• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • কোৰোণাৰ তৃতীয়টো ঢৌৰ লগতে ব্লেক ফাংগাছৰ পৰা আপোনাৰ শিশুটিক কেনেদৰে দূৰত ৰাখিব?

কোৰোণাৰ তৃতীয়টো ঢৌৰ লগতে ব্লেক ফাংগাছৰ পৰা আপোনাৰ শিশুটিক কেনেদৰে দূৰত ৰাখিব?

তৃতীয় ঢৌত শিশুসকল অধিক সংক্ৰমিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলি কৈ থকা হৈছে।

তৃতীয় ঢৌত শিশুসকল অধিক সংক্ৰমিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলি কৈ থকা হৈছে।

তৃতীয় ঢৌত শিশুসকল অধিক সংক্ৰমিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলি কৈ থকা হৈছে।

  • Share this:
কোভিডৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ বিভীষিকা অব্যাহত থকাৰ সময়তে তৃতীয় ঢৌ আৰু শিশুসকলক লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে সকলো। ইতিমধ্যে তৃতীয় ঢৌত শিশুসকল অধিক সংক্ৰমিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলি কৈ থকা হৈছে। তেনেস্থলত শিশুসকলক কেনেদৰে সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব এই বিষয়ে চিকিৎকে ক'লে এনেদৰে।

টিকাকৰণৰ বাবে যোগ্য নোহোৱা পৰ্যন্ত শিশুসকলক এনেদৰে সুৰক্ষা দিয়া উচিত -

আমি সকলোৱে শিশুৰ ওপৰত চলোৱা ভেকচিন পৰীক্ষণৰ ফলাফলৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছো। ইয়াৰ মাজতে পৰিয়ালৰ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে শিশুসকলক কোভিড–১৯ৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিবলৈ সাৱধানতা লোৱাটো উচিত, কিয়নো তেওঁলোকৰ পৰাই শিশুসকলৰ সংক্ৰমিত হ'ব পাৰে। দ্বিতীয়তে ২ বছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুৱে মাস্ক পিন্ধিব পাৰে আৰু তেওঁলোকক আনৰ সৈতে খেলিবলৈ দিয়াটো অনুচিত। শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বজাই ৰাখিবলৈ পুষ্টিকৰ আহাৰ দিব লাগে।

কোভিডৰ কোনো প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ আছে নেকি, যিবোৰৰ ওপৰত অভিভাৱকে মন দিব লাগে?

বেছিভাগ শিশুৰ ক্ষেত্ৰতে মৃদু জ্বৰ, কাঁহ, বমি, খিংখিঙীয়া হোৱা, ডিঙিৰ বিষ, শৰীৰৰ বিষ আৰু ভাগৰৰ দৰে লক্ষণ দেখা যায়। এইবোৰ হৈছে যিকোনো ঋতুকালীন ফ্লুৰ সচৰাচৰ লক্ষণ আৰু নিয়মীয়া পাৰিবাৰিক চিকিৎসক বা শিশু ৰোগ বিশেষজ্ঞৰ নিৰ্দেশনাত পেৰাচিটামল আৰু অন্যান্য প্ৰতিকাৰৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰা হয়। তেনেস্থলত অভিভাৱকসকলক ঘৰত এখন লক্ষণৰ চাৰ্ট বজাই ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, যাক চিকিৎসকৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰি। লগতে নিজৰ কামৰ পৰা এদিন বা দুদিনৰ বাবে ছুটি লৈ ঘৰত শিশুটোৰ তত্বাৱধান কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে অভিভাৱকক।

লগতে শিশুৰ অৱস্থাৰ কোনো অৱনতি হলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। দীঘলীয়া আৰু উচ্চ জ্বৰ, উশাহ-নিশাহত অসুবিধা, দুৰ্বল, ডিহাইড্ৰেচন, তীব্ৰ পেটৰ বিষ, মূৰৰ বিষৰ লগতে ফুলা চকু আৰু ওঁঠ, আৰু শৰীৰত দাগ পৰিলে সতৰ্ক হোৱা উচিত।

শিশুসকলো ব্লেক ফাংগাছত আক্ৰান্ত হ'ব পাৰে নেকি?

ক'লা ভেঁকুৰ বা মিউকোমাইকোচিছ হৈছে এক বিৰল ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ। এই ভেঁকুৰে এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিক সংক্ৰমিত কৰিব নোৱাৰে। সাধাৰণতে কেৱল দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা থকা লোকহে এই ৰোগত সংক্ৰমিত হয়। প্ৰাপ্তবয়স্কৰ তুলনাত এইবোৰ কোভিড আক্ৰান্ত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এয়া অত্যন্ত বিৰল। ডায়েবেটিচৰ দৰে সহ-ৰোগৰ লগতে কেতিয়াবা ষ্টেৰইডৰ অধিক ব্যৱহাৰৰ বাবে কোভিড আক্ৰান্ত প্ৰাপ্তবয়স্ক ৰোগীৰ এই ৰোগ দেখা গৈছে। এনে যিকোনো ঘটনাক প্ৰতিহত কৰিবলৈ আমি ICUত থকা শিশুৰ নিৰীক্ষণত সাৱধান হ'ব লাগিব।

যিহেতু ভাইৰাছটো বায়ুৰ জৰিয়তে বিয়পিব পাৰে, শিশুসকলক বাহিৰলৈ ওলাই যাবলৈ দিয়া উচিত নহয় নেকি?

নতুন নিৰ্দেশনাৱলীয়ে আমাক কয় যে ১০ মিটাৰলৈকে ইয়াৰ সংক্ৰমণ বিয়পাব পাৰে, সেয়েহে শিশুসকলক সাধাৰণ খেলপথাৰত খেলিবলৈ নিদিয়াটো ভাল। ঘৰৰ পৰা ওলাই যোৱাটো এৰাই চলাটো উচিত। মাস্ক পিন্ধাটো বাধ্যতামূলক। ২ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ শিশুৱে ৰাজহুৱা পৰিৱেশত মাস্ক পিন্ধিব লাগে। অৱশ্যে, মাস্ক সামাজিক দূৰত্বৰ বিকল্প নহয়। কমেও ৬ ফুট দূৰত্বত থকা উচিত। শিশুৱে ঘৰৰ ভিতৰতো মাস্ক পিন্ধিব লাগে যদিহে তেওঁলোকৰ সৈতে বাস কৰা কোনো লোকৰ কোভিডৰ লক্ষণ আছে।

শিশুৰ বাবে ভেকচিন কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব? তেওঁলোকেও দুটা পালি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব নেকি?

১২ বছৰৰ অধিক বয়সৰ কিশোৰসকলৰ বাবে ভেকচিন ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত উপলব্ধ হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। তাৰ পিছত ১২ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ বাবে ভেকচিন লাভ কৰিবলৈ আৰু ছয়ৰ পৰা আঠ মাহ লাগিব। তেওঁলোকেও দুটা পালি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।

তৃতীয় ঢৌৱে শিশুসকলক আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা হৈছে কিয়?

কোভিড ভাইৰাছে শিশুসকলৰ বাবে বিপদ মাতিছে বুলি নিশ্চিতভাৱে ক'বলৈ এতিয়ালৈকে কোনো প্ৰমাণ নাই। প্ৰথম ঢৌৱে বিশেষকৈ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আৰু দ্বিতীয় ঢৌ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলক প্ৰভাৱিত কৰিছিল। এই বয়সৰ বহুতে এতিয়া ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বিকশিত কৰিছে লগতে টিকাকৰণৰ সুবিধাও লাভ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত এতিয়ালৈকে মুখ্যতঃ ১৮ৰ তলৰ সংক্ৰমিত লোকসকল কমি আছে, যি তুলনামূলকভাৱে অধিক অসুৰক্ষিত। সেয়েহে তৃতীয় ঢৌ শিশুসকলৰ মাজত বিয়পি পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

কেনে ধৰণৰ খাদ্যই শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে?

আইৰণ,মাল্টিভিটামিন আৰু অন্যান্য মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্টৰ সৈতে সন্তুলিত পুষ্টিকৰ, প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ আহাৰে শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ভাল টোপনি আৰু শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা আৰু খেলৰ সৈতে এক সন্তুলিত জীৱনশৈলীয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত এক ভূমিকা পালন কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

ঘৰত অভিভাৱকে কেনেকৈ শিশুসকলক সুস্থ আৰু সক্ৰিয় হৈ থকাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰে?

শিশুৰ খোৱাৰ যতন, নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম আদিত গুৰুত্ব দিব লাগিব। শিশুৰ দৈনন্দিন ব্যক্তিগত কামৰ লগতে তেওঁলোকৰ বয়সৰ বাবে উপযুক্ত ঘৰুৱা কাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ঘৰুৱা কামত অভিভাৱকসকলক সহায় কৰাটো আমোদজনক হ'ব লাগে- দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপ যেনে ৰন্ধা, গছ-গছনিত পানী দিয়া, ভাই-ভনীৰ সৈতে খেলা ইত্যাদি। শিশুটোক ঘৰত অৱদান দিয়াৰ বাবে প্ৰশংসা কৰা কৰক।



https://www.news18.com/news/opinion/are-kids-at-risk-of-black-fungus-infection-will-third-wave-hit-them-hard-two-doctors-explain-3778994.html
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: