உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • crime
    • »
    • Manipur Attack: অসম ৰাইফলছৰ ওপৰত হোৱা সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত আছে নেকি চীনা সৈন্যৰ ভূমিকা ? উত্তৰ-পূবৰ উগ্ৰপন্থীৰ সৈতে কি সম্পৰ্ক চীনা পন্থী সংগঠনৰ ?

    Manipur Attack: অসম ৰাইফলছৰ ওপৰত হোৱা সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত আছে নেকি চীনা সৈন্যৰ ভূমিকা ? উত্তৰ-পূবৰ উগ্ৰপন্থীৰ সৈতে কি সম্পৰ্ক চীনা পন্থী সংগঠনৰ ?

    সেনাজোৱান আৰু বিষয়াসকলে আক্ৰমণৰ শ্বহীদসকলক শেষ শ্ৰদ্ধা নিবেদন কৰে। (ফটো- PTI)

    সেনাজোৱান আৰু বিষয়াসকলে আক্ৰমণৰ শ্বহীদসকলক শেষ শ্ৰদ্ধা নিবেদন কৰে। (ফটো- PTI)

    মণিপুৰ (Manipur)ত যোৱা সপ্তাহত সংঘটিত আক্ৰমণ (Terrorist Ambush)ৰ ওপৰত চীনা সেনাৰ (Chinese Army) ভূমিকা সন্দেহৰ আৱৰ্তত আছে। নিউজ১৮ য়ে চোৰাংচোৱা সুত্ৰৰ জৰিয়তে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব পাৰিছে। এই আক্ৰমণত অসম ৰাইফলছৰ (Assam Rifles) এজন কৰ্ণেল, তেওঁৰ পত্নী আৰু পুত্ৰকে ধৰি আন চাৰিজন জোৱান নিহত হয়।

    • Share this:
    মণিপুৰ (Manipur)ত যোৱা সপ্তাহত সংঘটিত আক্ৰমণ (Terrorist Ambush)ৰ ওপৰত চীনা সেনাৰ (Chinese Army) ভূমিকা সন্দেহৰ আৱৰ্তত আছে। নিউজ১৮ য়ে চোৰাংচোৱা সুত্ৰৰ জৰিয়তে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব পাৰিছে। এই আক্ৰমণত অসম ৰাইফলছৰ (Assam Rifles) এজন কৰ্ণেল, তেওঁৰ পত্নী আৰু পুত্ৰকে ধৰি আন চাৰিজন জোৱান নিহত হয়। দুটা সন্ত্ৰাসবাদী গোটে এই আক্ৰমণৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ কৰিছে। এই সন্ত্ৰাসবাদী গোটবোৰৰ নাম হৈছে পিপলছ লিবাৰেচন আৰ্মি (PLA) আৰু মণিপুৰ নাগা পিপলছ ফ্ৰণ্ট (MNPF)।

    শীৰ্ষ চোৰাংচোৱা সুত্ৰই কৈছে যে এইটো সন্দেহ কৰা হৈছে যে পিএলএ সন্ত্ৰাসবাদীসকলক ম্যানমাৰত চীনা সেনাই প্ৰশিক্ষণ দিছে। ইয়াৰ উপৰিও, চীনা সেনাই বিচ্ছিন্নতাবাদী সংগঠনটোক অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰও প্ৰদান কৰিব পাৰে। চোৰাংচোৱা সংস্থাই মণিপুৰৰ সৈতে সীমান্তৰ ওচৰত এনে শিবিৰৰ ড্ৰোন ভিডিঅ' প্ৰস্তুত কৰিছে। চীনৰ জ্যেষ্ঠ সেনা বিষয়াসকলো শিবিৰত উপস্থিত থকাৰ সন্দেহ কৰা হৈছে।

    বেইজিঙে ভাৰতক ক্ষুব্ধ কৰিছে
    চোৰাংচোৱা সঁজুলিৰ বিষয়াসকলে কৈছে যে টাইৱান আৰু তিব্বতত চীন বিৰোধী লবীৰ সৈতে ভাৰতৰ সম্পৰ্কক লৈ বেইজিঙত অসন্তুষ্টি আছে। ইয়াৰ আগতে, অতীতত এনে তথ্য পোৱা গৈছে যে চীনে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিচ্ছিন্নতাবাদী শক্তিক সমৰ্থন কৰে।

    'ম্যানমাৰৰ চীন পন্থী সংগঠনসমূহৰ সৈতে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ উগ্ৰপন্থীৰ পোনপটীয়া সম্পৰ্ক আছে'
    এটা সুত্ৰই কৈছে যে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ উগ্ৰপন্থীসকলৰ ম্যানমাৰৰ চীন পন্থী সংগঠনসমূহৰ সৈতে পোনপটীয়া সম্পৰ্ক আছে। ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সংগঠনসমূহক সহায় কৰাটো ম্যানমাৰৰ সংগঠনবোৰৰ কাম। সুত্ৰই এইটোও কৈছে যে নিৰাপত্তা সংস্থাসমূহো চিন্তিত যে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ উগ্ৰপন্থীসকলৰ ওচৰত ম্যানমাৰ সেনাৰ সমৰ্থন থাকিব পাৰে। সুত্ৰ অনুসৰি, ভাৰতে ম্যানমাৰক এনে গোটৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছে আৰু কয় যে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱা উচিত।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: