• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • প্ৰশাসনে ছীল কৰিলে জনপ্ৰিয় গায়ক মিকা সিঙৰ গুৰুগ্ৰামৰ ফাৰ্মহাউছ; এইবোৰ কাৰণত কৰা হ'ল ছীল

প্ৰশাসনে ছীল কৰিলে জনপ্ৰিয় গায়ক মিকা সিঙৰ গুৰুগ্ৰামৰ ফাৰ্মহাউছ; এইবোৰ কাৰণত কৰা হ'ল ছীল

প্ৰশাসনে ছীল কৰিলে জনপ্ৰিয় গায়ক মিকা সিঙৰ গুৰুগ্ৰামৰ ফাৰ্মহাউছ

প্ৰশাসনে ছীল কৰিলে জনপ্ৰিয় গায়ক মিকা সিঙৰ গুৰুগ্ৰামৰ ফাৰ্মহাউছ

এজন বিষয়াই নিশ্চিত কৰিছে যে অকৰ্তৃত্বশীল ফাৰ্ম হাউছৰ এটা অমৃক সিং ওৰফে মিকা সিঙৰ। বিষয়াগৰাকীয়ে কয়, "নিয়ন্ত্ৰিত আৰু সংৰক্ষিত অঞ্চলত প্ৰয়োজনীয় অনুমতি অবিহনে নিৰ্মাণ কৰা এই অকৰ্তৃত্বশীল গঠনসমূহৰ মালিকসকলক জাননী প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।"

  • Share this:
মঙলবাৰে গুৰুগ্ৰামৰ সোহনাৰ দমদামা হ্ৰদৰ সমীপৰ জলাশয় অঞ্চলত জনপ্ৰিয় পাঞ্জাবী গায়ক মিকা সিঙৰ এটাকে ধৰি তিনিটা ফাৰ্ম হাউচ ছীল কৰি দিয়ে নগৰ আৰু দেশ পৰিকল্পনা বিভাগে।

চহৰ আৰু দেশ পৰিকল্পনা বিভাগৰ এজন বিষয়াই কয়, “ছোনিয়া গোছ বনাম হাৰিয়ানা ৰাজ্য আৰু অন্যান্য গোচৰত এন জি টিৰ আদেশ মানি চলি মঙলবাৰে আৰক্ষী বাহিনীৰ সহায়ত ৩টা অকৰ্তৃত্বশীল ফাৰ্ম হাউছৰ বিৰুদ্ধে উচ্ছেদ-কম-ছীলিং অভিযান চলোৱা হয় সোহনাৰ দমদমা হ্ৰদৰ ওচৰৰ জলাশয় অঞ্চলত।”

ইয়াৰ তত্বাৱধানত জিলা নগৰ পৰিকল্পনাকাৰী (বলবৎকাৰী) অমিত মাধোলিয়া, সহকাৰী নগৰ পৰিকল্পনাকাৰী সুমিত মালিক, সহকাৰী নগৰ পৰিকল্পনাকাৰী দীনেশ সিং আৰু নগৰ আৰু দেশ পৰিকল্পনা বিভাগৰ আন দুজন বিষয়াৰ নেতৃত্বত এটা দলে এই অভিযান চলায়।

বিষয়াসকলে জনোৱা মতে, নাইব তহচিলদাৰ সোহনাক কৰ্তব্য দণ্ডাধীশ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল আৰু সদৰ সোহনা থানাৰ আৰক্ষী বাহিনী উপস্থিত আছিল।

এজন বিষয়াই নিশ্চিত কৰিছে যে অকৰ্তৃত্বশীল ফাৰ্ম হাউছৰ এটা অমৃক সিং ওৰফে মিকা সিঙৰ। বিষয়াগৰাকীয়ে কয়, "নিয়ন্ত্ৰিত আৰু সংৰক্ষিত অঞ্চলত প্ৰয়োজনীয় অনুমতি অবিহনে নিৰ্মাণ কৰা এই অকৰ্তৃত্বশীল গঠনসমূহৰ মালিকসকলক জাননী প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।"

ইয়াৰ পূৰ্বে ২০২০ চনৰ জুন মাহত ডিটিপি (বলবৎকাৰী) গুৰগাঁৱে সিঙক জাননী দি জিলা গুৰগাঁৱৰ সোহনা তহচিলৰ গাঁও ৰজকা গুজ্জাৰৰ ৰাজহ বাগিচাত এটা ফাৰ্ম হাউছ অধিক নিৰ্মাণ বন্ধ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল আৰু উল্লেখ কৰিছিল যে অকৰ্তৃত্বশীলভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে... পঞ্জাৱ অনুসূচিত পথ আৰু নিয়ন্ত্ৰিত এলেকাৰ অনিয়ন্ত্ৰিত উন্নয়ন আইন, ১৯৬৩ উলংঘা কৰি গাঁও দমদমাৰ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ আশে-পাশে ঘোষণা কৰা নিয়ন্ত্ৰিত অঞ্চল।

২০১৩ চনত ৰজকা গুজ্জাৰৰ দমদমা হ্ৰদৰ সমীপৰ অকৃষিযোগ্য ভূমিত থকা সিঙৰ দুটা ফাৰ্ম হাউচত পৰিৱেশ আইন উলংঘা কৰাৰ অভিযোগত গুৰগাঁও প্ৰশাসনে ছীল কৰিছিল।

বুধবাৰে ডিটিচিপিয়ে চলোৱা আন এক উচ্ছেদ অভিযানত পাটাউডি-হাইলেমণ্ডিৰ গাঁও বিনোলাৰ ৰাজহ বাগিচা আৰু এটা গুদামত ১.৫ একৰতকৈ অধিক জোখৰ নতুনকৈ ভেঁকুৰ হৈ পৰা অকৰ্তৃত্বশীল কলনী আৰু এটা গুদামত ভাঙি পেলোৱা হয়। এজন প্ৰপাৰ্টি ডিলাৰৰ কাৰ্যালয়ো উলংঘাৰ বাবে ভাঙি পেলোৱা হৈছে বুলি বিষয়াসকলে জনায়।

বিগত মাহত ফৰিদাবাদৰ বন বিভাগে আৰাভালিছৰ বনভূমিত অবৈধভাৱে নিৰ্মাণ কৰা ফাৰ্ম হাউচকে ধৰি কেইবাজনো মালিকক জাননী জাৰি কৰিছিল। ২০২১ চনৰ জুলাই মাহত ফৰিদাবাদৰ খোৰি গাঁৱত উচ্ছেদ গোচৰৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি থকাৰ সময়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে লক্ষ্য কৰিছিল যে বনাঞ্চলৰ মাটিত থিয় হৈ থকা সকলো অকৰ্তৃত্বশীল গঠন আঁতৰোৱাৰ নিৰ্দেশ এনে সকলো গঠনৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ব্যতিক্ৰম নোহোৱাকৈ প্ৰযোজ্য। অনুসূচিত জাতিৰ নিৰ্দেশৰ পিছত বন বিভাগে পঞ্জাৱ ভূমি সংৰক্ষণ আইন (পিএলপিএ)ৰ অধীনত অধিসূচনা কৰা মাটিত আৰাভালিছৰ বনাঞ্চলৰ মাটিত নিৰ্মাণ কৰা কেইবাটাও ফাৰ্ম হাউচ ভাঙি পেলাইছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি