• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • World Samosa Day 2022: বিশ্ব চিঙৰা দিৱস; ভাৰতবৰ্ষত কেনেকৈ জনপ্ৰিয় হ'ল আলু-চিঙৰা?

World Samosa Day 2022: বিশ্ব চিঙৰা দিৱস; ভাৰতবৰ্ষত কেনেকৈ জনপ্ৰিয় হ'ল আলু-চিঙৰা?

চিঙৰাৰ প্ৰকৃত বিপ্লৱ ঘটিছিল যেতিয়া পৰ্তুগীজসকলে প্ৰায় ১৬ শতিকাৰ আলু লৈ ইয়ালৈ আহিছিল। খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তাৰ পিছত চিঙৰাত আলু, সেউজীয়া ধনীয়া, মৰিচা আৰু মছলাৰে ভৰাইছিল, তাৰ পিছত ছুপাৰ হিট হৈ পৰিছিল।

চিঙৰাৰ প্ৰকৃত বিপ্লৱ ঘটিছিল যেতিয়া পৰ্তুগীজসকলে প্ৰায় ১৬ শতিকাৰ আলু লৈ ইয়ালৈ আহিছিল। খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তাৰ পিছত চিঙৰাত আলু, সেউজীয়া ধনীয়া, মৰিচা আৰু মছলাৰে ভৰাইছিল, তাৰ পিছত ছুপাৰ হিট হৈ পৰিছিল।

চিঙৰাৰ প্ৰকৃত বিপ্লৱ ঘটিছিল যেতিয়া পৰ্তুগীজসকলে প্ৰায় ১৬ শতিকাৰ আলু লৈ ইয়ালৈ আহিছিল। খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তাৰ পিছত চিঙৰাত আলু, সেউজীয়া ধনীয়া, মৰিচা আৰু মছলাৰে ভৰাইছিল, তাৰ পিছত ছুপাৰ হিট হৈ পৰিছিল।

  • Share this:
প্ৰায় দশম শতিকাত মধ্য এছিয়াৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা চিঙৰা বৰ্তমান ভাৰতত যথেষ্ট জনপ্ৰিয়। যদিও এতিয়া চিঙৰ মহাদেশীয় জলপানত পৰিণত হৈছে। আমাৰ দেশত চিঙৰা অবিহনে জীৱন অসম্পূৰ্ণ। ইয়াৰ আচৰিত জনপ্ৰিয়তাৰ বাবেই এতিয়া প্ৰতি বছৰে ৫ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব চিঙৰা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। বহু বছৰ ধৰি এই দিৱস উদযাপন কৰি সমগ্ৰ বিশ্বতে চিঙৰা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত চিঙৰা পাৰ্টি অনুষ্ঠিত হয়, মানুহে চিঙৰা বনায় আৰু কিছুমান মানুহে আনকি চিঙৰা বনাবলৈও শিকে।

চিঙৰা খাওক, কিন্তু খাই থাকোঁতে আৰৱী ব্যৱসায়ীসকলক ধন্যবাদ দিয়ক। কাৰণ দশম শতিকাত আৰবী ব্যৱসায়ীসকলে ইয়ালৈ নিজৰ দেশধ হিট স্নেকছ চিঙৰা আনিছিল। যিটো আমি লগে লগে আদৰি ল'লো আৰু শ শ বছৰ ধৰি ইয়াৰ সোৱাদ আমাৰ হৃদয়ত বিৰাজিত হৈ আহিছে। কোৱা বাহুল্য যে ই কেনেকৈ আমাৰ জীৱনৰ এটা অংশ হৈ পৰিছে। অৱশ্যে এইটো নিশ্চিতভাৱে ক’ব পাৰি যে আমি বিশ্ববাসীক আলুৰ চিঙৰা দিছো।

চিঙৰা পৃথিৱীত যিমান দিন ঘূৰিছে, আন কোনো খাদ্যই কেতিয়াও কৰা নাই। ই যিদৰে বিভিন্ন ৰুচিৰ সৈতে নিজকে জড়িত কৰি ৰাখিছে, সেয়া হয়তো আন কোনো খাদ্যৰ লগতে হোৱা নাই। ইয়াক বহু নামেৰে জনা যায়। বহু শতিকাৰ আগৰ গ্ৰন্থ আৰু নথি-পত্ৰত ইয়াক ছাম্বোস্কা, চাম্বুছা, ছাম্বোছাজ বুলি উল্লেখ কৰা হৈছিল। এতিয়াও ইয়াৰ বহুতো ভিন্ন নাম আছে, যেনে- সিংহদা, সাম্বসা, চামুকা, সাম্বুছাজ আৰু কি নাজানো।

এছিয়াত ইৰাণৰ পৰা "চিঙৰা ৰাজ্য" বিয়পিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তাত দশম শতিকাত ৰচিত গ্ৰন্থত ইয়াৰ উল্লেখ আছে। ইৰাণৰ ইতিহাসবিদ আবোলফাজি বেহাকীয়ে "তাৰিখ ই বেহাকী"ত এই কথা উল্লেখ কৰিছে। কিন্তু ইয়াৰ আৰু কেইবছৰমান আগতে পাৰ্চী কবি ইছহাক আল-মাউচিলিকিয়ে ইয়াৰ ওপৰত এটা কবিতা লিখিছিল। চিঙৰাৰ উৎপত্তি মিচৰত হোৱা বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। তাৰ পৰা ই লিবিয়া পালেগৈ। তাৰ পিছত মধ্যপ্ৰাচ্য। ১৬ শতিকালৈকে ইৰাণত ই অতি জনপ্ৰিয় আছিল যদিও তাৰ পিছত ই তললৈ নামি গ’ল।


আৰৱৰ ব্যৱসায়ীসকলে আনিলে চিঙৰাঃ

ভাৰতলৈ চিঙৰা অনাসকল আছিল আৰৱৰ ব্যৱসায়ী, যিসকলে মধ্যপ্ৰাচ্যৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে মধ্য এছিয়া আৰু ভাৰতলৈ আহিছিল। চিঙৰা তেওঁলোকৰ লগত ইয়ালৈ আহিছিল। সম্ভৱতঃ দশম শতিকাত। ইয়াক অধিক সুস্বাদু আৰু ৰাজকীয় কৰি তোলাত মোগলসকলেও অৰিহণা যোগাইছিল। ইয়াৰ সৈতে কিছুমান নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰাত। কিন্তু ইৰাণ আৰু আৰৱৰ পৰা অহা ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে যে ছামোছাবোৰেই তেওঁলোকৰ প্ৰিয় খাদ্য আছিল সেয়া নিশ্চিত আছিল। সহজে বনাইছিল। সোৱাদযুক্ত আছিল। কিন্তু আমি যি চিঙৰাৰ কথা কৈছো সেয়া আছিল নিৰামিষ। ইয়াক মাটন মিন্স আৰু আলমণ্ড আদি মিহলাই তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। তেলত ভাজি লোৱা হৈছিল। যদিও সেই সময়ত ইয়াক বেকিং কৰাৰ ধৰণটোও প্ৰচলিত আছিল।


মোগলে নতুন গৌৰৱ দিলেঃ

চিঙৰাৰ প্ৰতি মোগলৰ বিশেষ ভালপোৱা আছিল। প্ৰতিটো খাদ্যৰ দৰেই তেওঁলোকৰ ৰাজকীয় পাকঘৰটোৱেও বিভিন্ন সোৱাদ আৰু উপাদানৰ সৈতে চিঙৰাৰ বিকাশ ঘটাইছিল। দিল্লী চুলতানেটৰ কবি আমিৰ খুছৰোৰ মতে, "ত্ৰয়োদশ শতিকাত মোগল দৰবাৰৰ প্ৰিয় খাদ্য আছিল।" ষোড়শ শতিকাত আবুল ফজলে আইন-ই-আকবৰীত লিখিছিল, “মূল আহাৰ খোৱাৰ আগতেই পৰিবেশন কৰা হৈছিল। আলমণ্ড, আখৰোট, পিষ্টা, মছলা তাত কিমা মিহলাই দিয়া হৈছিল। আকৃতিটো আছিল ত্ৰিকোণীয়। ঘেঁহুৰ আটা বা মাইদা ত্ৰিভুজত ভৰাই বন্ধ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ঘিউত ভাজিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ইবনে বটুতাই ভাৰতত উপস্থিত হোৱাৰ সময়ত মহম্মদ বিন তুগলাকৰ দৰবাৰত মানুহে চিঙৰা খাই থকা দেখিছিল। তাৰ পিছত লিখিছিল যে কেনেকৈ ভাৰতত চিঙৰাৰ সোৱাদৰ ভাষা আছিল।

আলু চিঙৰা কেনেকৈ বনাব পাৰিঃ

চিঙৰাৰ প্ৰকৃত বিপ্লৱ ঘটিছিল যেতিয়া পৰ্তুগীজসকলে প্ৰায় ১৬ শতিকাৰ আলু লৈ ইয়ালৈ আহিছিল। খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তাৰ পিছত চিঙৰাত আলু, সেউজীয়া ধনীয়া, মৰিচা আৰু মছলাৰে ভৰাইছিল, তাৰ পিছত ছুপাৰ হিট হৈ পৰিছিল। আমাৰ প্ৰিয় চিঙৰা হ’ল আলুৰটো। এই চিঙৰাৰ সোৱাদ গোটেই বিশ্বতে অধিক বিয়পি পৰিছে। অৱশ্যে আমি ভাৰতীয়সকলে নিশ্চিতভাৱে ক’ব পাৰো যে আমিয়েই চিঙৰাক নিৰামিষ বনাওঁ। "দ্য অক্সফৰ্ড কম্পেনিয়ন টু ফুড"ৰ লেখক এলান ডেভিডছনে লিখিছে, "ইজিপ্তৰ পৰা জাঞ্জিবাৰলৈকে আৰু মধ্য এছিয়াৰ পৰা চীনলৈকে বিশ্বজুৰি পোৱা সকলো ধৰণৰ চিঙৰাৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ভাল হৈছে আলুৰ সৈতে ভাৰতীয় চিঙৰা।" ইয়াৰ আকৃতি প্ৰায় হাজাৰ বছৰ ধৰি এই ত্ৰিকোণীয় হৈ আছে।

সময়ৰ লগে লগে চিঙৰা স্মাৰ্ট হৈ পৰেঃ

এতিয়া ভাৰতত চিঙৰা ইমানবোৰ ভিন্ন ধৰণে উপলব্ধ যে আপুনি আচৰিত হ’ব। বৰঞ্চ এইটোও ক’ব পাৰি যে সময়ৰ লগে লগে, যি স্মাৰ্ট পদ্ধতিৰে চিঙৰা বৃদ্ধি পাইছে, সেয়া কেৱল আন খাদ্যৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ কথাই নহয়। নুডলছ চিঙৰা, মেকাৰোনি চিঙৰা, ৰাইচ চিঙৰ আৰু আন যিকোনো ধৰণৰ চিঙৰা। বজাৰত সকলো ধৰণৰ চিঙৰা পোৱা যায়। প্ৰতিখন চহৰতে নিশ্চিতভাৱে দুই-চাৰিটা ৰেষ্টুৰেণ্ট পোৱা যাব, যাৰ তালিকাত ৪০-৫০টা ধৰণৰ চিঙৰা থাকে।


প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ নিজস্ব চিঙৰা আছেঃ

ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত বিভিন্ন ধৰণৰ চিঙৰাৰ প্ৰচলন আছে। হায়দৰাবাদত কুঁহিয়াৰ আৰু পিয়াঁজৰ সৰু সৰু চিঙৰা পোৱা যায়, আনহাতে বংগৰ পানী চেষ্টনাট মাছ ভৰায়ো তৈয়াৰ কৰা হয়। কৰ্ণাটক, অন্ধ্ৰ আৰু তামিলনাডুৰ চিঙৰা কিছু পৰিমাণে পুতি থোৱা আছে। বহু ঠাইত কেৱল শুকান ফলৰ চিঙৰাহে পোৱা যায়। দিল্লী আৰু পঞ্জাৱৰ মানুহে আলু-পানীৰৰ টেঙা চিঙৰা ভাল পায়।

চিঙৰা সপ্তাহঃ

চিঙৰা বিভিন্ন ধৰণৰ চাটনিৰ সৈতে পৰিবেশন কৰা হয়। বহু ঠাইত চজিনা আৰু পটলৰ লগত মিহলাই জলপান হিচাপে পৰিবেশন কৰা হয়। কেৱল ভাৰততে নহয় প্ৰায় সমগ্ৰ বিশ্বতে যে চিঙৰা পোৱা যাব সেয়া নিশ্চিত। ক’ৰবাত ভাজি বনাই, তাৰ পিছত ক’ৰবাত বেক কৰি, কিন্তু আচল চিঙৰাটো হ’ল সেইখন ভাজি কুটি কুটি বনাই আৰু ধনীয়া চাটনিৰে প্লেটত যেতিয়া ওলাই আহে, তেতিয়া খাই নোখোৱাকৈ থাকিব নোৱাৰি। ইংলেণ্ড চিঙৰাৰ প্ৰতি ইমানেই আকৰ্ষিত যে তাত চিঙৰা সপ্তাহ উদযাপন কৰা হয়। বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ চিঙৰাৰ পেৰেড অনুষ্ঠিত হয়, যিবোৰ তাৰ পিছত মুখৰ মাজেৰে পেটত উপনীত হয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি