உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • চিকিৎসালয়লৈ অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে যোৱা, জনবহুল সভা, লেহেম টিকাকৰণে ভাৰতত ক'ৰোনা পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণহীন কৰিছে: WHO

    চিকিৎসালয়লৈ অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে যোৱা, জনবহুল সভা, লেহেম টিকাকৰণে ভাৰতত ক'ৰোনা পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণহীন কৰিছে: WHO

    "ঘৰত থাকিলে ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে সফলতাৰে চিকিৎসা কৰিব পাৰি।" বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুখপাত্ৰ তাৰিক জাচাৰেভিকে আৰু কয় যে সামূহিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰসমূহে ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰা উচিত আৰু সুৰক্ষিত ঘৰুৱা যত্নৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা উচিত।

    "ঘৰত থাকিলে ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে সফলতাৰে চিকিৎসা কৰিব পাৰি।" বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুখপাত্ৰ তাৰিক জাচাৰেভিকে আৰু কয় যে সামূহিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰসমূহে ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰা উচিত আৰু সুৰক্ষিত ঘৰুৱা যত্নৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা উচিত।

    "ঘৰত থাকিলে ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে সফলতাৰে চিকিৎসা কৰিব পাৰি।" বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুখপাত্ৰ তাৰিক জাচাৰেভিকে আৰু কয় যে সামূহিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰসমূহে ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰা উচিত আৰু সুৰক্ষিত ঘৰুৱা যত্নৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা উচিত।

    • Share this:
    বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা(WHO)ই মঙলবাৰে দেশখনত অনিয়ন্ত্ৰিত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ বাবে চিকিৎসালয়লৈ লোকসকলৰ যোৱাৰ অপ্ৰয়োজনীয় প্ৰচেষ্টাক দোষাৰোপ কৰে। সংগঠনটোৱে কয় যে ভাৰতত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ বাবে জনবহুল সভা, অধিক সংক্ৰামক ক'ৰোনা প্ৰকাৰ আৰু নিম্ন গতিৰ ক'ৰোনা টিকাকৰণ দায়বদ্ধ। অৱশ্যে, চিকিৎসালয়লৈ লোকসকলৰ যোৱাৰ খৰখেদা আৰু জনবহুল সমাৱেশে ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণহীন কৰি তুলিছে।

    চিকিৎসালয়ৰ বিচনাবোৰ খালী নহয় আৰু চিকিৎসালয়সমূহে অক্সিজেনৰ অভাৱৰ বাবে ৰোগীসকলক ঘূৰাই দিছে। মহামাৰীৰ সময়ত WHOই ভাৰতক গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলিৰ সৈতে সহায় কৰি আছে, যাৰ ভিতৰত আছে ৪,০০০ অক্সিজেন কনচেণ্ট্ৰেটাৰ, যাৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে কেৱল বিদ্যুতৰ প্ৰয়োজন হ'ব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুখপাত্ৰ তাৰিক জাচাৰেভিকে এই বিষয়ে অৱগত কৰিছিল।

    তেওঁ কয় যে ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণত ভুগি থকা মুঠ লোকৰ মাত্ৰ ১৫ শতাংশক চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন, আৰু তেওঁলোকৰ খুব কম লোকক অক্সিজেনৰ প্ৰয়োজন। জাচাৰেভিকে কয়, "এই মুহূৰ্তত, সমস্যাটো হ'ল যে মানুহে তেওঁলোকৰ প্ৰিয়জনৰ সৈতে অতি দ্ৰুতগতিত চিকিৎসালয়লৈ দৌৰি আছে কিয়নো তেওঁলোকে সঠিক তথ্য লাভ কৰা নাই। ঘৰত থাকিলে ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে সফলতাৰে চিকিৎসা কৰিব পাৰি।"

    তেওঁ কৈছিল যে সামূহিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰসমূহে ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰা উচিত আৰু সুৰক্ষিত ঘৰুৱা যত্নৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা উচিত। ডেশ্বব'ৰ্ড আৰু হটলাইনৰ জৰিয়তে লোকসকলক সঠিক তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰি। তেওঁ কয় যে ভাৰতত যিদৰে ঘটিছে, যিকোনো দেশতে এনে হ'ব পাৰে। যদি মানুহে নিয়ম অনুসৰণ নকৰে, ভিৰ কৰে আৰু টিকাকৰণৰ হাৰ লেহেম হয় ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ অধিক সংক্ৰামক প্ৰকাৰে যিকোনো স্থানতে ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: