• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Post COVID Problem: মাৰাথনতকৈ কম নহয়, Covidৰ পিছত নিজকে পুনৰ প্ৰস্তুত কৰা ! Covidৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত অস্বস্তি, ভাগৰ আৰু চুলি সৰাৰ সমস্যা...

Post COVID Problem: মাৰাথনতকৈ কম নহয়, Covidৰ পিছত নিজকে পুনৰ প্ৰস্তুত কৰা ! Covidৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত অস্বস্তি, ভাগৰ আৰু চুলি সৰাৰ সমস্যা...

Post Covid ক্লিনিকে সাধাৰণতে হাঁওফাঁও ভালদৰে কাম কৰি থাকিবলৈ উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়ামৰ উপৰিও ৰোগীসকলক পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

Post Covid ক্লিনিকে সাধাৰণতে হাঁওফাঁও ভালদৰে কাম কৰি থাকিবলৈ উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়ামৰ উপৰিও ৰোগীসকলক পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

Post Covid ক্লিনিকে সাধাৰণতে হাঁওফাঁও ভালদৰে কাম কৰি থাকিবলৈ উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়ামৰ উপৰিও ৰোগীসকলক পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

  • Share this:
মহাৰাষ্ট্ৰ (Maharashtra)ত ক'ৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Corona in India) দ্বিতীয় ঢৌ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হৈছে, কিন্তু পোষ্ট কোভিড (Post Covid problems) অ'পিডি এতিয়াও ৰোগীৰে ভৰি আছে। কোভিডৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পাছতো মানুহ বিভিন্ন ৰোগত ভুগি আছে। তেওঁলোকৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক সংখ্যক হৈছে যিসকলে অস্থিৰতা, ভাগৰ অনুভৱ কৰি আছে। তেনে এটা ঘটনা হৈছে ভাণ্ডুপ নিবাসী প্ৰভৱতী নীলভেৰ। ৫০ বছৰীয়া নিলভে কৈছিল যে তেওঁ পুৱা ৬.৩০ বজাত সাৰ পায়, কিন্তু ৰাতিপুৱা উঠিবলৈ যথেষ্ট শক্তি প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। নিলভেৰ মতে, কমেও ২ ঘণ্টা শক্তি সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত তেওঁ ৰাতিপুৱা সাৰ পায়। ৫০ বছৰীয়া নিলভে এই বছৰৰ জানুৱাৰীত সংক্ৰমিত হৈছিল।

নিলভে কৈছিল যে তেওঁ সংক্ৰমণৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ ৮ মাহ পাৰ হৈ গৈছে কিন্তু এতিয়াও কোভিডৰ পিছত সমস্যাৰ সৈতে যুঁজি আছে। পোষ্ট কোভিড অ'পিডিত, তেওঁ লগতে সুধিছিল, 'তেওঁৰ শৰীৰত সকলো কিয় সঠিক নহয়।'

ইংৰাজী বাতৰি কাকত হিন্দুস্তান টাইমছৰ মতে, নিলভে সংক্ৰমিত অৱস্থাত পোৱাৰ ৫ দিন পিছত চেম্বুৰৰ এখন চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। চিকিৎসকসকলে কৈছিল যে সংক্ৰমণটো তেওঁৰ হাঁওফাঁওলৈ গৈছিল। চিকিৎসাৰ সময়ত, তেওঁলোকক ষ্টেৰইড, এণ্টিবায়টিক আৰু ৰিমেডিক দিয়া হৈছিল। ডিচচাৰ্জৰ পিছত তেওঁ ভাল অনুভৱ কৰিছিল কিন্তু তেওঁৰ ছুগাৰ স্তৰ আৰু বিপি যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল। মে' মাহত, তেওঁৰ হৃদস্পন্দন, দুৰ্বলতা আৰু উশাহ-নিশাহৰ অসুবিধা ইমানেই বৃদ্ধি পাইছিল যে তেওঁক চাৰি দিনৰ বাবে স্থানীয় নাৰ্চিং হোমত ভৰ্তি কৰিব লগা হৈছিল।

ব্যায়ামৰ উপৰিও পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰাৰ পৰামৰ্শ
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নীলভে কৈছিল, 'মোৰ পাৰিবাৰিক চিকিৎসকে মোক কৈছিল যে মোৰ সকলো লক্ষণ হৈছে কোভিডৰ পিছত প্ৰভাৱ। কেতিয়াবা, মানুহৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাটো মোৰ বাবে কঠিন। চুলি সৰাৰ বাবেও মই অসুবিধাত পৰিছো।' নিলভ পৰীক্ষা কৰা সংক্ৰামক ৰোগ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ কীৰ্তি চাবনিছৰ মতে, প্ৰায় ৩০% ৰোগীয়ে ভাগৰ অনুভৱ কৰা, গা ধোৱা, ৰন্ধা, খোজ কঢ়াত অসুবিধা হৈছিল। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, লক্ষণবোৰ দুইৰ পৰা ছয় মাহৰ বাবে থাকে।

চাবনিছে কৈছে যে তেওঁ এহাল দম্পতীৰ চিকিৎসা কৰিছে, জুলাইত তেওঁলোক কোভিড-19 ৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছিল। স্বামীগৰাকী ঘটনাটোত আৰোগ্য হৈছিল, কিন্তু চিকিৎসাৰ সময়ত পত্নীক ষ্টেৰইড দিয়া হৈছিল, যাৰ ফলত তেওঁ উচ্চ ৰক্তচাপৰ অভিযোগ কৰিছিল। ষ্টেৰইড দিয়াৰ পিছত ৰোগীসকলে সাধাৰণতে উচ্চ ৰক্তচাপৰ অভিযোগ কৰে।

ৰোগীসকলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোষ্ট কোভিড অ'পিডি পাবলৈ তেজ পৰীক্ষা কৰিব লাগিব। হাঁওফাঁওৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰভাৱ ভালদৰে বুজিবলৈ এক্স-ৰে, পিএফটি, আৰু উচ্চ ৰিজলিউশ্বন চিটি (HRCT) স্কেন কৰা হয়। পোষ্ট-কোভিড ক্লিনিকে সাধাৰণতে হাঁওফাঁও ভালদৰে কাম কৰি থাকিবলৈ উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়ামৰ উপৰিও ৰোগীসকলক পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। ফৰ্টিছ চিকিৎসালয়ৰ ক্ৰিটিকেল কেয়াৰ বিশেষজ্ঞ আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোভিড-19 টাস্ক ফ'ৰ্চৰ সদস্য ডাঃ ৰাহুল পণ্ডিতে কয়, "সহজ ভাষাত ক'ভিডৰ পিছত যত্ন এজন ব্যক্তিক মাৰাথনৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাৰ দৰে"
Published by:Kokil Sarma
First published: