உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • How To Boost Immunity: Omicron ৰ পৰা নিজৰ শিশুক আঁতৰাই ৰাখক, এনেকৈ বঢ়াওক ইম্যুনিটি

    How To Boost Immunity: Omicron ৰ পৰা নিজৰ শিশুক আঁতৰাই ৰাখক, এনেকৈ বঢ়াওক ইম্যুনিটি

    ফাইল ফটো

    ফাইল ফটো

    Toddlers Immunity: শিশুসকলক কোৰোণাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰা প্ৰয়োজন। আপুনি শিশুৰ আহাৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা বস্তুবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা উচিত।

    • Share this:
    Omicron Corona In Children: ভাৰতত কোৰানাৰ দ্বিতীয় ঢৌয়ে মানুহক হতবাক কৰি তুলিছিল। এতিয়া আকৌ এবাৰ কৰোনা অমাইক্ৰনৰ নতুন প্ৰকাৰৰ মানুহৰ মাজত ভয়ৰ পৰিৱেশ আছে। যদিও মানুহে যথেষ্ট সাৱধানতা অৱলম্বন কৰি আছে, আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ বিশেষ যত্ন ল'ব লাগিব। এই মুহূৰ্তত শিশুৰ বাবে কোনো কৰোনা ভেকছিন নাই, সেয়েহে আপুনি শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী (How to boos immunity) কৰাৰ ওপৰত কাম কৰা উচিত।

    কোৰোণাৰ Omicron সংক্ৰমণৰ ৫টা বিশেষ লক্ষণ, এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

    শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা যথেষ্ট দুৰ্বল। গতিকে তেওঁলোকক স্বাস্থ্যৱান আৰু স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যিকোনো সংক্ৰমণ, বিশেষকৈ সৰু শিশুৰ বাবে, দ্ৰুতগতিত প্ৰভাৱিত হয়। শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আপুনি আহাৰ আৰু স্বাস্থ্যকৰ অভ্যাসৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত।

    ২১ বছৰৰ পিচত দেশলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই Miss Universe 2021ৰ খিতাপ জিকা হৰনাজ কোন? এইটো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দি হ’ল ব্ৰহ্মাণ্ড সুন্দৰী

    1- স্বাস্থ্যকৰ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ (Healthy Breakfast) - প্ৰথমে আপোনাৰ সন্তানক স্বাস্থ্যকৰ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ দিয়ক। শিশুটোক ঘৰত বনোৱা ভাল খাদ্য খুৱাব। আপুনি তেওঁলোকক দালিয়া, ৰুটি, হালৱা, বেচনৰ চিলা আৰু ৰাজগিৰা লাড্ডুৰ সৈতে ওটমিল, পৰঠা, ঘিঁউ আৰু গুড়েৰে প্ৰস্তুত খাদ্য খুৱাব পাৰে। ই শিশুটোৰ শৰীৰ শক্তিশালী কৰিব।

    2- দাইল-ভাত খুৱাওক (‍Benifits of dal-rice) - আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ খাদ্যত দাইল-ভাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবই। শিশুৱে দৈ আৰু সৈন্ধৱ নিমখেৰে ভাত খাবও পাৰে। আপুনি দাইল আৰু ঘিঁউৰ সৈতে ভাত খুৱাব পাৰে। চাউল ভিটামিন বি-ৰ এক ভাল উৎস আৰু ইয়াত এমিনো এচিডও থাকে। ই শিশুৰ খজুৱতি দূৰ কৰে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।

    3- বতৰৰ ফল আৰু পাচলি (Seasonal Fruits and Vegetables) - শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ ঋতুগত ফল আৰু পাচলি খুৱাব। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিব। শীতকালত আপুনি আপেল, ডালিম, মধুৰিআম, কমলা, ব্ৰকলি, গাজৰ আৰু সেউজীয়া পাচলি খুৱাব পাৰে। এনে খাদ্যই শিশুৰ বিকাশকো প্ৰভাৱিত কৰে।

    4- শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় থাকিব (Physically Active) - শিশুৱে তেওঁলোকৰ সঠিক বিকাশৰ বাবে খেলিব আৰু খেলিব লাগিব। সক্ৰিয় হৈ থাকিলে কেঁচুৱাটোৰ দৈৰ্ঘ্য, ৰক্ত সঞ্চালন আৰু শাৰীৰিক শক্তি বৃদ্ধি হয়। শিশুসকলক তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ খেলিবলৈ আৰু খেলিবলৈ উৎসাহিত কৰিব লাগে। আপুনি নিজে শিশুসকলৰ সৈতে কিবা খেলিব লাগিব।

    5- পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা (Hygiene and Cleanliness)- শিশুসকলক পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে ক'ব লাগিব। বাহিৰৰ কোনো ঠাইৰ পৰা অহাৰ পিছত আপুনি হাত ধোৱাত অভ্যস্ত হোৱা উচিত। দাঁত আৰু জিভাই পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ কথা পাতিব লাগে। শিশুৰ আঙুলিবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰি থাকিব লাগে। ই শিশুৰ সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে।

    (Disclaimer: News18-এ এই প্ৰৱন্ধত উল্লেখ কৰা পদ্ধতি, পদ্ধতি আৰু দাবীনিশ্চিত নকৰে। সেইবোৰকে কেৱল পৰামৰ্শ হিচাপে লওঁক। এনে কোনো চিকিৎসা/ঔষধ/আহাৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো নিশ্চিত কৰিব।)

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    First published: