• Home
  • »
  • News
  • »
  • entertainment
  • »
  • Kailash Kher B’day: চুফী সংগীতৰ মহাৰথী কৈলাশ খেৰে গান গাবলৈ ঘৰ এৰিছিল, জিংগলে তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিছিল ...

Kailash Kher B’day: চুফী সংগীতৰ মহাৰথী কৈলাশ খেৰে গান গাবলৈ ঘৰ এৰিছিল, জিংগলে তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিছিল ...

Kailash Kher B’day: উত্তৰ প্ৰদেশৰ মিৰাটত জন্মগ্ৰহণ কৰা কৈলাশৰ সৰুৰে পৰা সংগীতৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছিল। আজি সফলতাৰ কাহিনী লিখি থকা কৈলাশে তেওঁৰ এই আবেগৰ বাবে বহুতো সংগ্ৰামৰ দিন চাব লগা হৈছিল।

Kailash Kher B’day: উত্তৰ প্ৰদেশৰ মিৰাটত জন্মগ্ৰহণ কৰা কৈলাশৰ সৰুৰে পৰা সংগীতৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছিল। আজি সফলতাৰ কাহিনী লিখি থকা কৈলাশে তেওঁৰ এই আবেগৰ বাবে বহুতো সংগ্ৰামৰ দিন চাব লগা হৈছিল।

Kailash Kher B’day: উত্তৰ প্ৰদেশৰ মিৰাটত জন্মগ্ৰহণ কৰা কৈলাশৰ সৰুৰে পৰা সংগীতৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছিল। আজি সফলতাৰ কাহিনী লিখি থকা কৈলাশে তেওঁৰ এই আবেগৰ বাবে বহুতো সংগ্ৰামৰ দিন চাব লগা হৈছিল।

  • Share this:
কৈলাশ খেৰ এজন ভাৰতীয় নেপথ্য গায়ক আৰু সংগীত ৰচয়িতা। শ্ৰেষ্ঠ পুৰুষ প্লেবেক গায়কৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰা কৈলাশৰ গানত চুফী সংগীতে যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। ১৯৭৩ চনৰ ৭ জুলাইত জন্মগ্ৰহণ কৰা কৈলাশে পণ্ডিত ভীমসেন যোশী, পণ্ডিত কুমাৰ গন্ধৰ্ব, পণ্ডিত হৃদয়নাথ মংগেশকাৰৰ পৰা নুছৰত ফতেহ আলী খানলৈকে কিংবদন্তি সংগীতজ্ঞসকলৰ উপস্থিতিত তেওঁৰ গান ৰচনা কৰিছে। উত্তৰ প্ৰদেশৰ মিৰাটত জন্মগ্ৰহণ কৰা কৈলাশৰ সৰুৰে পৰা সংগীতৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছিল। আজি সফলতাৰ কাহিনী লিখি থকা কৈলাশে তেওঁৰ এই আবেগৰ বাবে বহুতো সংগ্ৰামৰ দিন চাব লগা হৈছিল।

কোৱা হয় যে কৈলাশ খেৰে ৪ বছৰ বয়সত গান গাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কৈলাশ, যিয়ে তেওঁৰ মিঠা কণ্ঠেৰে সকলোকে সুখী কৰিছিল, যেতিয়া তেওঁ গানত কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল, পৰিয়ালটোৱে তেওঁক সমৰ্থন কৰা নাছিল। কিন্তু আৱেগটো এনেকুৱা আছিল যে তেওঁ ১৪ বছৰ বয়সত সংগীতৰ বাবে ঘৰ এৰিছিল। কৈলাশে লোক সংগীতৰ বিষয়ে তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ ঘৰ এৰিছিল আৰু শিকিবলৈও আৰম্ভ কৰিছিল। যেতিয়া কৈলাশে দুবেলা দুমুঠি খাবলৈ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছিল, তেতিয়া তেওঁ শিশুসকলক সংগীত শিকাই কিছু টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ সকলো সমস্যাৰ সৈতে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু ভাগ্য পৰীক্ষা কৰিবলৈ ২০০১ চনত মায়ানাগৰীলৈ গুচি গৈছিল।

মুম্বাইত বহুত ভ্ৰমণকৰাৰ পিছত কৈলাশ খেৰে কাম পায়
কৈলাশ খেৰ মুম্বাইলৈ আহিছিল কিন্তু কোনো কাম বা টকা নাছিল। তেওঁৰ কিবা এটা আছিল, কেৱল সংগীতৰ জ্ঞান আৰু ইয়াৰ বিশ্বাস। কামৰ সন্ধানত ভ্ৰমণ কৰি থকা কৈলাশক প্ৰথমে সংগীত পৰিচালক ৰাম সম্পতে এটা বিজ্ঞাপনৰ জিংগলত গান গাবলৈ সুযোগ দিছিল। এই জিংগলবোৰত, কৈলাশৰ কণ্ঠস্বৰৰ যাদু ইমানেই গৈছিল যে তেওঁৰ তাত ইয়াৰ লাইন লাগি গৈছিল।

'ৰব্বা ইশ্ক না হোৱে' বলীউডৰ বাবে পথ মুকলি কৰে
কৈলাশ খেৰে মুম্বাইত ভৰি থোৱাৰ কাৰণ বিচাৰি পাইছিল। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ চেষ্টা কৰি থাকিল আৰু এদিন 'আন্দাজ' বোলছবিখনত চুফিয়ানা গান এটা গাবলৈ সুযোগ পালে। 'ৰব্বা ইশ্ক না হোবে' গানটো কৈলাশে এনেদৰে গাইছিল যে যেতিয়া ছবিখন মুক্তি পাইছিল, এই গানটোৱে এক গুঞ্জনৰ সৃষ্টি কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত , 'আল্লাহ কে বন্দে'ৰ পিছত, কৈলাশে সফলতাৰ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তাৰ পিছত, তেওঁৰ গান গাবলৈ অভাৱ নাছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি