যোগাযোগবিহীন হ’ব ক’ভিড টীকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়া, আধাৰকেন্দ্ৰিক মুখমণ্ডল চিনাক্তকৰণেৰে কৰা হ’ব সকলো ! বিতংভাৱে জানি লওক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 8, 2021, 3:33 PM IST
যোগাযোগবিহীন হ’ব ক’ভিড টীকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়া, আধাৰকেন্দ্ৰিক মুখমণ্ডল চিনাক্তকৰণেৰে কৰা হ’ব সকলো ! বিতংভাৱে জানি লওক
মুখৰ চিনাক্তকৰণক যোগ দিয়া এই পৰিকল্পনাৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ সুবিধাটো হৈছে যে ইয়াৰ দ্বাৰা কেন্দ্ৰত থকা লোকসকল আৰু টীকা গ্ৰহণৰ বাবে যোৱা লোকসকলৰ মাজত দূৰত্ব বজাই ৰখাত সুবিধা হ’ব ৷

মুখৰ চিনাক্তকৰণক যোগ দিয়া এই পৰিকল্পনাৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ সুবিধাটো হৈছে যে ইয়াৰ দ্বাৰা কেন্দ্ৰত থকা লোকসকল আৰু টীকা গ্ৰহণৰ বাবে যোৱা লোকসকলৰ মাজত দূৰত্ব বজাই ৰখাত সুবিধা হ’ব ৷

  • Share this:
ভাৰতত অব্যাহত আছে কোৰোণা ভাইৰাছৰ বিৰোধিতাৰে টীকাকৰণ অভিযান ৷ ইয়াৰ লগে লগে খবৰ আহিছে যে এই ক’ভিড১৯ টীকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে কন্টেক্টলেচ কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাই থকা হৈছে ৷ কেৱল এয়াই নহয়, আনকি ইয়াৰ বাবে ইউনিক আইডিন্টফিকেচন অথৰীতি অফ ইণ্ডিয়া(UIA)য়ে ইয়াৰ বাবে এক পাইলট প্ৰজেক্টো চলাই আছে ৷ বিষয়াসকলে এই প্ৰজেক্টক সফল বুলিও ঘোষণা কৰিছে ৷ যদিও সম্প্ৰতি এই ব্যৱস্থাই কেনেদৰে কাম কৰিব আৰু ইয়াৰ পৰা কি লাভ হ’ব, এইক্ষেত্ৰত প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈ আছে

'দ্য প্ৰিণ্ট'ক দিয়া এক সাক্ষাৎকাৰত ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য প্ৰাধিকৰণ(NHA)ৰ মুৰব্বী আৰ এছ শৰ্মাই কয় যে আধাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি মুখমণ্ডল চিনাক্তকৰণৰ প্ৰস্তুতি চলাই থকা হৈছে ৷ তেওঁৰ জনোৱা অনুসৰি মুখৰ চিনাক্তকৰণৰ এই পদক্ষেপৰ দ্বাৰা ভেকচিন কেন্দ্ৰবোৰত হোৱা সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিব পৰা যাব । এই প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে নাগৰিকসকলে CoWIN পৰ্টেল বা আৰোগ্য সেতু এপৰ জৰিয়তে ক’ভিড১৯ টীকাকৰণ স্থাপন কৰিব লাগিব। যদি পঞ্জীয়নৰ সময়ত আপোনাৰ পচন্দৰ পৰিচয় পত্ৰ বিচৰা হয়। তাৰ পিছত যদি আপুনি আধাৰৰ সৈতে পঞ্জীয়ন কৰে, তেন্তে ভেকচিন আপুনি বুথত মুখ চিনাক্তকৰণৰ সহায়ত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ভেৰিফাইড হ'ব।

নতুন প্ৰণালীৰ পৰা কি লাভ হ'ব -

মুখমণ্ডল চিনাক্তকৰণৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সুবিধাটো হ'ল কেন্দ্ৰৰ লোক আৰু টীকা গ্ৰহণ কৰিবলৈ অহা ব্যক্তিজনৰ মাজত সঘন যোগাযোগ হ্ৰাস পাব । পোনপটীয়া সম্পৰ্ক হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বতে ক’ভিড১৯ বিয়পাৰ এক মুখ্য কাৰণ । এনে পৰিস্থিতিত দূৰত্বত স্থাপন কৰা কেমেৰাই নাগৰিকসকলক আঙুলিৰ ছাপৰ সৈতে পঞ্জীয়ন কৰাৰ সমস্যা আঁতৰ কৰিব। কিয়নো এই আঙুলিৰ ছাপ প্ৰমাণৰ সামগ্ৰীবিধ বহুলোকে এটা এটাকৈ ব্যৱহাৰ কৰে।

এতিয়া ডাটা সুৰক্ষাৰ প্ৰশ্নও উত্থাপিত হৈছে-
ঝাৰখণ্ডৰ ক’ভিড-১৯ টীকাকৰণ কেন্দ্ৰত মুখ চিনাক্তকৰণৰ পাইলট প্ৰকল্প ঘোষণা কৰাৰ পিছত সকলোৱে ইয়াৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে । অধিক ব্যৱহাৰকাৰীয়ে টীকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণৰ কথাও উল্লেখ কৰিছিল । ইফালে, একাংশ লোকে তথ্য সংগ্ৰহ কৰাৰ আগতে সুৰক্ষা প্ৰমাণপত্ৰ স্থাপন কৰিবলৈ কৈছে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, আনকি আৰোগ্য সেতুৰ সময়তো গোপনীয়তাৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈছিল ।

অৱশ্যে, তথ্য সুৰক্ষা সম্পৰ্কে চলি থকা এইসমূহ উদ্বেগৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেনেদৰে কাম কৰিব সেয়াহে লক্ষণীয় হ’ব । আনফালে ইউ.আই.ডি.এ.আই (UIDAI)য়েও মুখমণ্ডল চিনাক্তকৰণ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰাৰ বাবে সেউজ সংকেতৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।
First published: April 8, 2021, 3:29 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি