মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» অপৰাধনামা

»Assam Crime Against Women| একেৰাহে চতুৰ্থ বৰ্ষৰ বাবে দেশত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰৰ শীৰ্ষত অসম, অসমত বাঢ়িছে যৌতুক জনিত মৃত্যুৰ ঘটনা

Assam Crime Against Women| একেৰাহে চতুৰ্থ বৰ্ষৰ বাবে দেশত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰৰ শীৰ্ষত অসম, অসমত বাঢ়িছে যৌতুক জনিত মৃত্যুৰ ঘটনা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:September 15, 2021, 4:18 PM IST
Assam Crime Against Women| একেৰাহে চতুৰ্থ বৰ্ষৰ বাবে দেশত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰৰ শীৰ্ষত অসম, অসমত বাঢ়িছে যৌতুক জনিত মৃত্যুৰ ঘটনা
representative image

মঙলবাৰে প্ৰকাশ কৰা দেশৰ অপৰাধ ২০২০ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে শেহতীয়া বৰ্ষত অসমত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰ আছিল ১৫৪.৩, যি ৰাষ্ট্ৰীয় হাৰ ৫৬.৫ তকৈ অধিক। তালিকাত ওড়িশা ১১২.৯ ৰ সৈতে দ্বিতীয় স্থানত আছে। সচৰাচৰ মহিলাৰ বাবে আটাইতকৈ অসুৰক্ষিত স্থান হিচাপে বিবেচিত দিল্লী ১০৬.৪ হাৰৰ সৈতে তালিকাৰ তৃতীয় স্থানতহে আছে।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 15, 2021, 4:18 PM IST
  • Share this:
একেৰাহে চতুৰ্থ বছৰৰ বাবে দেশত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰ অসমত সৰ্বাধিক। ২০২০ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰো (NCRB)ৰ পৰিসংখ্যাত এই তথ্য প্ৰকাশ পাইছে।

মঙলবাৰে প্ৰকাশ কৰা দেশৰ অপৰাধ ২০২০ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে শেহতীয়া বৰ্ষত অসমত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰ আছিল ১৫৪.৩, যি ৰাষ্ট্ৰীয় হাৰ ৫৬.৫ তকৈ অধিক। তালিকাত ওড়িশা ১১২.৯ ৰ সৈতে দ্বিতীয় স্থানত আছে। সচৰাচৰ মহিলাৰ বাবে আটাইতকৈ অসুৰক্ষিত স্থান হিচাপে বিবেচিত দিল্লী ১০৬.৪ হাৰৰ সৈতে তালিকাৰ তৃতীয় স্থানতহে আছে।

উল্লেখ্য যে, প্ৰতি ১০০,০০০ জনসংখ্যাত নথিভুক্ত কৰা অপৰাধৰ সংখ্যা হিচাপে এই হাৰ গণনা কৰা হয়। ২০১৭ চনত, অসমত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ হাৰ আছিল ১৪৩.৩, এই হাৰ ২০১৮ৰ বাবে ১৬৬ আছিল আৰু ২০১৯ত এই হাৰ আছিল ১৭৭।

সেয়েহে উত্তৰ প্ৰদেশত ৪৯,৩৮৫ টা গোচৰ ৰুজু কৰা উত্তৰ প্ৰদেশত ২৬,৫৩২ টা গোচৰ ৰুজু কৰা অসমৰ বিপৰীতে অপৰাধৰ হাৰ মাত্ৰ ৪৫.১। মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অসমত অপৰাধৰ গোচৰৰ সংখ্যা আছিল ২০১৯ চনত ৩০,০২৫ টা আৰু ২০১৮ চনত ২৭,৬৮৭ টা।

২০২০ চনত, অসমত ধৰ্ষণ-তথা-হত্যা/দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ ২৬ টা কাণ্ড নথিভুক্ত কৰা হৈছিল - উত্তৰ প্ৰদেশ (৩১) আৰু মধ্য প্ৰদেশ (২৭)ৰ পিছত দেশৰ এয়া তৃতীয় সৰ্বাধিক সংখ্যা। যোৱা বছৰ ধৰ্ষণৰ ১,৬৫৮ টা ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছিল। শালীনতা ভংগ কৰা আক্ৰমণৰ ৪,৬৪২টা ঘটনা সংঘটিত হৈছিল।

যদিও যৌতুকজনিত মৃত্যুৰ অপৰাধৰ হাৰ ২.১ৰে উত্তৰ প্ৰদেশ শীৰ্ষত আছিল, অসমতো এনে ঘটনা বৃদ্ধি পোৱা দেখা গৈছে। ৰাজ্যখনত ২০২০ চনত ১৫০ টা যৌতুকজনিত মৃত্যু আৰু মহিলাৰ ওপৰত এচিড আক্ৰমণৰ চাৰিটা ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছিল।

যোৱা বছৰ অসমত পঞ্জীয়ন কৰা মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ মুঠ গোচৰৰ ভিতৰত, ১১,৪০৮ টা ঘটনা স্বামী বা তেওঁৰ আত্মীয়ৰ দ্বাৰা সংঘটিত নিষ্ঠুৰতা গোচৰ। ৰাজ্যত যৌন অপৰাধৰ পৰা শিশুৰ সুৰক্ষা (POCSO) আইনৰ অধীনত ১,৪৯৬ টা গোচৰ নথিভুক্ত কৰা হৈছে যাৰ ভিতৰত ১,০৪৯টা ধৰ্ষণ, ৩২২ টা যৌন নিৰ্যাতন আৰু ১২০ টা যৌন উৎপীড়নৰ ঘটনা আছিল।
First published: September 15, 2021, 4:14 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি