংচনৰ মাজৰ সম্পৰ্ক ব্যাখ্যা কৰিছে। ইটালীৰ পুৰুষৰ ওপৰত কৰা অধ্যয়নটোত কোৱা হৈছে যে কোভিড-১৯এ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ (cardiovascular) প্ৰণালী ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে, যি পুৰুষৰ উত্থানত প্ৰভাৱিত কৰে।

ৱৰ্ল্ড জাৰ্নেল অৱ মেনছ হেল্থত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত দাবী কৰা হৈছে যে সংক্ৰমণৰ কেইবামাহ পাছতো লিঙ্গত সংক্ৰমণ পোৱা যায়। এইটো দাবী কৰা হৈছে যে কোভিড-১৯এ শৰীৰৰ বহুতো কোষৰ কাম কৰাৰ পদ্ধতিত প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰিছে যাৰ ফলত ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন হ'ব পাৰে।

অধ্যয়নটোৰ ফলাফল নিশ্চিত কৰি দিল্লীৰ reconstructive urology আৰু andrology কেন্দ্ৰৰ ডাঃ গৌতম বঙ্গাই কয়, "কোভিড-১৯এ পুৰুষৰ স্বাস্থ্যক দুটা ধৰণে প্ৰভাৱিত কৰিছে - যৌন স্বাস্থ্য আৰু মানসিক স্বাস্থ্য। মহামাৰীটোৱে মানুহক সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পীড়িত কৰিছে। ইয়াৰ ফলত চাপ, হতাশা আৰু উদ্বেগ হয়। ইয়াৰ প্ৰভাৱ পুৰুষৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য, ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন আৰু উৰ্বৰতাৰ ওপৰত দেখা যায়। "

এই ক্ষতি স্থায়ী নে ইয়াৰ পৰা আৰোগ্য হ'ব পাৰি?

কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ ডেৰ বছৰ পাছতো গৱেষকসকলে এতিয়াও পৰীক্ষা অব্যাহত ৰাখিছে যে এই ভাইৰাছে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত কি কি জটিলতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। তেজ গোট মৰাৰ লগতে স্নায়বিক সমস্যা, হৃদযন্ত্ৰ, হাঁওফাঁও, বৃক্কৰ ক্ষতি প্ৰমাণিত ইতিমধ্যে হৈছে। এই লক্ষণবোৰ কেইবামাহৰ পাছতো দৃশ্যমান হয়।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে কোভিড-১৯ৰ ফলত হোৱা কিছুমান ক্ষতি স্থায়ী হৈ পৰিছে, আনহাতে কিছুমান অস্থায়ী। ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন স্থায়ী নে অস্থায়ী এই কথা জানিবলৈ অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন। এইটোও দাবী কৰিব নোৱাৰি যে কোভিড-১৯ সংক্ৰমণে উৰ্বৰতাক প্ৰভাৱিত কৰিব। ইয়াৰ বাবে বয়সো এটা কাৰক হ'ব পাৰে। বয়স বৃদ্ধিৰ ফলত ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন আৰু কোভিড-১৯ দুয়োটাৰে আশংকা থাকে।

গুৰগাঁৱৰ জ্যোতি চিকিৎসালয়ৰ ইউৰোলজিষ্ট আৰু এণ্ড্ৰোলজিষ্ট ডাঃ ৰমেন তানৱাৰে কয় যে এতিয়াও বহুতো কোম্পানীত ৱৰ্ক ফৰ্ম হোম চলি আছে, যাৰ ফলত কৰ্মচাৰীসকলে দীঘলীয়া সময় ধৰি কাম কৰি আছে। ই চাপ, উদ্বেগ, হতাশাৰ সৃষ্টি কৰাৰ লগতে হৃদ আক্ৰমণ আৰু প্ৰজনন প্ৰণালীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে। সময়ৰ সৈতে ইয়াত পৰিৱৰ্তনো দেখা যাব পাৰে। "

ভাৰততো ইৰেক্টাইল ডিচফাংচনৰ ঘটনা ঘটিছে নেকি?

হয়। চিকিৎসকসকলৰ কাষলৈ এতিয়া এনে ধৰণৰ ঘটনা আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ডাঃ ৰমন তানৱাৰৰ মতে, ইৰেক্টাইল ডিচফাংচনত ভোগা ৰোগী তেওঁৰ ওচৰলৈ অহা বৃদ্ধি হৈছে। পৃথিৱীৰ বহুতো ঠাইত কৰা অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে কোভিড-১৯ আৰু ইৰেক্টাইল ডিচফাংচন এটা আনটোৰ সৈতে ওতঃপ্ৰোতভাৱে সম্পৰ্কিত।

টিকাকৰণ কৰাৰ পাছতো এনে সমস্যা আহি আছে নেকি?

নহয় । তেনে কোনো ঘটনা বৰ্তমানলৈকে পোহৰলৈ অহা নাই। ডাঃ মালহোত্ৰাই কৈছে - "কোভিড-১৯ ভেকচিনৰ কথিত পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ওপৰত উদ্বেগ বৃদ্ধি পাইছে, পুৰুষসকলে উৰাবাতৰিৰ বাবে ভেকচিন পৰিহাৰ কৰি আছে। তেওঁলোকে ভাবিব লাগে যে ভেকচিনে কোভিড-১৯ৰ গুৰুতৰ লক্ষণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। ই কেৱল তেওঁলোকক লাভান্বিত কৰিব, তেওঁলোকৰ ক্ষতি নকৰে। "
Published by: Kokil Sarma
First published: June 5, 2021, 3:16 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি