• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • ৰীমা দাসৰ ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’ প্ৰদৰ্শিত হ’ব Busan international Film festivalত

ৰীমা দাসৰ ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’ প্ৰদৰ্শিত হ’ব Busan international Film festivalত

অক্টোবৰ মাহত এছিয়া মহাদেৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ BIFFত প্ৰদৰ্শিত হ’ব ৰীমা দাসৰ নতুন ফিল্ম ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’।

অক্টোবৰ মাহত এছিয়া মহাদেৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ BIFFত প্ৰদৰ্শিত হ’ব ৰীমা দাসৰ নতুন ফিল্ম ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’।

অক্টোবৰ মাহত এছিয়া মহাদেৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ BIFFত প্ৰদৰ্শিত হ’ব ৰীমা দাসৰ নতুন ফিল্ম ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’।

  • Share this:
ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা প্ৰাপ্ত ছবি নিৰ্মাতা অসমৰ ৰীমা দাসৰ ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’ নামৰ ফিল্ম Busan international Film festivalত প্ৰদৰ্শিত হ’ব। ‘ভিলেজ ৰকষ্টাৰ’ আৰু ‘বুলবুল কেন ছিং’ৰ পাছত তেওঁৰ নতুন ছবি ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ উৎসৱত স্থান লাভ কৰিছে।

দেওবাৰে সন্মানীয় টৰোণ্টো ইণ্টাৰনেচনেল ফিল্ম ফেষ্টিভেল (TIFF) ত প্ৰদৰ্শিত  হোৱাৰ পাছত আগন্তুক অক্টোবৰ মাহত এছিয়া মহাদেৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ BIFFত প্ৰদৰ্শিত হ’ব ৰীমা দাসৰ নতুন ফিল্ম ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’।

তথ্য অনুসৰি, আগন্তুক অক্টোবৰ মাহৰ ৫ ৰ পৰা ১৪ তাৰিখলৈ ২৭ সংখ্যক Busan international Film festival (BIFF) দক্ষিণ কোৰিয়াত অনুষ্ঠিত হ’ব। ‘A window on Asian cinema’ শীৰ্ষক এক বিশেষ শাখাত দেখুওৱা হ’ব ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’।

এই ছবিখনৰ কাহিনীটো হৈছে– কভিড-19 মহামাৰীৰ ফলত হোৱা অৰ্থনৈতিক বিবাদৰ মাজত, জানে (অভিজিত দাস) তেওঁৰ সৰু ব্যৱসায় (এখন সাধাৰণ ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু হোটেল) তেওঁৰ চহৰটো বাধ্যতামূলক লকডাউনৰ পৰা ওলোৱাৰ পাছত উদীয়মান হৈ থাকিবলৈ চেষ্টা কৰে। ব্যৱসায় উন্নত হোৱাৰ সম্ভাৱনা ক্ষীণ দেখাৰ বাবে তেওঁৰ ধৈৰ্য্য ক্ষীণ হৈ পৰিছিল আৰু জানে পত্নী তৰা (তৰালী কলিতা দাস)কে আদি কৰি তেওঁৰ বন্ধু আৰু পৰিয়ালৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

TIFFত ৰীমা দাসৰ চলচ্চিত্ৰখন ইয়াৰ প্ৰতিযোগিতামূলক কাৰ্যসূচী প্লেটফৰ্ম শাখাত প্ৰদৰ্শিত হ'ব যিয়ে সাহসী পৰিচালনাৰ দৰ্শনক উদযাপন কৰে। কাৰ্যসূচীটোৰ ১০ খন চলচ্চিত্ৰ প্লেটফৰ্ম পুৰস্কাৰৰ বাবে যোগ্য আৰু এক ব্যক্তিগত আন্তৰ্জাতিক জুৰীয়ে বাছনি কৰা কাৰ্যসূচীটোৰ শ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰখনক প্ৰদান কৰা হ’ব ২০,০০০ ডলাৰ চিএডিৰ পুৰস্কাৰ। এই বছৰৰ প্লেটফৰ্ম পুৰস্কাৰ জুৰী এই গ্ৰীষ্মকালৰ শেষৰ ফালে ঘোষণা কৰা হ'ব বুলি জানিব পৰা গৈছে।

ৰীমা দাসৰ নিৰ্মিত দ্বিতীয়টো ছবি ‘ভিলেজ ৰকষ্টাৰ্ছ’এ ২০১৭ চনত TIFFত বিশ্ব প্ৰিমিয়াৰ হৈছিল আৰু ছবিখনে আন্তৰ্জাতিক প্ৰশংসাও লাভ কৰিছিল। এই ছবিখন অস্কাৰত শ্ৰেষ্ঠ বিদেশী ভাষাৰ শ্ৰেণীত ভাৰতৰ আনুষ্ঠানিক নিৰ্বাচন আছিল আৰু শ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰিছিল।

ৰীমা দাসৰ আন এক ছবি ‘বুলবুল কেন ছিং’য়েও ২০১৮ চনত TIFFত বিশ্বব্যাপী আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। ‘তৰাজ হাছবেণ্ড’ ছবিটো তেওঁৰ তৃতীয়টো চলচ্চিত্ৰ যিয়ে TIFFত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিশ্ব প্ৰদৰ্শন লাভ কৰিব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি