• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • Happy Birthday: আদিল হুছেইনে কলেজীয়া দিনত ষ্টেণ্ডআপ কমেডী কৰিছিল ! আজি বলীউড, হলীউড সকলোতে জিলিকি উঠিছে অসমৰ এইগৰাকী অভিনেতা...

Happy Birthday: আদিল হুছেইনে কলেজীয়া দিনত ষ্টেণ্ডআপ কমেডী কৰিছিল ! আজি বলীউড, হলীউড সকলোতে জিলিকি উঠিছে অসমৰ এইগৰাকী অভিনেতা...

photo-Instagram @_adilhussain

photo-Instagram @_adilhussain

Happy Birthday Adil Hussain: আজি Bollywood অভিনেতা আদিল হুছেইনৰ জন্মদিন (Adil Hussain Birthday)। তেওঁৰ বয়স আজি ৫৯ বছৰ। তেওঁৰ জন্ম অসমৰ গোৱালপাৰাত হৈছিল।

  • Share this:
আজি Bollywood অভিনেতা আদিল হুছেইনৰ জন্মদিন (Adil Hussain Birthday)। তেওঁৰ বয়স আজি ৫৯ বছৰ। তেওঁৰ জন্ম অসমৰ গোৱালপাৰাত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক এজন শিক্ষক আছিল আৰু তেওঁৰ ৭ জন ভাই-ভনী আছিল। আদিলে স্কুলৰ দিনৰ পৰাই অভিনয় কৰিছিল। ১৮ বছৰ বয়সত গুৱাহাটীৰ এখন মহাবিদ্যালয়ত দৰ্শন পঢ়িবলৈ তেওঁ ঘৰৰ পৰা পলাই গৈছিল। তেওঁ কলেজত অভিনয় আৰু ষ্টেণ্ড-আপ কমেডিও কৰিছিল। তেওঁ বহুতো বলিউড অভিনেতাকো নকল কৰে। তেওঁ প্ৰায় ৬ বছৰ ধৰি ষ্টেণ্ডআপ কমেডিয়ান হিচাপে কাম কৰিছিল।

আদিল হুছেইনে (Adil Hussain) পিছত ভ্ৰাম্যমাণ থিয়েটাৰ আৰু অসমীয়া চলচ্চিত্ৰত যোগদান কৰে। তাৰ পিছত তেওঁ ১৯৯০ চনত দিল্লীৰ নেচনেল স্কুল অৱ ড্ৰামাত অধ্যয়ন কৰিছিল। পিছত তেওঁ চাৰ্লছ ৱালেছ ট্ৰাষ্ট স্ক'লাৰশ্বিপ লাভ কৰে, যিয়ে তেওঁক ড্ৰামা ষ্টুডিঅ লণ্ডনত অধ্যয়ন কৰাত সহায় কৰে। পঢ়াৰ সময়ত আৰু পিছত, তেওঁ কলা চলচ্চিত্ৰৰ লগতে বলীউডৰ চলচ্চিত্ৰতো কাম কৰিছিল। তেওঁ বহুতো হলীউড চলচ্চিত্ৰতো অভিনয় কৰিছে। কেৱল সেয়াই নহয়, তেওঁ ইংৰাজী, হিন্দী, অসম, বাংলা, তামিল, মাৰাঠী, মালায়ালম, নৰৱেজিয়ান আৰু ফৰাচী চলচ্চিত্ৰতো অভিনয় কৰিছিল।

আদিল হুছেইনে ২০০৪ চনত বাংলা চলচ্চিত্ৰ 'ইতি শ্ৰীকান্ত'ৰ দ্বাৰা বাংলা চলচ্চিত্ৰত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। ছবিখনত তেওঁৰ সৈতে ছোহা আলী খান  আছিল। আদিলে ইয়াত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। তেওঁ ২০০২ চনত টিভি ধাৰাবাহিক জাছুছ বিজয়তো কাম কৰিছিল। তেওঁ বিশাল ভৰদ্বাজৰ ২০০৯ চনৰ ছবি 'কমিনে'ত এটা অতি সৰু চৰিত্ৰ পাইছিল। তেওঁ ২০১০ চনৰ ছবি 'ইশ্কিয়া'ৰ জৰিয়তে বলীউডত স্বীকৃতি লাভ কৰে। তাৰ পিছত তেওঁ ২০১২ চনত চেইফ আলী খান আৰু কৰীণা কাপুৰ খানৰ 'এজেণ্ট বিনোদ'ত এটা ডাঙৰ চৰিত্ৰ লাভ কৰিছিল। এইটো কেৱল ২০১২ চনত হে আছিল যে তেওঁ লাইফ অফ পাইত কাম কৰাৰ সুযোগ পাইছিল। এই বছৰ তেওঁ শ্ৰীদেৱী অভিনীত 'ইংলিছ-ভিংলিছ'ত অভিনয় কৰিছিল।

২০১৭ চনত, তেওঁ দুখন চলচ্চিত্ৰৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰে। এই বঁটাবোৰ ফিচাৰ ফিল্ম শ্ৰেণীত আছিল। হিন্দী ছবি 'মুক্তি ভৱন' আৰু অসমীয়া ছবি 'মাজ ৰাতি কেতেকী'ৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰাছিল। আদিল হুছেইনে তেতিয়াৰ পৰা আগৰ তুলনাত অধিক জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছে। তেওঁ শেষবাৰৰ বাবে অক্ষয় কুমাৰ আৰু বাণী কাপুৰ অভিনীত 'বেলবটম'ত অভিনয় কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: