• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • মহাকাশত সম্ভৱ নহয় শাৰীৰিক সম্পৰ্ক! তেন্তে মহাকাশচাৰী গৰ্ভৱতী হোৱাৰ কথা চৰ্চাত কিয়?

মহাকাশত সম্ভৱ নহয় শাৰীৰিক সম্পৰ্ক! তেন্তে মহাকাশচাৰী গৰ্ভৱতী হোৱাৰ কথা চৰ্চাত কিয়?

মহাকাশত যৌন সম্পৰ্ক এটা আকৰ্ষণীয় বিষয় যদিও নাছা ইয়াক লৈ চিন্তিত।

মহাকাশত যৌন সম্পৰ্ক এটা আকৰ্ষণীয় বিষয় যদিও নাছা ইয়াক লৈ চিন্তিত।

কিনছে ইনষ্টিটিউটৰ যৌন গৱেষক ছিমন ডুবে দ্য ডেইলী বিষ্টক জনোৱা মতে, আনুষ্ঠানিকভাৱে মহাকাশত কোনো ধৰণৰ যৌনতা সংঘটিত হোৱা নাই। তেওঁ কয় যে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তন হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
মহাকাশত যৌন সম্পৰ্ক এটা আকৰ্ষণীয় বিষয় যদিও নাছা ইয়াক লৈ চিন্তিত। এটা প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে নাছাৰ মুৰব্বীগৰাকীয়ে তেওঁৰ এজন মহাকাশচাৰীয়ে মহাকাশত অবাঞ্চিত গৰ্ভধাৰণৰ সন্মুখীন হ’ব বুলি উদ্বিগ্নতা প্ৰকাশ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে, কিয়নো তেওঁলোকে সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত অভিযানত অধিক সময় খৰচ কৰিব। ব্লু প্লেনেটৰ বাহিৰত এগৰাকী মহিলাই গৰ্ভৱতী হোৱাৰ অজ্ঞাত পৰিণতিৰ আশংকাটো আগতে কেতিয়াও হোৱা নাছিল। আনহাতে ৬০০ৰো অধিক পুৰুষ-মহিলাই মহাকাশলৈ যাত্ৰা কৰিছে।

কিনছে ইনষ্টিটিউটৰ যৌন গৱেষক ছিমন ডুবে দ্য ডেইলী বিষ্টক জনোৱা মতে, আনুষ্ঠানিকভাৱে মহাকাশত কোনো ধৰণৰ যৌনতা সংঘটিত হোৱা নাই। তেওঁ কয় যে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তন হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এইটো বহু কাৰণত সলনি হ’ব লাগে, যেনে- আমি বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডখনক দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে সম্প্ৰসাৰণৰ পৰিকল্পনাত কাম কৰি আছো, গতিকে ই সলনি হোৱা উচিত।

মহাকাশত গৰ্ভধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত কোনো জ্ঞাত বাধা নাই
এই সম্ভাৱনাৰ লগে লগে মহাকাশত এগৰাকী নাৰীৰ গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাইছে। মহাজাগতিক পৰিৱেশে এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু তেওঁৰ ভ্ৰুণৰ ওপৰত কি কি প্ৰভাৱ পেলাব সেয়া এতিয়া বিশেষজ্ঞসকলে বিবেচনা কৰিছে। বেইলৰ কলেজ অৱ মেডিচিনৰ চেণ্টাৰ ফৰ স্পেচ মেডিচিনৰ সহকাৰী অধ্যাপিকা ডাঃ জেনিফাৰ ফ’গাৰ্টিয়ে দ্য ডেইলী বিষ্টক জনোৱা মতে, এনে এটা পৰিঘটনাৰ সম্ভাৱ্য নেতিবাচক প্ৰভাৱক লৈ “গুৰুতৰ উদ্বেগ” আছে। মহাকাশত বৰ্তমান সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত শাৰীৰিক আৰু জৈৱিকভাৱে কোনো বাধাৰ বিষয়ে জনা নাযায়।

ডাঃ ফ’গাৰ্টিয়ে কয় যে চিন্তাৰ কাৰণ হ’ল সম্ভাৱ্য প্ৰভাৱ। ৰেডিয়চন আৰু মাইক্ৰ’গ্ৰেভিটিয়ে গৰ্ভস্থ শিশুৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। কিছু প্ৰমাণ পোৱাৰ পাছতো মহাকাশে মানুহৰ শৰীৰত কেনেদৰে প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে সেয়া এতিয়াও বুজিবলৈ কঠিন। কিন্তু আমি যিটো জানো সেয়া হ’ল যিকোনো ক্ষতি সীমিত কৰিবলৈ নিয়মীয়াকৈ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত বৃহৎ পৰিমাণৰ নিৰ্দিষ্ট কাৰ্য্যকলাপ বজাই ৰখাৰ প্ৰয়োজন।

নাছাৰ হিউমেন ৰিচাৰ্চ প্ৰগ্ৰেম (HRP)-এ ৫০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি মানৱ শৰীৰত মহাকাশৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰি আহিছে। এই বিষয়ত কিছু গুৰুতৰ কাম চলি আছে। মহাকাশত স্বাস্থ্যজনিত বিপদ হ্ৰাস কৰাৰ বাবেও কাম কৰা হৈছে। কিন্তু গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে ই কিমান বিপদজনক বা সহজ হ’ব সেয়া সময়েহে ক’ব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি