உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Coronaৰ বিৰুদ্ধে অতি কাৰ্যকৰী ভেকছিন, মাত্ৰ ১০% লোক যাব লগা হয় চিকিৎসালয়লৈ : ICMR

    Coronaৰ বিৰুদ্ধে অতি কাৰ্যকৰী ভেকছিন, মাত্ৰ ১০% লোক যাব লগা হয় চিকিৎসালয়লৈ : ICMR

    ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদেও (ICMR) এটা অধ্যয়ন চলাইছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো ক'ৰোনা সংক্ৰমিত মাত্ৰ ১০ শতাংশ লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল

    ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদেও (ICMR) এটা অধ্যয়ন চলাইছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো ক'ৰোনা সংক্ৰমিত মাত্ৰ ১০ শতাংশ লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল

    ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদেও (ICMR) এটা অধ্যয়ন চলাইছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো ক'ৰোনা সংক্ৰমিত মাত্ৰ ১০ শতাংশ লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল

    • Share this:
    ক'ৰোনা ভেকছিন (Covid-19 Vaccine) এতিয়া সমগ্ৰ দেশতে পূৰ্ণ গতিত চলি আছে। ভেকছিনটো কিমান কাৰ্যকৰী সেই বিষয়ে আজিকালি বিশ্বজুৰি বিভিন্ন গৱেষণা প্ৰবন্ধ কৰা হৈছে। একেটা খণ্ডতে, ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদেও (ICMR) এটা অধ্যয়ন চলাইছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো ক'ৰোনা সংক্ৰমিত মাত্ৰ ১০ শতাংশ লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল, বিশেষকৈ যদি তেওঁলোকক অক্সিজেন আৰু আইচিইউৰ প্ৰয়োজন নহয়। উল্লেখ্য যে ভেকছিনৰ দুটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত ক'ৰোনা সংক্ৰমণ হোৱা সকলক বিজ্ঞানত 'Breakthrough infection' বুলি কোৱা হয়।

    আইচিএমআৰ অধ্যয়নটোৱে পৰামৰ্শ দিয়ে যে ক'ৰোনা ভেকছিনটো অত্যন্ত কাৰ্যকৰী আৰু কাৰোবাৰ জীৱন ৰক্ষা কৰাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। 'এইটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, আৰু ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ তীব্ৰতা হ্ৰাস কৰাত ভেকছিনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে,' আইচিএমআৰৰ মহামাৰী বিজ্ঞান আৰু সংক্ৰামক ৰোগ বিভাগৰ মুৰব্বী ড০ সমীৰিন পাণ্ডাই দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছক কয়।

    অধ্যয়নৰ ফলাফল
    আই.চি.এম.আৰ.-ৰ মতে, অধ্যয়নটো সমগ্ৰ ভাৰততে কৰা হৈছে। এই সময়ছোৱাত, ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰা ৬৭৭ জন লোকক ট্ৰেক কৰা হৈছিল। এই সকলোলোক ১৭ খন বিভিন্ন ৰাজ্যৰ আছিল। ইয়াত মাত্ৰ ৬৭জন (৯.৮%) আছে লোকসকলে চিকিৎসালয়লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন আছিল, আনহাতে ইয়াৰ ফলত মাত্ৰ ৩ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। বেছিভাগ যুগান্তকাৰী সংক্ৰমণ কৰোনাৰ ডেল্টা প্ৰকাৰৰ আছিল। ডাঃ সমীৰিন পাণ্ডাৰ মতে, এই তথ্যবোৰে দেখুৱায় যে ভেকছিন গ্ৰহণ কৰিলে চিকিৎসালয় আৰু মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে।

    ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট আক্ৰমণ
    অধ্যয়নটোত পোৱা তথ্য অনুসৰি, ভেকছিনটোৰ প্ৰথম পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত ৮৫ জন লোকৰ ক'ৰোনা হৈছিল। আনহাতে বাকী ৫৯২ জন লোকৰ দুটা পালি গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত হৈছিল। ইয়াৰ ভিতৰত, ৪৪৩ টা ঘটনা ডেল্টা প্ৰকাৰৰ আছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: