মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» Corona

»Vitamin D গ্ৰহণ কৰিলে গুৰুতৰ Corona সংক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস হয় - গৱেষণা

Vitamin D গ্ৰহণ কৰিলে গুৰুতৰ Corona সংক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস হয় - গৱেষণা

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:September 18, 2021, 11:07 AM IST
Vitamin D গ্ৰহণ কৰিলে গুৰুতৰ Corona সংক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস হয় - গৱেষণা
Image-Shutterstock

Corona কালত শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাটো প্ৰথম কাম আৰু যদি আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত ভিটামিন ডি (Vitamin D) অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ভিটামিন ডিৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰাকৃতিক উৎস হৈছে সূৰ্যৰ পোহৰ।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 18, 2021, 11:07 AM IST
  • Share this:
Corona কালত শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাটো প্ৰথম কাম আৰু যদি আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত ভিটামিন ডি (Vitamin D) অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে, আন অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিন আৰু পুষ্টিৰ দৰে। ভিটামিন ডিৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰাকৃতিক উৎস হৈছে সূৰ্যৰ পোহৰ। সেয়েহে, হাড়, পেশী আৰু দাঁত স্বাস্থ্যৱান আৰু শক্তিশালী কৰিবলৈ ভিটামিন ডি-ৰ প্ৰয়োজন। কেৱল সেয়াই নহয়, ভিটামিন ডি-য়ে আমাৰ শৰীৰৰ হাড়লৈ কেলচিয়াম পৰিবহন কৰাৰ কামও কৰে।

দৈনিক জাগৰণৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভিটামিন ডি-য়ে আপোনাক গুৰুতৰ ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। ক'ৰোনা ভাইৰাছ প্ৰতিৰোধৰ ওপৰত কৰা এক নতুন অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাইৰাছটোৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত ভিটামিন ডি-য়ে এক ভূমিকা পালন কৰা দেখা গৈছে। অধ্যয়ন অনুসৰি, শৰীৰত পৰ্যাপ্ত ভিটামিন ডি থাকিলে কেৱল সংক্ৰমণ গুৰুতৰ হোৱা প্ৰতিহত নহয় কিন্তু মৃত্যুৰ আশংকাও প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। এই অনুসন্ধানটো এটা আন্তৰ্জাতিক অধ্যয়নৰ আধাৰত অংকন কৰা হৈছে।

অধ্যয়নটোৰ পৰা কি ওলাইছিল

এই অধ্যয়নটো চীনৰ ট্ৰিনিটি কলেজ, স্কটলেণ্ডৰ এডিনবাৰ্গ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু চীনৰ ঝেজিয়াং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকৰ এটা গোটে পৰিচালনা কৰিছে। অধ্যয়নটোৰ ফলাফলবোৰৰ বৈজ্ঞানিক প্ৰতিবেদন আলোচনীত প্ৰকাশ কৰা হৈছে। অধ্যয়নটোৱে ভিটামিন ডিৰ কেইবাটাও স্তৰ চোৱা হৈছিল। যাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি গৱেষকসকলে কৈছিল যে ভিটামিন ডিয়ে গুৰুতৰ ক'ৰোনা ৰোগ আৰু মৃত্যু প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে।

ঝেজিয়াং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষক জু লীয়ে কয়, "আমাৰ অধ্যয়নটোৱে ভিটামিন ডি পৰিপূৰকৰ ব্যৱহাৰ সমৰ্থন কৰে। ই হাড় আৰু মাংসপেশীক শক্তি দিয়াৰ লগতে Corona প্ৰতিহত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে"

ভিটামিন ডি পৰিপূৰক সুৰক্ষিত পোৱা গৈছে

অধ্যয়নটোৰ সৈতে জড়িত ট্ৰিনিটি কলেজৰ অধ্যাপক লীনা জাগাগাই কয়, "কৰোনা পৰীক্ষাত ভিটামিন ডি পৰিপূৰকবোৰ সুৰক্ষিত পোৱা গৈছে।" এয়া প্ৰতিৰোধৰ এক অৰ্থনৈতিক পদ্ধতি হ'ব পাৰে।' পূৰ্বৰ অধ্যয়নবোৰে ইতিমধ্যে ভিটামিন ডিৰ অভাৱ আৰু ক'ৰোনাৰ মাজৰ সম্পৰ্ক প্ৰকাশ কৰিছে।

এই ভিটামিন ডি যোগান ধৰক
হেল্পলাইনৰ মতে, যেতিয়া আমি সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহো, শৰীৰে নিজে ভিটামিন ডি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সেইকাৰণে এই ভিটামিনটোক চানচাইন ভিটামিন বুলিও কোৱা হয়। অৱশ্যে, কিছুমান খাদ্য আছে য'ত ভিটামিন ডি থাকে। উদাহৰণ স্বৰূপে, চেলমন, যকৃতৰ তেল, টুনা, কণীৰ কুহুম, কাঠফুলা, গৰুৰ গাখীৰ, চয়াবীন গাখীৰ, কমলা ৰস, ওটমিল আদি গ্ৰহণ কৰি শৰীৰলৈ ভিটামিন ডি যোগান ধৰিব পাৰি। আপুনি ভিটামিন ডি ছাপ্লিমেণ্ট আদিও গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: September 18, 2021, 11:07 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি