• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • World Samosa Day: আজি বিশ্ব চিঙৰা দিৱস; চিঙৰা-আলুৰ কাহিনী অতি আমোদজনক, আপুনিও আচৰিত হ’ব জানি

World Samosa Day: আজি বিশ্ব চিঙৰা দিৱস; চিঙৰা-আলুৰ কাহিনী অতি আমোদজনক, আপুনিও আচৰিত হ’ব জানি

চিঙৰাৰ বিষয়ে কিছুমান আমোদজনক তথ্য

চিঙৰাৰ বিষয়ে কিছুমান আমোদজনক তথ্য

চিঙৰা আৰু সিংহদা নামটোৰ বিষয়ে আমি সকলোৱে জানো, কিন্তু আপোনালোকক কওঁ যে ইয়াক বহু নামেৰে জনা যায়। ইয়াক সংসা, সোমছা, চামোছা, সোমছি, চামোছাক, চাম্বুছা, চিংগাদা, চামুজা আৰু সোমা নামেৰেও জনা যায়।

  • Share this:
এটি অতি বিখ্যাত গীত 'জাব তক ৰাহেগা সামোছা মেই আলো'। হয়, মানুহক গৰম চিঙৰা খোৱাৰ কেৱল মাত্ৰ এটা অজুহাত লাগে। কেতিয়াবা বতৰৰ অজুহাত হিচাপে, কেতিয়াবা কৰ্মস্থলীৰ পৰা বিৰতি ল’বলৈ, কেতিয়াবা মানসিক চাপ দূৰ কৰিবলৈ আৰু কেতিয়াবা বন্ধু-বান্ধৱীক ট্ৰিট দিবলৈ। কেৱল এয়াই নহয়, বহু সময়ত ভাৰত-পাকিস্তানৰ মেচৰ মাজত চিঙৰাৰ ওপৰতো মানুহে বাজি লগায়। যদি আপুনিও চিঙৰাৰ অনুৰাগী, তেন্তে ইয়াৰ সৈতে জড়িত বহুতো আমোদজনক তথ্য জনাওঁ যাতে আপোনাৰ সোৱাদ আৰু অধিক বৃদ্ধি পায়।

চিঙৰাৰ বিষয়ে কিছুমান আমোদজনক তথ্যঃ

আমাৰ চিঙৰা দেশী নহয়ঃ



হয়, আপুনি যাক আপোনাৰ চিঙৰা বুলি গণ্য কৰে, আচলতে ইয়াৰ সংযোগ মধ্যপ্ৰাচ্যৰ দেশসমূহৰ সৈতে জড়িত। নিউজ ১৮ৰ মতে চিঙৰা ভাৰতলৈ অনাসকল আছিল আৰৱৰ ব্যৱসায়ী, যিসকলে মধ্যপ্ৰাচ্যৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে মধ্য এছিয়া আৰু ভাৰতলৈ আহিছিল। চিঙৰা মিচৰ, মধ্য এছিয়াৰ লিবিয়া হৈ ভাৰতত উপনীত হয়।

কেতিয়াও নিৰামিষ নাছিলঃ



মৰক্কোৰ যাত্ৰী ইবনে বটুতাই কৈছিল যে সেই সময়ত ঘেঁহুৰ আটাৰে প্ৰস্তুত কৰা চেপেটা পনীৰত কুমা, আলমণ্ড, পিষ্টা, পিঁয়াজ, মছলা আদি মেৰিয়াই ভাজি খাইছিল।

চিঙৰাৰ বহু নাম আছেঃ


চিঙৰা আৰু সিংহদা নামটোৰ বিষয়ে আমি সকলোৱে জানো, কিন্তু আপোনালোকক কওঁ যে ইয়াক বহু নামেৰে জনা যায়। ইয়াক সংসা, সোমছা, চামোছা, সোমছি, চামোছাক, চাম্বুছা, চিংগাদা, চামুজা আৰু সোমা নামেৰেও জনা যায়।

চিঙৰাৰ সৈতে পিৰামিডৰ সম্পৰ্ক আছেঃ


সাধাৰণ চিঙৰাৰ আকৃতি পিৰামিডৰ দৰে কিয় হয় জানেনে? মধ্য এছিয়াৰ পিৰামিডৰ নামেৰে ইয়াৰ নাম ‘ছামছা’ ৰখা হৈছিল, যিবোৰ পিছলৈ ভাৰতলৈ আহি চামোছা বা আন নামেৰে জনাজাত হৈছিল।

এয়া চিঙৰা-আলুৰ কাহিনীঃ


ষোড়শ শতিকাৰ আশে-পাশে যেতিয়া পৰ্তুগীজসকলে আলু লৈ আমাৰ দেশত উপস্থিত হ’ল, তেতিয়া ভাৰতত আলুৰ খেতি বৃদ্ধি পালে। তেতিয়াৰ পৰাই চামোছাত আলুৰ ব্যৱহাৰ আৰম্ভ হ’ল। সেউজীয়া ধনীয়া, মৰিচা আৰু মছলাৰে নিৰ্মিত ই বিশ্বজুৰি আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি