உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Omicron ডেল্টা প্ৰকাৰতকৈ ৭০ গুণ দ্ৰুতগতিত বিয়পে ! হাঁওফাঁওৰ বাবে ই কিমান বিপদজনক জানি লওক ...

    Omicron ডেল্টা প্ৰকাৰতকৈ ৭০ গুণ দ্ৰুতগতিত বিয়পে ! হাঁওফাঁওৰ বাবে ই কিমান বিপদজনক জানি লওক ...

    Omicron Variant ডেল্টা আৰু কোভিড-19-ৰ মূল প্ৰকাৰতকৈ ৭০ গুণ দ্ৰুততাৰে সংক্ৰমিত কৰে, কিন্তু ৰোগটোৰ তীব্ৰতা যথেষ্ট কম। এক অধ্যয়নত (Study) এইটো কোৱা হৈছে।

    • Share this:
    Omicron Variant ডেল্টা আৰু কোভিড-19-ৰ মূল প্ৰকাৰতকৈ ৭০ গুণ দ্ৰুততাৰে সংক্ৰমিত কৰে, কিন্তু ৰোগটোৰ তীব্ৰতা যথেষ্ট কম। এক অধ্যয়নত (Study) এইটো কোৱা হৈছে। অধ্যয়নটোৱে অ'মিক্ৰণ প্ৰকাৰে মানুহৰ শ্বাসতন্ত্ৰক কেনেদৰে সংক্ৰমিত কৰে তাৰ ওপৰত প্ৰথম জাননী প্ৰদান কৰে। হংকং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে জানিব পাৰিলে যে অ'মিক্ৰণে ডেল্টা আৰু ছাৰ্ছ-কভি-২তকৈ ৭০ গুণ দ্ৰুততাৰে সংক্ৰমিত হয়।

    অধ্যয়নটোৱে লগতে দেখুৱায় যে হাঁওফাঁওৰ অ'মিক্ৰণৰ সংক্ৰমণ মূল ছাৰ্ছ-কভি-২তকৈ যথেষ্ট কম, যি ৰোগৰ তীব্ৰতা হ্ৰাস হোৱা সূচায়। গৱেষকসকলে অ'মিক্ৰণৰ বিভিন্ন সংক্ৰমণ আৰু অন্যান্য প্ৰকাৰৰ ছাৰ্ছ-কভি-২ৰ পৰা হোৱা ৰোগৰ তীব্ৰতা বুজিবলৈ 'এক্স-ভিভো কালচাৰ' ব্যৱহাৰ কৰিছিল। এই পদ্ধতিটোৱে হাঁওফাঁওৰ চিকিৎসাৰ বাবে হাঁওফাঁওৰ কোষকলা ব্যৱহাৰ কৰে।

    অ'মিক্ৰণ বাকী প্ৰকাৰবোৰৰ পৰা দ্ৰুতগতিত বিয়পে

    হংকং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহযোগী অধ্যাপক মাইকেল চান চি ৱাই আৰু তেওঁৰ দলে সফলতাৰে অ'মিক্ৰণক অন্যান্য প্ৰকাৰৰ পৰা পৃথক কৰে আৰু অন্যান্য প্ৰকাৰৰ সংক্ৰমণক মূল ছাৰ্ছ-কভি-২ৰ সৈতে তুলনা কৰে। দলটোৱে দেখিলে যে অ'মিক্ৰণ মূল ছাৰ্ছ-কভি-২ আৰু ডেল্টা ফৰ্মেটতকৈ মানুহৰ ক্ষেত্ৰত অধিক দ্ৰুততাৰে প্ৰতিকৃতি সৃষ্টি কৰে।

    গৱেষকসকলে কৈছে যে সংক্ৰমণৰ ২৪ ঘণ্টা পিছত, অ'মিক্ৰণ ফৰ্মেটটো ডেল্টা আৰু মূল ছাৰ্ছ-কভি-২তকৈ প্ৰায় ৭০ গুণ বেছি প্ৰতিকৃতি বনায়। অৱশ্যে, অ'মিক্ৰণে মানৱ হাঁওফাঁও কোষত মূল ছাৰ্ছ-কভি-২ ভাইৰাছতকৈ ১০ গুণতকৈ কম প্ৰতিলিপি সৃষ্টি কৰে, যি দেখুৱায় যে ৰোগটোৰ তীব্ৰতা কম।

    "এইটো উল্লেখ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে মানুহৰ ক্ষেত্ৰত ৰোগৰ তীব্ৰতা কেৱল ভাইৰাছৰ প্ৰতিকৃতিৰ দ্বাৰাই নহয়, শৰীৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ দ্বাৰাও নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়," চানে এক বিবৃতিত কয়। ''

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Kokil Sarma
    First published: