• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • ৰাৱণ নহয়, এই দানৱৰ মৃত্যুত মহীশূৰত কিয় উদযাপন কৰা হয় বিশ্ববিখ্যাত দশেৰা

ৰাৱণ নহয়, এই দানৱৰ মৃত্যুত মহীশূৰত কিয় উদযাপন কৰা হয় বিশ্ববিখ্যাত দশেৰা

মহিষাসুৰ দানৱৰ লগতো মহীশূৰ নগৰৰ নাম সম্পৰ্ক আছে। পৌৰাণিক কাহিনীৰ মতে প্ৰাচীন কালত ইয়াত ৰজা আছিল দানৱ মহিষাসুৰ।

মহিষাসুৰ দানৱৰ লগতো মহীশূৰ নগৰৰ নাম সম্পৰ্ক আছে। পৌৰাণিক কাহিনীৰ মতে প্ৰাচীন কালত ইয়াত ৰজা আছিল দানৱ মহিষাসুৰ।

মহিষাসুৰ দানৱৰ লগতো মহীশূৰ নগৰৰ নাম সম্পৰ্ক আছে। পৌৰাণিক কাহিনীৰ মতে প্ৰাচীন কালত ইয়াত ৰজা আছিল দানৱ মহিষাসুৰ।

  • Share this:
ৰাৱণৰ বিৰুদ্ধে ৰামৰ বিজয়ৰ স্মৃতিত দশেৰাৰ দিনা সমগ্ৰ দেশতে দশেৰা উদযাপন কৰা হয়। মিছাৰ ওপৰত সত্য আৰু বেয়াৰ ওপৰত ভালৰ বিজয়ৰ প্ৰতীক হিচাপে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। কিন্তু দেশৰ এনে এক ঠাই আছে য’ত দশেৰা উদযাপন কৰা হয়, কিন্তু ৰাৱণৰ ওপৰত ৰামৰ বিজয় উপলক্ষে নহয়, তাত দশেৰাৰ দিনা ৰাৱণৰ দাহ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে মহিষাসুৰৰ বধৰ দিনা দশেৰা উৎসৱ পালন কৰা হয়। মহীশূৰত পালন কৰা এই দশেৰা বিশ্ববিখ্যাত। তাৰ পিছত এই গোটেই চহৰখনে দহ দিন ধৰি উদযাপনত কৰে এই উৎসৱ।

দৰাচলতে মহিষাসুৰ দানৱৰ লগতো মহীশূৰ নগৰৰ নাম সম্পৰ্ক আছে। পৌৰাণিক কাহিনীৰ মতে প্ৰাচীন কালত ইয়াত ৰজা আছিল দানৱ মহিষাসুৰ। তেওঁ আছিল এজন নিষ্ঠুৰ ৰজা। তেওঁৰ অত্যাচাৰত ভাগৰি পৰিছিল তেওঁৰ প্ৰজা। তেওঁৰ আতংক ছায়া পৰিছিল।

একেসময়তে মহিষাসুৰৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে যে তেওঁ শিৱৰ ভক্ত আছিল। শিৱক পূজা কৰি তেওঁ এনে বৰ লাভ কৰিছিল যে কোনো দেৱতা বা মানুহে তেওঁক হত্যা কৰিব নোৱাৰে আৰু তেওঁৰ প্ৰাণো ল’ব নোৱাৰিব। এই আশীৰ্বাদ পোৱাৰ পিছত তেওঁ আৰু অধিক অহংকাৰী আৰু আত্মকেন্দ্ৰিক হৈ পৰিল।

ফলত তেওঁৰ আতংকত ভাগৰি পৰা এই নগৰৰ লোকসকলে ভগৱান শিৱৰ আশ্ৰয়স্থলত উপনীত হ’ল। তেওঁলোকে মহিষাসুৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল। কি কৰিব লাগে শিৱ বৰ বিমোৰত পৰিল। তেওঁ বান্ধ খাইছিল বৰদানেৰে। তাৰ পিছত ইয়াৰ কৌশল আৱিষ্কাৰ হ’ল যে পাৰ্বতীয়ে দুৰ্গাৰ ৰূপত গৈ মহিষাসুৰক বধ কৰিব লাগে।

দেৱী পাৰ্বতীয়ে চামুন্দেশ্বৰীৰ ৰূপ লৈ যুদ্ধৰ দশম দিনা মহিষাসুৰ দানৱক বধ কৰে।


তেনেকৈয়ে হ’ল৷ দহ দিন ধৰি মহিষাসুৰৰ সৈতে মা দুৰ্গাৰ যুদ্ধ চলি থাকিল। যিহেতু নগৰৰ সৰ্বোচ্চ পাহাৰ চামুণ্ডাত এই যুদ্ধ সংঘটিত হৈছিল, সেয়েহে দেৱীক চামুন্দেশ্বৰী দেৱী বুলিও কোৱা হৈছিল। এই যুদ্ধত দশম দিনা মহিষাসুৰক চামুন্দেশ্বৰী দেৱীয়ে বধ কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা এই দিৱস ইয়াত দশেৰা হিচাপে পালন কৰা হৈছিল। এই দহ দিনত নগৰখন উৎসৱ-পাৰ্বণত ডুব যায়। প্ৰতি বছৰে দশেৰাৰ দিনা এই নগৰত মহিষাসুৰ বধ হোৱা দেখা যায়।

মহীশূৰত চামুন্দেশ্বৰী দেৱীক শুভ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়। মহীশূৰৰ সমৃদ্ধি আৰু সফল সৌভাগ্য চামুন্দেশ্বৰী দেৱীৰ সৈতে জড়িত। যেতিয়ালৈকে ইয়াত ৰজা ৱাদেয়াৰৰ শাসন চলিছিল, তেতিয়ালৈকে যিকোনো শুভ কাম আৰম্ভ হৈছিল এই দেৱীৰ পূজা-পাতলৰ পৰা। চামুণ্ডা পাহাৰৰ ভৱন দেৱী মন্দিৰলৈ গৈ ৰজাই অবিৰতভাৱে আঁঠু লৈছিল। আজিও দশেৰাৰ দিনা ৱাদেয়াৰ ৰাজপৰিয়ালে পৰম্পৰাগতভাৱে দেৱীক পূজা কৰে।

মহীশূৰৰ দশেৰা বিশ্ববিখ্যাত, কিন্তু ইয়াৰ দশেৰাত মূল আকৰ্ষণ ৰাৱণ জ্বলোৱা নহয়, মহিষাসুৰ অসুৰ বধ কৰাহে।


এই নগৰৰ নাম প্ৰাচীন মহিষাসুৰ পুৰু মহিষাসুৰ নামৰ পিছত লোৱা হৈছিল যদিও ক্ৰমান্বয়ে ইয়াক সংক্ষিপ্ত কৰি মাইছুৰু কৰা হ’ল। ইংৰাজ আহিয়েই তাক মহীশূৰ বুলি মাতিবলৈ ধৰিলে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি