Intraday Trading: কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব, লাভ-লোকচান, প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্যৰ বাবে পঢ়ক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:05 PM IST
Intraday Trading: কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব, লাভ-লোকচান, প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্যৰ বাবে পঢ়ক
ষ্টক বজাৰৰ জ্ঞান সংগ্ৰহ কৰাত সহায় কৰিবলৈ ইয়াত 'ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং' (Intraday trading)ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰো আহক।

ষ্টক বজাৰৰ জ্ঞান সংগ্ৰহ কৰাত সহায় কৰিবলৈ ইয়াত 'ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং' (Intraday trading)ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰো আহক।

  • Share this:

প্ৰায় ১৩৬ কোটি জনসংখ্যাৰ দেশ ভাৰতত মাত্ৰ ২-৩% লোকে ষ্টক বজাৰ (Stock Market)ত বিনিয়োগ কৰে। এইটো এটা গুৰুতৰ বিত্তীয় সুযোগ যিহেতু ভাৰতীয় ষ্টক বজাৰে ইয়াত বিনিয়োগ কৰা লোকসকলৰ বাবে যথেষ্ট সম্পদ সৃষ্টি কৰিছে।
বহুতো কাৰক আছে যিয়ে মানুহক ষ্টক বজাৰৰ পৰা আঁতৰি যোৱাত প্ৰভাৱিত কৰে, কিন্তু আটাইতকৈ স্পষ্ট ধাৰণাটো হৈছে যে ই কেনেদৰে কাম কৰে সেই বিষয়ে মানুহৰ মাজত প্ৰয়োজনীয় জ্ঞানৰ অভাৱ। ষ্টক বজাৰৰ জ্ঞান সংগ্ৰহ কৰাত সহায় কৰিবলৈ ইয়াত 'ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং' (Intraday trading)ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰো আহক।


ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডিঙক সাধাৰণতে দিনৰ ব্যৱসায় বুলিও কোৱা হয়, একে দিনৰ ভিতৰত ষ্টক আৰু অন্যান্য বিত্তীয় সঁজুলিৰ ক্ৰয় আৰু বিক্ৰী। অৰ্থাৎ, ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং ৰ অৰ্থ হৈছে বজাৰ বন্ধ হোৱাৰ আগতে সকলো অৱস্থান স্কুৱেৰ্ড-অফ (Squared-Off) কৰা আৰু বাণিজ্যৰ ফলস্বৰূপে শ্বেয়াৰৰ মালিকৰ কোনো পৰিৱৰ্তন নহয়।



স্কুৱেৰিং অফ (Squaring-Off) হৈছে বিনিয়োগকাৰী বা ব্যৱসায়ীসকলে বেছিভাগ দিনৰ ব্যৱসায়ত ব্যৱহাৰ কৰা এক ব্যৱসায়িক শৈলী, য'ত এজন ব্যৱসায়ীয়ে এটা সম্পত্তিৰ এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ ক্ৰয় কৰে বা বিক্ৰী কৰে (বেছিকৈ ষ্টক) আৰু লাভ উপাৰ্জনৰ আশাত পিছত দিনত লেনদেনটো বিপৰীত কৰে।


শেহতীয়াকৈ, মানুহে দিনৰ ব্যৱসায়ক বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান আৰু পেছাদাৰী ব্যৱসায়ীসকলৰ ডমেইন বুলি অনুভৱ কৰিছিল। কিন্তু ইলেক্ট্ৰনিক ট্ৰেডিং (Electronic Trading) আৰু মাৰ্জিন ট্ৰেডিং (Margin Trading)ৰ জনপ্ৰিয়তাৰ বাবে বৰ্তমান এইটো সলনি হৈছে। এতিয়া, দিনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাটো অতি সহজ।
ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং আৰু নিয়মীয়া ব্যৱসায়ৰ মাজত কেৱল এটা পাৰ্থক্য আছে। ই ষ্টকবোৰ বিতৰণ লোৱাত নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।


ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিংত, আপুনি একেদিনাই আপোনাৰ অৱস্থানবোৰ স্কুৱেৰ্ড-অফ কৰে। সেয়েহে, আপোনাৰ বিক্ৰী অৰ্ডাৰে আপোনাৰ ক্ৰয় অৰ্ডাৰ অফছেট কৰে। এনেদৰে, শ্বেয়াৰৰ গৰাকীৰ কোনো স্থানান্তৰ নাই। দীঘলীয়া নহ'লে কিছুদিনৰ ভিতৰত নিয়মীয়া বাণিজ্য নিষ্পত্তি হয়। সেয়েহে, আপুনি বিক্ৰী কৰা শ্বেয়াৰবোৰ আপোনাৰ ডিমেট একাউণ্টৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ সময়ত আপুনি ক্ৰয় কৰা শ্বেয়াৰবোৰ বিতৰণ লাভ কৰে।


যিসকলে ৰিস্ক (Risk) ল'ব পাৰে, আৰু বজাৰখন ঘনিষ্ঠভাৱে অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়ৰ সময় ৰখাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত সময় আছে তেওঁলোকৰ বাবে ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং ভাল।


আমি যদি ৰিস্কৰ দিশটোলৈ লক্ষ কৰো ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডিঙে উচ্চ ৰিটাৰ্ণ (High Return)ৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে আৰু এনেদৰে অতি আকৰ্ষণীয় হ'ব পাৰে। কিন্তু ই ডেলিভাৰী খণ্ডৰ তুলনাত অধিক ৰিস্ক বহন কৰে। সেয়েহে যদি আপোনাৰ এটা দিনৰ চাকৰি থাকে য’ত বেছিভাগ ব্যৱসায়ৰ সময়ৰ বাবে আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ মনোযোগৰ প্ৰয়োজন হয়, আপুনি ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং ত্যাগ কৰিব বিচাৰিব পাৰে।


আপোনাৰ ব্যৱসায়বোৰ সম্পূৰ্ণতাৰ বাবে বজাৰ আৰু সময়ৰ প্ৰতি লক্ষ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ লগতে, সঠিক সিদ্ধান্ত ল'বলৈ দৈনিক চাৰ্টত কাৰিকৰী বিশ্লেষণ কৰিবলৈ আপোনাক ভাল বুজাবুজি আৰু সময়ৰ প্ৰয়োজন।


আপুনি সঠিক ব্ৰোকাৰ (Broker) ব্যৱহাৰ কৰি ইণ্ট্ৰাডে খণ্ডত বাণিজ্য কৰিব লাগিব, যিয়ে আপোনাক গৱেষণা সমৰ্থনৰ লগতে কাৰিকৰী সমৰ্থন প্ৰদান কৰে। ইণ্ট্ৰাডে ব্যৱসায় সৰ্বাধিক কৰিবলৈ সঠিক সঁজুলি থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।


লেনদেনৰ উচ্চ সঘনতা অনুসৰি, আপুনি প্ৰতি লেনদেনত কম ব্ৰেকাৰেজ (Brokerage) আৰু দ্ৰুত কাৰ্যকৰীকৰণৰ সৈতে একাউণ্ট বাছনি কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডত, বজাৰ বন্ধ হোৱাৰ আগতে আপুনি আপোনাৰ অৱস্থান স্কুৱেৰ্ড-অফ কৰিব লাগিব। সেয়েহে, এনে ব্যৱসায় সম্পাদন কৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত তৰলতা থকা ষ্টক বাছনি কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। সেয়ে বহুতে ডাঙৰ-কেপ ষ্টকৰ দৰে উচ্চ তৰল ষ্টকৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। ই আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ সম্ভাৱনাহ্ৰাও নিৰ্বাচিত ষ্টকৰ শ্বেয়াৰ মূল্যক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।
ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডিঙে ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে বজাৰৰ সময় অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বহুতো বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে ব্যৱসায়ৰ প্ৰথম ঘণ্টাৰ ভিতৰত বজাৰ অস্থিৰ হৈ থাকে বাবে স্থান লোৱা পৰিহাৰ কৰাটো ভাল হ'ব পাৰে।


ইণ্ট্ৰাডে ট্ৰেডিংৰ কিছু সুবিধা হ’ল বিনিয়োগকাৰীৰ তুলনাত ব্যৱসায়ী সকলৰ বাবে উচ্চতৰ মাৰ্জিন উপলব্ধ। ইয়াত
উচ্চ ৰিটাৰ্ণ সম্ভাৱনা আছে। আন এটা সুবিধা হ’ল নিম্ন দালালি মাচুল। পৰিশোধ কৰাৰ ৰণনীতিৰ বাবে চুটিৰ পৰা মধ্যমলৈকে দিগন্ত।


আপুনি অধিক ৰিস্ক পৰিচালনা কৰিবলৈ সাজু হয় নে আৰু দৈনিক আধাৰত বজাৰৰ আচৰণ বিশ্লেষণ কৰিবলৈ অতিৰিক্ত প্ৰচেষ্টা কৰিবলৈ ইচ্ছুক নে নাই এই দিশবোৰ বিশ্লেষণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।


এইটো আৰম্ভ কৰিবলৈ এটা ট্ৰেডিং আৰু ডিমেট একাউণ্ট খুলিব লাগিব। যদি আপুনি ইতিমধ্যে ষ্টক বজাৰত বিনিয়োগ কৰিছে, আপুনি ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিংৰ বাবে এটা পৃথক একাউণ্ট খুলিব বিচাৰিব পাৰে।


আপুনি তাৰ পিছত সঠিক সঁজুলিৰ বাবে ছাইন আপ (Sign Up)কৰিব পাৰে যিয়ে ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিংত সহায় কৰে। ই আপোনাৰ কৰ পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে কিয়নো ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডবোৰ আয়কৰ আইনৰ নিয়ম অনুসৰি পৃথকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয় সঁজুলি আৰু একাউণ্ট থকাৰ পিছত, আপুনি মূল্য চলাচলৰ প্ৰৱণতা চিনাক্ত কৰিবলৈ দৈনিক চাৰ্ট চাই আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপোনাক প্ৰয়োজনীয় বিভিন্ন কাৰিকৰী বিশ্লেষণ সঁজুলিবোৰৰ সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন হ'ব যিবোৰ trading terminals আৰু software TradeSmart বা KEAT ProX লাভ কৰিব পাৰে।


এজন ইন্ট্ৰাডে ব্যৱসায়ী হিচাপে, আপুনি বজাৰৰ দিশ সোনকালে বাছনি কৰাৰ আটাইতকৈ সৰল উপায় হৈছে আপুনি বাণিজ্য কৰিবলৈ লক্ষ্য কৰা ষ্টকৰ বাবে 'ভেল্যু এৰিয়া' চিনাক্ত কৰা। ই আপোনাক বাণিজ্য সিদ্ধান্ত লোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলে এইটোক ৮০% নিয়ম' বুলি কয়।


ভেল্যু এৰিয়া হৈছে মূল্যৰ পৰিসৰ য'ত আগৰ দিনৰ বাণিজ্যৰ কমেও ৭০% হৈছিল। আপুনি এই অঞ্চলটো চিনাক্ত কৰাৰ পিছত, দিনটোৰ বাবে মূল্য ক'ত মুকলি হয় লক্ষ্য কৰক।
যদি মূল্য পৰিসৰৰ তলত আৰম্ভ হয় আৰু প্ৰথম ঘণ্টাৰ বাবে তাত থাকে, তেন্তে অঞ্চলটোত বৃদ্ধি হোৱাৰ ৮০% সম্ভাৱনা আছে। আনহাতে, যদি ই মূল্য ক্ষেত্ৰৰ ওপৰত আৰম্ভ হয় আৰু প্ৰথম ঘণ্টাৰ বাবে তাত থাকে, মূল্য অঞ্চলটোত পৰি যোৱাৰ সমান সম্ভাৱনা থাকে।


আটাইতকৈ মৌলিক ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিং কৌশল হৈছে যে যদি ষ্টক ওপৰত আৰম্ভ হয় আৰু তাত থাকে, আপুনি মূল্য ক্ষেত্ৰৰ ওপৰৰ ওচৰত এটা চমু স্থান ল'ব বিচাৰিব পাৰে। একেদৰে, যদি ষ্টক ভেল্যু এৰিয়াৰ তলত আৰম্ভ হয় আৰু তাত এঘণ্টা থাকে, আপুনি মূল্য এলেকাৰ তলৰ ওচৰত এটা দীঘলীয়া অৱস্থান ল'ব পাৰে।
ওপৰোক্ত পৰামৰ্শবোৰ ইন্ট্ৰাডে ট্ৰেডিংৰ Thumbs Rule বুলি বিবেচনা কৰিব পাৰি, সেইবোৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নহয়।


First published: March 27, 2021, 1:41 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি