• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Corona Virusৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী, প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল কিদৰে প্ৰভাৱিত হৈছে ? ICMRএ এই সন্দৰ্ভত কি বাখ্যা দিছে ?

Corona Virusৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী, প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল কিদৰে প্ৰভাৱিত হৈছে ? ICMRএ এই সন্দৰ্ভত কি বাখ্যা দিছে ?

ICMR.-ৰ দ্বাৰা কৰা অধ্যয়নটোত এইটোও পোৱা গৈছে যে লক্ষণগত ঘটনাৰ সৈতে প্ৰথমটোৰ তুলনাত কৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল অধিক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছে।

ICMR.-ৰ দ্বাৰা কৰা অধ্যয়নটোত এইটোও পোৱা গৈছে যে লক্ষণগত ঘটনাৰ সৈতে প্ৰথমটোৰ তুলনাত কৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল অধিক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছে।

ICMR.-ৰ দ্বাৰা কৰা অধ্যয়নটোত এইটোও পোৱা গৈছে যে লক্ষণগত ঘটনাৰ সৈতে প্ৰথমটোৰ তুলনাত কৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল অধিক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছে।

  • Share this:
ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদে সোমবাৰে কৈছিল যে গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত কেছ ফেটালিটি হাৰ (CFR) প্ৰথমটোৰ তুলনাত কোভিড-19ৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত যথেষ্ট বেছি আছিল।

ICMR.-ৰ দ্বাৰা কৰা অধ্যয়নটোত এইটোও পোৱা গৈছে যে লক্ষণগত ঘটনাৰ সৈতে প্ৰথমটোৰ তুলনাত কৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাসকল অধিক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছে।

"দ্বিতীয় ঢৌত ২৮.৭ শতাংশ (111/387) লক্ষণগত ঘটনা, ই যথেষ্ট বেছি আছিল  প্ৰথম ঢৌৰ (162/1143) তুলনাত, প্ৰথম ঢৌত ই আছিল ১৪.২ শতাংশ," আইচিএমআৰে কয়।

"দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু প্ৰসৱোত্তৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত কেছ ফেটালিটি হাৰ (CFR) আছিল ৫.৭ শতাংশ (22/387), যি চিএফআৰ ০.৭ শতাংশ (8/1143)ৰ সৈতে প্ৰথম ঢৌত হোৱা পৰিস্থিতিৰ তুলনাত যথেষ্ট বেছি আছিল," শীৰ্ষ গৱেষণা সংস্থাটোৱে লগতে কয়।

"অধ্যয়নটোৱে গৰ্ভৱতী আৰু স্তন্যপান কৰোৱা মহিলাসকলক Covid-19 ৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে," আইচিএমআৰে কয়।

লক্ষণীয়ভাৱে, চৰকাৰে এতিয়াও Covidৰ বিৰুদ্ধে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ টিকাকৰণৰ বাবে সন্মতি প্ৰদান কৰা নাই। দেশৰ সকলো স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাৰ বাবে টিকাকৰণৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে নিজৰ বিবৃতিত কয়, "গৰ্ভৱতী মহিলাৰ কোভিড-১৯ টিকাকৰণসন্দৰ্ভত, বিষয়টো টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটৰ দ্বাৰা আলোচনা আৰু অধিক আলোচনাৰ অধীনত আছে।"

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক টিকাকৰণৰ পৰামৰ্শ দিছে যদি তেওঁলোকে কোভিডৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ উচ্চ বিপদাশংকাৰ সন্মুখীন হয় আৰু যদি তেওঁলোকৰ সহ-ৰোগৰ স্থিতি থাকে।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ১৬ জুনত কৈছিল যে Coronaৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণৰ পিছত প্ৰতিবেদিত মৃত্যুৰ সংখ্যা প্ৰদান কৰা ২৩.৫ কোটি পালিৰ মাত্ৰ ০.০০০২ শতাংশ।

মন্ত্ৰালয়ে কয়, "Covid-19-ৰ ফলত মৃত্যু হোৱাৰ জ্ঞাত বিপদাশংকাৰ তুলনাত টিকাকৰণৰ পিছত মৃত্যু হোৱাৰ আশংকা নগণ্য।"
Published by:Kokil Sarma
First published: