உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • শিশুৰ বাবে ক'ভিড ভেকছিন কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব? ১২-১৫ বছৰৰ কিশোৰ-কিশোৰীয়ে কেতিয়া ভেকছিন পাব?

    শিশুৰ বাবে ক'ভিড ভেকছিন কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব? ১২-১৫ বছৰৰ কিশোৰ-কিশোৰীয়ে কেতিয়া ভেকছিন পাব?

    ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকে ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকসকলক ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোম্পানীবোৰৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন অনুমোদন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে।

    ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকে ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকসকলক ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোম্পানীবোৰৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন অনুমোদন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে।

    ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকে ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকসকলক ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোম্পানীবোৰৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন অনুমোদন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে।

    • Share this:
    সকলো বয়সৰ লোক ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈ পৰিছে। বৰ্তমান এই মহামাৰীৰ সমাপ্তিৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা ভেকছিনবোৰ কেৱল প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে। ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকে ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকসকলক ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোম্পানীবোৰৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন অনুমোদন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে। এই পদক্ষেপে ইউৰোপত যুৱ আৰু নিম্ন-বিপদাশংকাৰ জনসংখ্যাক ভেকছিনৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰদান কৰিব পাৰে।

    শুকুৰবাৰে দুয়োটা কোম্পানীয়ে জাৰি কৰা এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে ইউৰোপীয় ঔষধ সংস্থালৈ তেওঁলোকৰ আবেদন ২,০০০ তকৈও অধিক কিশোৰৰ ওপৰত এক উন্নত অধ্যয়নৰ ওপৰত আধাৰিত। য'ত ভেকছিনটো সুৰক্ষিত আৰু কাৰ্যকৰী বুলি ধৰা পৰিছিল। শিশুসকলক আৰু দুবছৰৰ বাবে দীৰ্ঘম্যাদী সুৰক্ষাৰ বাবে নিৰীক্ষণ কৰা হ'ব।

    ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকে আগতে অনুৰোধ কৰিছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনৰ সৈতে তেওঁলোকৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমতি ১২-১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হ'ব। ফাইজাৰ আৰু বায়োটেকৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা কোভিড-19 ভেকছিনটো যোৱা ডিচেম্বৰত ই.এম.এ.-ৰ দ্বাৰা ফ্লেগ কৰা প্ৰথম ভেকছিন আছিল যেতিয়া ইয়াক ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ১৬ বছৰ আৰু অধিক আৰু ২৭ৰ দেশৰ লোকসকলক অনুজ্ঞাপত্ৰ দিয়া হৈছিল।

    কেৱল ফাইজাৰ আৰু বায়োটেক নহয়, আধা ডজনৰো অধিক কোম্পানীয়ে শিশুসকলৰ বাবে ক'ৰোনা ভাইৰাছ প্ৰতিৰোধ ভেকছিন মুকলি কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। কোম্পানীবোৰে দাবী কৰে যে শীঘ্ৰেই ছয় মাহৰ শিশুৰ বাবে বজাৰত ক'ৰোনা ভেকছিনও উপলব্ধ হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: