Explained: কোভিডৰ সমান্তৰালকৈ ক্লিনিকেল স্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কৰাবলগীয়া হ'ব পাৰে এইসমূহ Test ! জানক এই Testসমূহৰ বিষয়ে ...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 15, 2021, 1:43 PM IST
Explained:  কোভিডৰ সমান্তৰালকৈ ক্লিনিকেল স্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কৰাবলগীয়া হ'ব পাৰে এইসমূহ Test ! জানক এই Testসমূহৰ বিষয়ে ...
কোভিড সংক্ৰমণৰ লগে লগে দেহত দেখা ভিন্ন সমস্যাৰ বাবে কৰিবলগীয়া হ'ব পাৰে CBC, CRP, D Dimmer, LDH, IL6, LFT, RFT, ব্লাড চুগাৰৰ দৰে ভিন্ন পৰীক্ষা ।

কোভিড সংক্ৰমণৰ লগে লগে দেহত দেখা ভিন্ন সমস্যাৰ বাবে কৰিবলগীয়া হ'ব পাৰে CBC, CRP, D Dimmer, LDH, IL6, LFT, RFT, ব্লাড চুগাৰৰ দৰে ভিন্ন পৰীক্ষা ।

  • Share this:
  • Dr Niket Rai MD, Associate Professor, Maulana Azad Medical College
দেশত কোভিডৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সংহাৰ কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও বৰ্তমানেও সকলো সতৰ্ক হৈ থকাৰ খুবেই প্ৰয়োজনীয়তা আছে । সেয়েহে কোভিডৰ লক্ষণ দেখা দিয়াৰ লগে লগে প্ৰথম পৰামৰ্শ হৈছে RTPCR পৰীক্ষা । সংক্ৰমণ নিশ্চিত কৰিবলৈ এই RTPCR পৰীক্ষা বা ৰেপিড এণ্টিজেন পৰীক্ষা কৰাৰ অতিকে প্ৰয়োজন আছে । আনফালে ক্লিনিকেল স্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি CBC, CRP, D Dimmer, LDH, IL6, LFT, RFT, ব্লাড চুগাৰৰ দৰে পৰীক্ষাৰ এক শৃংখলাক ৰোগৰ চিকিৎসাৰ ৰেখা আৰু পূৰ্বানুমান নিৰ্ণয় কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। এইসমূহ পৰীক্ষা কিহৰ বাবে প্ৰয়োজন জানি লওক সকলো -

১. চিবিচি(CBC)
CBC/CBP ৰ অৰ্থ হৈছে সম্পূৰ্ণ ৰক্ত গণনা/ছবি, যিয়ে লোহিত ৰক্ত কণিকা (RBC), শ্বেত ৰক্ত কণিকা (WBC), প্লেটলেট (thrombocytes)সহ ৰক্ত কোষবোৰত পৰিমাণগত আৰু ৰূপগত পৰিৱৰ্তন চিনাক্ত কৰে।

২.চিআৰপি (CRP)
চি প্ৰতিক্ৰিয়াশীল প্ৰ'টিন(CRP) হৈছে লিভাৰৰ সংশ্লেষিত এক তীব্ৰ পৰ্যায়ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া । প্ৰদাহ আৰু সংক্ৰমণৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে তেজত চিআৰপি (CRP)ৰ স্তৰ বৃদ্ধি হয়। ডায়েবেটিচ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ দৰে দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগত ই মৃদুভাৱে বৃদ্ধি হয়, ৰিউমেটইড আৰু সংক্ৰামক আৰ্থ্ৰাইটিছত মধ্যমীয়াভাৱে বৃদ্ধি হয় আৰু তীব্ৰ বেক্টেৰিয়া/ভাইৰেল/ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণত গুৰুতৰভাৱে বৃদ্ধি হয়।

৩. ডি ডিমাৰ (D Dimer)
সাধাৰণতে নলীবোৰৰ ভিতৰত প্ৰাকৃতিক এণ্টি-ক্লটিং প্ৰণালীৰ বাবে তেজ গোট নামাৰে । কিন্তু নলীবোৰত আঘাত পোৱাৰ লগে লগে, ইয়াৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰিবলৈ তেজ গোট মাৰে। এনেদৰে যদি ৰক্ত নলীবোৰৰ ভিতৰত তেজ গোট মাৰে, স্বাভাৱিক প্ৰবাহ বজাই ৰাখিবলৈ এই গোট ভাঙিবলৈ তন্ত্ৰ সক্ৰিয় হৈ পৰে । ইয়াৰ ফলত ক্লট অৱক্ষয় সামগ্ৰী গঠন হয় যি কম সময়ৰ ভিতৰতে পৰিষ্কাৰ হয়। ৰোগ আৰু সংক্ৰমণৰ ফলত নলীবোৰৰ ভিতৰত অত্যধিক গোট মাৰিব পাৰে। এই গোট মৰাৰ ফলত অস্বাভাৱিকভাৱে উচ্চ স্তৰৰ গোট অৱক্ষয় সামগ্ৰী গঠিত হয়, যি সৰু নলীত আৱদ্ধ হ'ব পাৰে যাৰ ফলত আকস্মিক মৃত্যু হ'ব পাৰে। ডি ডিমাৰ(D Dimer) হৈছে ক্লট (ফাইব্ৰিন)ৰ এক অৱক্ষয় সামগ্ৰী। বৃদ্ধি হোৱা ডি ডিমাৰৰ স্তৰে অত্যাধিক তেজ গোট মৰা সূচায় আৰু ৰোগীৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ এণ্টিকোৱাগুলেণ্ট ঔষধৰ প্ৰয়োজনীয়তা বুজায় ।

৪.এলডিএইচ (LDH) -
লেক্টেট ডিহাইড্ৰ'জেনেজ হৈছে শৰীৰৰ সকলো কোষত থকা এক এনজাইম। কোনো ৰোগ বা সংক্ৰমণৰ ফলত কোষবোৰৰ ক্ষতিহোৱাৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে ইয়াৰ তেজৰ স্তৰ বৃদ্ধি হয়। কেতিয়াবা কঠোৰ কাৰ্যকলাপ বা ব্যায়ামৰ বাবে ইয়াৰ স্তৰও বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। অংগবোৰৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ LDHয়ে আমাক সেই নিৰ্দিষ্ট অংগটোৰ ক্ষতি সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰে। ইয়ে চিকিৎসকক শীঘ্ৰে ৰোগ নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসাৰ বাবে সেই অংগটো অধিক অনুসন্ধান কৰাত সহায় কৰে ।

৫.আইএল৬ (IL6) -
শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই ইণ্টাৰলিউকিনছ-৬ পদাৰ্থ এটা মুকলি কৰে, যি নিজেই আৰু চিআৰপি আৰু ফাইব্ৰিনৰ দৰে পদাৰ্থৰ হেপাটিক (লিভাৰ) উৎপাদন বৃদ্ধি কৰি সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে। IL6ৰ তেজৰ স্তৰ বৃদ্ধি হোৱাটোৱে চলিত সংক্ৰমণৰ প্ৰতিক্ৰিয়াত প্ৰদাহৰ সংকেত । ই এক অ-নিৰ্দিষ্ট মাৰ্কাৰ কিয়নো ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছৰ দৰে বহু প্ৰদাহজনিত ৰোগত ইয়াৰ স্তৰ বৃদ্ধি হয়। উচ্চ স্তৰে অধিক প্ৰদাহ আৰু হোষ্ট কোষ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ষ্টেৰইডৰ দৰে প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী ঔষধৰ অধিক প্ৰয়োজনীয়তা সূচায়।

৬. এলএফটি (LFT) -
লিভাৰৰ কাৰ্যক্ষমতা পৰীক্ষা(LFT) হৈছে এক তেজ পৰীক্ষা, যিয়ে লিভাৰৰ স্বাভাৱিক কাৰ্যপ্ৰণালী দেখুৱায় অৰ্থাৎ এলবুমিনৰ দৰে প্ৰ'টিন প্ৰস্তুত কৰা আৰু বিলিৰুবিনৰ দৰে তেজৰ আৱৰ্জনা সামগ্ৰী ভাঙিবলৈ কৰা কাৰ্যপ্ৰণালী দেখুৱায় । নিম্ন স্তৰৰ প্ৰ'টিন আৰু তেজত উচ্চ স্তৰৰ এনজাইম বোৰে লিভাৰৰ দুৰ্বল কাৰ্যক্ষমতাৰ ইংগিত দিয়ে । এক অস্বাভাৱিক LFT সদায়ে যকৃতৰ ৰোগৰ ইংগিত নহয়; ইয়াৰ কাৰণ হ'ব পাৰে আন বহুতো কাৰণ যেনে সংক্ৰমণ, ঔষধ ইত্যাদি ।

৭.আৰএফটি(RFT) -
কিডনীয়ে তেজ ফিল্টাৰ কৰি প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা আঁতৰ কৰে। ৰেনাল বা কিডনীৰ কাৰ্য পৰীক্ষা(RFT)ৰ দ্বাৰা কিডনীয়ে ফিল্টাৰ কৰা এলবুমিন, ইউৰিয়া আৰু ক্ৰিয়েটিনিনৰ দৰে পদাৰ্থৰ মূল্য প্ৰদান কৰে। অস্বাভাৱিক মূল্যবোৰ হৈছে কিডনীৰ দুৰ্বল পৰিস্ৰাৱন ক্ষমতাৰ পৰিচায়ক। এক অস্বাভাৱিক RFT কেৱল কিডনী ৰোগৰ ইংগিত নহয়, ই সংক্ৰমণ আৰু ঔষধৰ দৰে অন্যান্য কাৰণৰ বাবে হ'ব পাৰে ।

৮. প্ৰস্ৰাৱৰ নিয়মীয়া মাইক্ৰ'স্কোপী বা ইউৰিনালাইচিছ -
ই হৈছে এক পৰীক্ষা য'ত প্ৰস্ৰাৱৰ অবয়ব, সমল আৰু একাগ্ৰতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ অণুবীক্ষণ যন্ত্ৰৰ সহায়ত বিশ্লেষণ কৰা হয়। মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ, কিডনীৰ ৰোগ আৰু ডায়েবেটিচ চিনাক্ত আৰু চিকিৎসাৰ বাবে ই এক অতি উপযোগী ।

৯. ব্লাড চুগাৰৰ পৰীক্ষা -
মুখ্যতঃ ডায়েবেটিচ নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসাৰ বাবে তেজত শৰ্কৰাৰ স্তৰ জোখাৰ বাবে ই এক তেজ পৰীক্ষা। ডায়েবেটিচৰ উপৰিও আন বহুতো স্থিতিত ব্লাড চুগাৰৰ স্তৰ বিকাৰগ্ৰস্ত হয়, যেনে চাপ, সংক্ৰমণ, ঔষধ (ষ্টেৰইড) চিকিৎসা ইত্যাদি ।

১০. প্ৰ'-কেলচিটোনিন পৰীক্ষা( Pro-calcitonin test, PCT) -
ই হৈছে এক তেজ আধাৰিত বায়োমাৰ্কাৰ, যাক বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰতি ৰোগীৰ সঁহাৰি চিনাক্ত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ ৩-৬ঘণ্টাৰ পিছত বৃদ্ধি হয় আৰু ১২-২৪ ঘণ্টাৰ পিছত চৰম পৰ্যায়ত উপনীত হয় । তাৰ পিছত সংক্ৰমণ সমাধান হোৱাৰ লগে লগে দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হয়। ভাইৰেল সংক্ৰমণত ই কম থাকে। PCTয়ে গৌণ বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ চিনাক্ত কৰা আৰু ৰোগৰ প্ৰগতিৰ বিষয়ে জনাত সহায় কৰে। ষ্টেৰইডৰ ফলত বা বেক্টেৰিয়াৰ সহ-সংক্ৰমণৰ ফলত WBCৰ গণনা বৃদ্ধি হৈছে নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰাত ই সহায় কৰে । কোনজন ৰোগীক এণ্টিবায়টিকৰ প্ৰয়োজন সেয়া নিৰ্ণয় কৰাৰ বাবে PTC হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলি। কেইবাটাও অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে PTC য়ে ৰোগৰ তীব্ৰতা আৰু দুৰ্বল ফলাফলক লৈ এক শক্তিশালী ভৱিষ্যতবক্তা । < ০.২৫ মাইক্ৰ'গ্ৰাম/লি মানে ভাল ফলাফলৰ ইংগিত দিয়ে।
Published by: Manjumoni Borah
First published: June 12, 2021, 6:03 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি