• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • মুকুল আনন্দৰ ১৯৯৭ চনৰ ছবি 'দচ্'ত পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ সন্মত হৈছিল ইমৰাণ খান; ভাতৃ ৰাহুল আনন্দে কৰিলে প্ৰকাশ

মুকুল আনন্দৰ ১৯৯৭ চনৰ ছবি 'দচ্'ত পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ সন্মত হৈছিল ইমৰাণ খান; ভাতৃ ৰাহুল আনন্দে কৰিলে প্ৰকাশ

পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানক পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ তেতিয়াই যোগাযোগ কৰা হৈছিল। আনকি তেওঁ সন্মতিও প্ৰকাশ কৰিছিল।

পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানক পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ তেতিয়াই যোগাযোগ কৰা হৈছিল। আনকি তেওঁ সন্মতিও প্ৰকাশ কৰিছিল।

পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানক পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ তেতিয়াই যোগাযোগ কৰা হৈছিল। আনকি তেওঁ সন্মতিও প্ৰকাশ কৰিছিল।

  • Share this:
২৫ বছৰ পূৰ্বে ১৯৯৭ চনৰ ৭ ছেপ্টেম্বৰত প্ৰসিদ্ধ চলচ্চিত্ৰ পৰিচালক মুকুল আনন্দৰ হাৰ্ট এটেকত মৃত্যু হয়। সেই সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল মাত্ৰ ৪৬ বছৰ আৰু সেয়েহে, তেওঁৰ মৃত্যুৱে চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগটোক জোকাৰি গৈছিল। চুলতানত (১৯৮৬), ইনছাফ (১৯৮৭), অগ্নিপথ (১৯৯০), হুম (১৯৯১), খুদা গৱাহ (১৯৯২), ইত্যাদি তেওঁৰ ছবিবোৰ সুনিৰ্মিত আৰু যথেষ্ট মনোৰঞ্জনধৰ্মী আছিল। আনকি আজিও এই ছবিবোৰৰ মূল্য থকাটো কোনো আচৰিত কথা নহয়।

মৃত্যুৰ ঠিক আগতেই মুকুল আনন্দে 'দচ্' ৰ কাম কৰি আছিল, য’ত অভিনয় কৰিছিল ছলমান খান, সঞ্জয় দত্ত, শিল্পা শ্বেট্টী আৰু ৰবীনা টেণ্ডনে। ছবিখনৰ ‘সুনো গৌৰ ছে দুনিয়া ৱাল’ন’ গীতটো মুকলি কৰিছিল, যিটো গীত ক্ষোভত পৰিণত হৈছিল আৰু এতিয়াও চাৰ্টবাষ্টাৰ হৈ আছে।

মুকুল আনন্দৰ ২৫ সংখ্যক মৃত্যু বাৰ্ষিকীত বলীউড হাংগামাই তেওঁৰ ভাতৃ ৰাহুল এছ আনন্দৰ সৈতে একান্তভাৱে 'দচ্' আৰু ইয়াৰ কাহিনীভাগ, কাষ্টিং আৰু বহুতো কথা পাতিছিল।

উল্লেখযোগ্য যে, ১৯৯৫ চনৰ চৰাৰ-ই-শ্বৰীফ মছজিদৰ কাণ্ডৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল 'দচ্'। সেই সময়ত কাশ্মীৰত সন্ত্ৰাসবাদ তুংগত আছিল। মুকুলে ছবিখন যিদৰে ডিজাইন কৰিছিল; তেওঁ শ্ৰীনগৰ আৰু অন্যান্য প্ৰকৃত স্থানত শ্বুটিং কৰিবলৈ আগ্ৰহী আছিল। কিন্তু ইয়াৰ বাবে চৰকাৰে তেওঁক অনুমতি নিদিলে কিয়নো অভিনেতাসকলক নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰাটো এটা জটিল কাম হ’লহেঁতেন। গতিকে, তেওঁ আমেৰিকাৰ ইউটাত কাশ্মীৰৰ দৰে অবিকল এটা চেট ৰাখিলে। তেওঁ মৃত্যুৰ পূৰ্বেই ক্লাইমেক্সৰ শ্বুটিং কৰিছিল।

ছবিখনৰ মূল কাহিনীভাগ হৈছে নতুন দিল্লীৰ ৰাজপথত পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ হত্যাকাণ্ডৰ বিষয়ে। চৰকাৰী ৰেকৰ্ডৰ পৰা তেওঁ অঞ্চলটোৰ সঠিক আকাৰ আৰু ইণ্ডিয়া গেটৰ আকাৰ পাই উটাহত প্ৰতিৰূপটো বনাইছিল। এক্ৰিলিকৰে নিৰ্মিত আছিল আৰু তেওঁ পেনাভিজন কেমেৰাৰে ছবিখনৰ শ্বুটিং কৰি আছিল। ব্ৰেভহাৰ্ট (১৯৯৫) আৰু ব্ৰকেন এৰো (১৯৯৬)ৰ বিশেষ ইফেক্টৰ দলটোক নিয়োগ কৰা হৈছিল। ক্লাইমেক্স অনুসৰি শত্ৰুৱে এটা মিছাইল নিক্ষেপ কৰি ইণ্ডিয়া গেটৰ এটা অংশ উৰুৱাই দিয়ে।

ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ভূমিকা টি এন চেশানে কৰিব লাগিছিল। তেওঁ আছিল এজন বাস্তৱ জীৱনৰ ৰাজনীতিবিদ আৰু এতিয়া তেওঁৰ নাই৷ ইফালে পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানক পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ তেতিয়াই যোগাযোগ কৰা হৈছিল। আনকি তেওঁ সন্মতিও প্ৰকাশ কৰিছিল। মুকুলে তেওঁক কৈছিল, ‘ইমৰাণ, আ জানা। ৪ দিন কা শ্বুট হায় আপকা’। তেওঁ কৈছিল যে চৰিত্ৰটোত অভিনয় কৰিবলৈ তেওঁৰ কোনো সমস্যা নাই। এটা ডাঙৰ কাকতলীয়া ঘটনা যে দুটা দশকতকৈও অধিক সময়ৰ পাছত ইমৰাণ খান পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হ’লগৈ।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি