உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • COVID-19: বাৰিষাত মেলেৰিয়া, ডেংগুৱে কোৰোণাৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, এই সময়ত কেনেকৈ সুৰক্ষিত থাকিব

    COVID-19: বাৰিষাত মেলেৰিয়া, ডেংগুৱে কোৰোণাৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, এই সময়ত কেনেকৈ সুৰক্ষিত থাকিব

    মেলেৰিয়া আৰু ডেংগু ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড১৯ৰ প্ৰভাৱ কি হ'ব? তেওঁলোকৰ অধিক বিপদাশংকা আছে নেকি ?

    মেলেৰিয়া আৰু ডেংগু ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড১৯ৰ প্ৰভাৱ কি হ'ব? তেওঁলোকৰ অধিক বিপদাশংকা আছে নেকি ?

    মেলেৰিয়া আৰু ডেংগু ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড১৯ৰ প্ৰভাৱ কি হ'ব? তেওঁলোকৰ অধিক বিপদাশংকা আছে নেকি ?

    • Share this:

    কোৰোণা সংহাৰ অব্যাহত থকাৰ সময়তে ইতিমধ্যে দেশৰ ভিন্ন প্ৰান্তত বাৰিষাৰ প্ৰভাৱ পৰিছে । সাধাৰণতে সকলোৱে বাৰিষাত নিজৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে সতৰ্ক হোৱা দেখা যায়, কিন্তু কোৰোণাৰ বাবে ইতিমধ্যেই সতৰ্কিত হৈ আছে সকলো । এই কঠিন পৰিস্থিতিত বহু স্বাস্থ্যগত প্ৰশ্ন উত্থাপিত হয়, যাক চিকিৎসক বা বিশেষজ্ঞসকলে সমাধান কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, কোভিড১৯ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰখ্যাত এপিডেমিঅ'লজিষ্ট ড. চন্দ্ৰকান্ত লাহাৰিয়াই বৰষুণ আৰু কোৰোণাৰ মাজত নিজকে কেনেদৰে সুৰক্ষিত কৰিব লাগে বৰ্ণনা কৰে এনেদৰে ।


    বাৰিষাকালত কোভিড১৯ আৰু অন্যান্য সংক্ৰামক ৰোগৰ আঁতৰি থাকিবলৈ কি কৰিব ?


    বৰষুণে মেলেৰিয়া, ডেংগু, চিকুনগুনিয়াৰ দৰে ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। ই ভেকুৰ, খাদ্য আৰু পানীৰ দ্বাৰা হোৱা ৰোগ আৰু ছালৰ অন্যান্য সংক্ৰমণৰ আশংকাও কৰে। এইক্ষেত্ৰত কোভিড সম্বন্ধীয় সজাগতাৰ লগতে যিমান সম্ভৱ সোনকালে টিকাকৰণ কৰাব আৰু পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ ওপৰত বিশেষ যত্ন ল'ব। পৰিষ্কাৰ আৰু যিমান সম্ভৱ সদায়ে ফিল্টাৰ কৰা বা উতলা পানী খাব। ৰন্ধাৰ আগতে পাচলি আৰু ফলবোৰ ভালদৰে ধুব। কেঁচা বা বাকলি উলিওৱা ফল নাখাব। মহ পৰিহাৰ কৰিবলৈ আঁঠুৱাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব। খিৰিকী আৰু দুৱাৰবোৰ জালৰ সৈতে বন্ধ কৰিব লাগিব। চাৰিওফাল পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাৰ লগতে পানী জমা হ'বলৈ নিদিব। প্ৰথম বৰষুণৰ পিছত হঠাতে পৰিৱৰ্তিত ঋতুত ফ্লুৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়। কিন্তু এই ঘটনাবোৰ গুৰুত্বসহকাৰে লওক আৰু আপোনাৰ জ্বৰ হ'লে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওক।


    বৰষুণৰ সময়ত বাহিৰলৈ যাবলৈ কি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা উচিত?


    সম্পূৰ্ণ হাত থকা কাপোৰ পিন্ধিব আৰু যিমান সম্ভৱ শৰীৰটো ঢাকি ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিব। যদি শৰীৰৰ যিকোনো অংশ খোলা থাকে, তাত মহ নিবাৰণ প্ৰয়োগ কৰক। যদি আপুনি বাহিৰলৈ যায়, আপোনাৰ সৈতে অতিৰিক্ত মাস্ক এখন লৈ যাব, কিয়নো যদি আপুনি বৰষুণত তিতে, ভিজা মাস্কে আপোনাক বীজাণুৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব নোৱাৰিব। বাহিৰত পানী খোৱা পৰিহাৰ কৰিব আৰু পানীৰ বটল এটা আপোনাৰ ওচৰত ৰাখিব। ভৰি পৰিষ্কাৰ আৰু শুকান কৰি ৰাখিব আৰু বাৰিষাৰ সময়ত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ আঁতৰত থকা চেষ্টা কৰিব।


    ঋতুগত ফ্লু আৰু কোভিড১৯ৰ মাজৰ পাৰ্থক্য?


    সাধাৰণ কোভিড১৯ আৰু ঋতুকালীন ফ্লুৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে জ্বৰ, ঠাণ্ডা, কাঁহ, উশাহ চুটি হোৱা, ভাগৰ, ডিঙিত অসুবিধা, নাকেৰে পানী ওলোৱা, পেশীৰ বিষ বা শৰীৰৰ বিষ আৰু মূৰৰ বিষ। যদি আপুনি এনে কোনো লক্ষণ দেখিছে, লগে লগে ৰেপিড এণ্টিজেন পৰীক্ষা বা আৰটি-পিচিআৰ পৰীক্ষা কৰক। বিশেষকৈ কোভিড১৯ ৰোগীৰ সৈতে সম্পৰ্কত থকাসকলে পৰীক্ষাটোৰ যত্ন লোৱা উচিত। অৱশ্যে, কোভিড১৯-ৰ ফলত সোৱাদ হেৰুওৱা আৰু শুঙিব পৰা শক্তি হেৰুওৱা বা অক্সিজেন পৃথকীকৰণ হ্ৰাস হোৱা, উশাহ চুটি হোৱা আদি সমস্যা হ'ব পাৰে। এই লক্ষণবোৰে পোনপটীয়াকৈ কোভিড১৯লৈ আঙুলিয়াই দিব পাৰে।


    মেলেৰিয়া আৰু ডেংগু ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড১৯ৰ প্ৰভাৱ কি হ'ব? তেওঁলোকৰ অধিক বিপদাশংকা আছে নেকি ?


    এই ৰোগবোৰতো কোভিডৰ দৰে জ্বৰ, অস্থিৰতা, মূৰৰ বিষ, আৰু উশাহ চুটি হোৱাৰ দৰে সমস্যা থাকিব পাৰে। এই দুয়োটাৰ ফলত মৃদু ঊৰ্ধ্ব শ্বাসতন্ত্ৰৰ লক্ষণ গুৰুতৰ ৰোগ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰি, আগৰে পৰা থকা মেলেৰিয়েন এনিমিয়াৰ বাবে এই ৰোগীসকলৰ কোভিড১৯ৰ অধিক বিপদাশংকা থাকে। দুয়োটা ৰোগৰ ফলত শৰীৰত তেজ গোট খাব পাৰে, যাৰ ফলত পালমোনাৰী থ্ৰম্বোচিছ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। দুয়োটা সমস্যাতে চাইটোকিনৰ প্ৰদাহো হ'ব পাৰে। ডেংগু ৰোগীয়ে নিষ্ক্ৰিয় ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু অন্যান্য সংক্ৰমণৰ বাবে উপযুক্ত পৰিস্থিতি সৃষ্টি কৰে। মেলেৰিয়া থকা এলেকাবোৰত কোভিড ঘটনা কম হোৱা সত্ত্বেও সহঃ সংক্ৰমণৰ তীব্ৰতা অতি বেছি আৰু সেয়েহে ইয়াৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দিয়াৰ প্ৰয়োজন আছে ।


    তৃতীয় ঢৌৱে শিশুসকলৰ ওপৰত বিশেষ প্ৰভাৱ পেলাব নেকি? অভিভাৱকসকলে কি সুৰক্ষা ব্যৱস্থা লোৱা উচিত?


    কোভিড১৯ৰ কোনো ঢৌৱে যে শিশুসকলক পৃথকে প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, ইয়াক লৈ কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। এতিয়ালৈকে আমি দেখিছোঁ যে শিশুসকল ভাইৰাছৰ দ্বাৰা অধিক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হোৱা নাই। ইয়াৰ কাৰণ হ'ব পাৰে যে তেওঁলোকৰ বিশেষ ৰিচেপ্টৰ নাই। ইতিমধ্যে অসুস্থ শিশুসকলক অধিক যত্নৰ প্ৰয়োজন, কিয়নো তেওঁলোকৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ আশংকা অধিক। অৱশ্যে, কোভিডৰ লগতে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত মাল্টি-ছিষ্টেম ইনফ্লেমেটৰী চিণ্ড্ৰোমৰ ঘটনা দেখা গৈছে, কিন্তু মনত ৰাখিব যে এনে ঘটনা বিৰল। সেয়েহে অভিভাৱকসকলে গুৰুত্ব দিব লাগে যাতে পাঁচ বছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুৱে মাস্ক পিন্ধে, ভিৰৰ মাজলৈ যোৱাটো পৰিহাৰ কৰে, পানী খাই থাকে আৰু পুষ্টিকৰ খাদ্য খাই থাকে । আন কোনো অসুবিধাৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ শিশুটোক নিয়মীয়াকৈ টিকাকৰণ কৰি থাকিব। বিশেষকৈ দুবছৰীয়া শিশুক মাাস্ক পিন্ধাব নালাগে।


    মহিলাসকলৰ ভেক্টৰজনিত ৰোগৰ আশংকা অধিক নেকি? যদি হয়, বাৰিষাই মহিলাৰ স্বাস্থ্যত কেনেদৰে প্ৰভাৱ পেলায়?


    গৰ্ভৱতী মহিলাৰ কিছুমান ৰোগৰ আশংকা সৰ্বাধিক। ইয়াৰ উপৰিও, মহিলাসকলৰ ভেক্টৰ-জনিত ৰোগৰ আশংকা থাকে। মনত ৰাখিব যে এতিয়া কোভিড১৯ৰ ফলত মহিলাসকলৰ গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে। ভাৰতত প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ফেডাৰেচনে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক ভেকচিন প্ৰাথমিকতাত ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিছে।


    বাৰিষাকালত, বৃদ্ধসকলৰ গাঁঠিৰ বিষ, উশাহ-নিশাহত অসুবিধা আৰু হজমৰ সমস্যা হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়, ইয়ে কোভিড১৯ ৰ ভাবুকি সৃষ্টি কৰিব পাৰে নেকি?


    ৬০ বছৰ বা অধিক বয়সৰ লোকৰ স্বাস্থ্য ভাল নাথাকে, ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল হয়, হাত-ভৰি লেহেম হয়, বহু ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয় আৰু স্বাস্থ্যক লৈ উপেক্ষা কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, এই জনসংখ্যাত ৰোগ হোৱাৰ আশংকা অধিক বৃদ্ধি হয়। ৬০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ জনসংখ্যাই মজলীয়াৰ পৰা গুৰুতৰ কোভিড১৯ ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। বৰষুণৰ সময়ত অতিৰিক্ত ৰোগে কোভিড১৯ৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে।


    কোভিড সংক্ৰমণৰ ফলত টাইফয়েড জ্বৰ হ'ব পাৰে নেকি? বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ কি কৰা উচিত?


    টাইফয়েড হৈছে চালমোনেলা টাইফিৰ ফলত হোৱা বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ। ইয়াক জ্বৰ, অস্থিৰতা, মূৰৰ বিষ, ডায়েৰীয়া আৰু পেটৰ সমস্যাৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰিব পাৰি। কোভিড১৯ ৰোগীয়ে এতিয়া গেষ্ট্ৰোইনটেস্টাইনেল লক্ষণ দেখুৱাবলৈ লৈছে, যিবোৰ টাইফয়েডৰ দৰে দেখা যায় আৰু নিদানিক ৰোগ নিৰ্ণয় কঠিন কৰি তোলে।

    Published by:Gautam Barman
    First published: