உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • Covid Vaccine: ৬ ৰ পৰা ১২ বছৰৰ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত Covaxin ৰ পৰীক্ষণৰ বাবে AIIMSত নামভৰ্তি প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ...

    Covid Vaccine: ৬ ৰ পৰা ১২ বছৰৰ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত Covaxin ৰ পৰীক্ষণৰ বাবে AIIMSত নামভৰ্তি প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ...

    'ছয়ৰ পৰা ১২ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ওপৰত ভেকছিনৰ নিদানিক পৰীক্ষাৰ বাবে মনোনয়ন প্ৰক্ৰিয়া মঙলবাৰে আৰম্ভ হ'ব,' এইমছৰ চেণ্টাৰ ফৰ কমিউনিটি মেডিচিনৰ অধ্যাপক ডাঃ সঞ্জয় ৰায়ে পিটিআইক কয়।

    'ছয়ৰ পৰা ১২ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ওপৰত ভেকছিনৰ নিদানিক পৰীক্ষাৰ বাবে মনোনয়ন প্ৰক্ৰিয়া মঙলবাৰে আৰম্ভ হ'ব,' এইমছৰ চেণ্টাৰ ফৰ কমিউনিটি মেডিচিনৰ অধ্যাপক ডাঃ সঞ্জয় ৰায়ে পিটিআইক কয়।

    'ছয়ৰ পৰা ১২ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ওপৰত ভেকছিনৰ নিদানিক পৰীক্ষাৰ বাবে মনোনয়ন প্ৰক্ৰিয়া মঙলবাৰে আৰম্ভ হ'ব,' এইমছৰ চেণ্টাৰ ফৰ কমিউনিটি মেডিচিনৰ অধ্যাপক ডাঃ সঞ্জয় ৰায়ে পিটিআইক কয়।

    • Share this:
    দেশৰ প্ৰথমখন স্বদেশীভাৱে বিকশিত প্ৰথম এণ্টি-কোভিড ভেকছিন Covaxinৰ ছয়ৰ পৰা ১২ বছৰীয়া শিশুৰ নিদানিক পৰীক্ষণৰ বাবে নামভৰ্তি মঙলবাৰে এইমছত আৰম্ভ হ'ব। ইয়াৰ পিছত দুইৰ পৰা ছয় বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ওপৰত নিদানিক পৰীক্ষণ কৰা হ'ব। ১২-১৮ বছৰ বয়সৰ স্বেচ্ছাসেৱকসকলৰ নামভৰ্তিৰ প্ৰক্ৰিয়া সৰ্বভাৰতীয় চিকিৎসা বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানত (এইমছ) সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকক Covaxinৰ প্ৰথম পালি দিয়া হৈছে।

    'ছয়ৰ পৰা ১২ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ওপৰত ভেকছিনৰ নিদানিক পৰীক্ষাৰ বাবে মনোনয়ন প্ৰক্ৰিয়া মঙলবাৰে আৰম্ভ হ'ব,' এইমছৰ চেণ্টাৰ ফৰ কমিউনিটি মেডিচিনৰ অধ্যাপক ডাঃ সঞ্জয় ৰায়ে পিটিআইক কয়। ভাৰতক ১২ মে'ত ড্ৰাগ কণ্ট্ৰোলাৰ জেনেৰেল (DCGI)য়ে দুইৰ পৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ শিশুসকলৰ মাজত ভাৰত বায়োটেকৰ Covaxinৰ দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় পৰ্যায়ৰ নিদানিক পৰীক্ষণ কৰিবলৈ অনুমোদন জনাইছিল।

    তিনিটা ভাগত পৰীক্ষণ কৰিব লাগিব
    পৰীক্ষাটো তিনিটা ভাগত অনুষ্ঠিত হ'ব ১২-১৮ , ৬-১২ আৰু ২-৬ বছৰ বয়সৰ ১৭৫-১৭৫ জন স্বেচ্ছাসেৱকৰ তিনিটা গোট গঠন কৰিব। পৰীক্ষাৰ সময়ত, পেশীবোৰত ভেকছিনৰ দুটা পালি দিয়া হ'ব, যাৰ দ্বিতীয়টো প্ৰথম পালিৰ ২৮ তম দিনত দিয়া হ'ব। ভেকছিনটো ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) সহযোগত ভাৰত বায়োটেকৰ দ্বাৰা স্বদেশীভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু বৰ্তমান সমগ্ৰ দেশত চলি থকা টিকাকৰণ অভিযানৰ সময়ত প্ৰাপ্তবয়স্কসকলক দিয়া হৈছে।

    শিশুৰ ওপৰত কৰোনা প্ৰভাৱৰ বিষয়ে উদ্বেগ
    নিদানিক পৰীক্ষণবোৰে শিশুৰ ভেকছিনৰ সুৰক্ষা, প্ৰতিক্ৰিয়াশীলতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা মূল্যায়ন কৰিব। চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ সতৰ্ক কৰি দিছিল যে কোভিড-19-য়ে এতিয়ালৈকে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰূপ লোৱা নাই, কিন্তু যদি ভাইৰাছৰ আচৰণ বা মহামাৰী বিজ্ঞানৰ গতিশীলতাৰ পৰিৱৰ্তন হয়, শিশুৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰভাৱ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। যিকোনো পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ প্ৰস্তুতি শক্তিশালী কৰা হৈছে।

    (disclaimer: এই বাতৰিটো চিণ্ডিকেট ফীডৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ প্ৰকাশ কৰা হৈছে। ইয়াক নিউজ 18 অসম দলে সম্পাদনা কৰা নাই।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: