Covid19 Vaccine: ক’ৰনাৰ বিৰুদ্ধে ভেকছিন লোৱাৰ আগত আৰু পিছত পেইন কিলাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি নে, জানক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:02 PM IST
Covid19 Vaccine: ক’ৰনাৰ বিৰুদ্ধে ভেকছিন লোৱাৰ আগত আৰু পিছত পেইন কিলাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি নে, জানক সবিশেষ
ভেকছিনে শৰীৰত ভাইৰাছ আছে বুলি ভাবি আৰু ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰক্ষা বৃদ্ধি কৰি কাম কৰে। ইয়াৰ ফলত অস্থায়ী বাহুৰ বিষ, জ্বৰ, পেশীৰ বিষ বা প্ৰদাহৰ অন্যান্য লক্ষণ হ'ব পাৰে – এই লক্ষণবোৰৰ অৰ্থ হ’ল যে ভেকছিনে ইয়াৰ কাম কৰি আছে।

ভেকছিনে শৰীৰত ভাইৰাছ আছে বুলি ভাবি আৰু ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰক্ষা বৃদ্ধি কৰি কাম কৰে। ইয়াৰ ফলত অস্থায়ী বাহুৰ বিষ, জ্বৰ, পেশীৰ বিষ বা প্ৰদাহৰ অন্যান্য লক্ষণ হ'ব পাৰে – এই লক্ষণবোৰৰ অৰ্থ হ’ল যে ভেকছিনে ইয়াৰ কাম কৰি আছে।

  • Share this:
লক্ষণবোৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিবলৈ শ্বটৰ আগতে পেইন কিলাৰ (Pain Killer) ব্যৱহাৰ নকৰিব, কিন্তু যদি আপোনাৰ চিকিৎসক সন্মতি দিয়ে, তেনেহ’লে প্ৰয়োজনত সেইবোৰ পিছত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।
পেইন কিলাৰ্ছৰ বিষয়ে চিন্তাৰ বিষয়টো হৈছে যে এইবোৰে এটা ভেকছিনত থকা ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ সঁহাৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। ভেকছিনে শৰীৰত ভাইৰাছ আছে বুলি ভাবি আৰু ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰক্ষা বৃদ্ধি কৰি কাম কৰে। ইয়াৰ ফলত অস্থায়ী বাহুৰ বিষ, জ্বৰ, পেশীৰ বিষ বা প্ৰদাহৰ অন্যান্য লক্ষণ হ'ব পাৰে – এই লক্ষণবোৰৰ অৰ্থ হ’ল যে ভেকছিনে ইয়াৰ কাম কৰি আছে।
কিছুমান গৱেষণাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে আইবুপ্ৰফেন (Advil, Motrin আৰু অন্যান্য ব্ৰেণ্ড) সহ কিছুমান পেইন কিলাৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ সঁহাৰি হ্ৰাস কৰিব পাৰে। নিগনি বোৰৰ ওপৰত এটা অধ্যয়নে পৰামৰ্শ দিয়ে যে এই ঔষধসমূহে এণ্টিবডিৰ উৎপাদন হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যিয়ে ভাইৰাছটো কোষ সংক্ৰমিত কৰাৰ পৰা প্ৰতিৰোধ কৰে।

অন্য এটা গৱেষণাৰ মতে পেইন কিলাৰে শিশুকালত দিয়া ভেকছিনৰ ক্ষমতা নোহোৱা কৰিব পাৰে। সেয়েহে অভিভাৱকসকললে ভেকছিন দিয়াৰ আগত আৰু পিছত পেইন কিলাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে, অৱশ্যে প্ৰয়োজনত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ভাণ্ডাৰবিল্ড বিশ্ববিদ্যালয় (Vanderbilt University)ৰ এজন সংক্ৰামক ৰোগ বিশেষজ্ঞ, ডা. উইলিয়ম শ্বাফানাৰে (Dr William Schaffner) কয়।
আমেৰিকা ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰসমূহে অলপতে ক’ভিড-১৯ শ্বটৰ আগত পেইন কিলাৰৰ বিৰুদ্ধে পৰামৰ্শ দিবলৈ ইয়াৰ নিৰ্দেশনা আপডেট কৰিছে। ই কয় যে যদি আপোনাৰ আন কোনো চিকিৎসা স্থিতি নাই, কিন্তু আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লৈ সেইবোৰ লক্ষণৰ বাবে গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।
যদি আপুনি ইতিমধ্যে স্বাস্থ্যৰ অৱস্থাৰ বাবে সেই ঔষধবোৰৰ এটা গ্ৰহণ কৰি আছে, তেন্তে আপুনি ভেকছিন পোৱাৰ আগত বন্ধ কৰিব নালাগে। অৱশ্যে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ নিশ্চয় ল’ব, ইৰভিনৰ কেলিফৰ্নিয়া বিশ্ববিদ্যালয় (University of California)ৰ ফাৰ্মাচিষ্ট জনাথন ৱাতানাবে কৈছিল।
তেওঁ লগতে কয়, যদি আপুনি আপোনাৰ শ্বটৰ পিছত লক্ষণ বোৰ উপশম কৰিব বিচাৰে, এচিটামিনোফেন (Tylenol) ভাল কাৰণ ই আন কিছুমান পেনাইনাৰতকৈ বেলেগ ধৰণে কাম কৰে।

"যদি পিছত আপোনাৰ প্ৰতিক্ৰিয়া হয় আৰু কিবা প্ৰয়োজন হয়, তেন্তে কিছু এচিটামিনোফন লওক," শ্বাফনাৰে এই বিষয়ে সন্মত হৈছিল। তেওঁ লগতে কয় যে ভেকছিনৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি যথেষ্ট শক্তিশালী যে পেইন কিলাৰৰ দ্বাৰা যিকোনো হ্ৰাস হোৱা প্ৰভাৱ সামান্য হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।
চিডিচি (CDC)য়ে আন পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰে, যেনে শ্বটৰ স্থানত এটা শীতল, তিতা ৱাছক্লথ ধৰি ৰাখক আৰু সেই বাহুটোৰ ব্যায়াম কৰক। জ্বৰৰ বাবে, যথেষ্ট পানী সেৱন কৰিব আৰু পাতল পোছাক পিন্ধিব। যদি এটা দিনৰ পিছত হাতত ৰঙা বা কোমলতা বৃদ্ধি হয় বা যদি কেইদিনমানৰ পিছত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আঁতৰি নাযায় তেন্তে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ গহণ কৰক, চিডিচিয়ে কয়।
First published: March 30, 2021, 7:55 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি