• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • Oscars 2023: 'আৰ আৰ আৰ’, ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ক চেৰ পেলাই অস্কাৰ ২০২৩ লৈ ভাৰতৰ পৰা নিৰ্বাচিত গুজৰাটী ছবি ‘চেলো শ্ব’ ওৰফে ‘লাষ্ট ফিল্ম শ্ব’

Oscars 2023: 'আৰ আৰ আৰ’, ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ক চেৰ পেলাই অস্কাৰ ২০২৩ লৈ ভাৰতৰ পৰা নিৰ্বাচিত গুজৰাটী ছবি ‘চেলো শ্ব’ ওৰফে ‘লাষ্ট ফিল্ম শ্ব’

'লাষ্ট ফিল্ম শ্ব'ৰ 'অফিচিয়েল প'ষ্টাৰ

'লাষ্ট ফিল্ম শ্ব'ৰ 'অফিচিয়েল প'ষ্টাৰ

গুজৰাটী চলচ্চিত্ৰখন আংশিকভাৱে এখন আত্মজীৱনীমূলক নাট্যধৰ্মী চলচ্চিত্ৰ বুলি কোৱা হৈছে, য’ত ৯ বছৰীয়া ল’ৰা সময়ে প্ৰথমখন চিনেমা চোৱাৰ পিছত জীৱনটো সলনি হৈ পৰে।

  • Share this:
পৰিচালক পান নলিনৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে প্ৰশংসিত ছবি ‘চেলো শ্ব’ ওৰফে ইংৰাজীত ‘লাষ্ট ফিল্ম শ্ব’ শীৰ্ষক চলচ্চিত্ৰখন ৯৫ সংখ্যক একাডেমী বঁটা অৰ্থাৎ অস্কাৰ ২০২৩ ত আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ভাৰতৰ পৰা নিৰ্বাচিত হৈছে বুলি ফিল্ম ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াই ঘোষণা কৰে।

সমগ্ৰ বিশ্বতে সমালোচকৰ প্ৰশংসা লাভ কৰা এই কামিং-অফ-এজ চলচ্চিত্ৰখনে এছ এছ ৰাজামৌলীৰ ‘আৰ আৰ আৰ’ আৰু বিবেক অগ্নিহোত্ৰীৰ ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ৰ দৰে ছবিক চেৰ পেলাই আগন্তুক একাডেমী বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ বিদেশী ছবিৰ শাখাত দেশৰ পৰা আনুষ্ঠানিক প্ৰৱেশ ৰূপে নিৰ্বাচিত হৈছে।



গুজৰাটী চলচ্চিত্ৰখন আংশিকভাৱে এখন আত্মজীৱনীমূলক নাট্যধৰ্মী চলচ্চিত্ৰ বুলি কোৱা হৈছে, য’ত ৯ বছৰীয়া ল’ৰা সময়ে প্ৰথমখন চিনেমা চোৱাৰ পিছত জীৱনটো সলনি হৈ পৰে।

‘সমছাৰা’, ‘ভেলী অৱ ফ্লাৱাৰ্ছ’ আৰু ‘এংগ্ৰী ইণ্ডিয়ান গডেছ’ আদি ছবিত দৃশ্যগতভাৱে আকৰ্ষণীয় কামৰ বাবে পৰিচালক নলিন জনপ্ৰিয়।

ই-টাইমছক এক সূত্ৰই জনোৱা মতে, "জুৰীয়ে মালায়ালম ছবিখনৰ ওপৰত তীব্ৰ আলোচনা কৰি আছে। তেলেগুৰ ডাঙৰ হিট ছবি আৰ আৰ আৰ আৰু শ্যাম সিংহা ৰয়ৰ বাবেও শক্তিশালী গোচৰ ৰুজু হৈছে।"



'লাষ্ট ফিল্ম শ্ব'', অস্কাৰৰ গৌৰৱৰ বাবে এই দৌৰত এটা বেগী ঘোঁৰাৰ দৰে আহিছে, বিশেষকৈ সেই সময়ত যেতিয়া ৰাজামৌলিৰ আৰ আৰ আৰক কেৱল শ্ৰেষ্ঠ বিদেশী চলচ্চিত্ৰৰ শাখাতে নহয়, আনকি শ্ৰেষ্ঠ ছবিৰ ক্ষেত্ৰতো ফ্ৰন্টৰানাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু শ্ৰেষ্ঠ পৰিচালকৰ শ্ৰেণীসমূহত।

উল্লেযোগ্য যে, ২০০ কোটি টকাৰ আত্মপ্ৰকাশৰ লগতে বিশ্বজুৰি ১১০০ কোটি টকাৰো অধিক সংগ্ৰহ কৰি চলচ্চিত্ৰ জগতত ধুমুহা কঢ়িয়াই অনা ছবিখনে দেশখনক অস্কাৰ বঁটাত সোণৰ পদক লাভ কৰাত সহায় কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছিল।

'লাষ্ট ফিল্ম শ্ব' এতিয়া কোৰিয়াৰ 'ডিভিজন টু লিভ' আৰু মেক্সিকোৰ 'বাৰ্ডো'ৰ দৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে সমালোচিত চলচ্চিত্ৰৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতাৰ শাৰীত আছে।
Published by:Subham Goswami
First published: