১ মে’ত ভাৰত পাবহি Sputnik-V ভেকচিন, বছৰি ৮৫ কোটি Sputnik-V ড'জ উৎপাদনৰ লক্ষ্য

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 27, 2021, 7:09 PM IST
১ মে’ত ভাৰত পাবহি Sputnik-V ভেকচিন, বছৰি ৮৫ কোটি Sputnik-V ড'জ উৎপাদনৰ লক্ষ্য
টিকাকৰণৰ নতুন পৰ্যায় (Vaccination) আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে ভাৰতে এটা নতুন ৰাছিয়ান ভেকছিন স্পুটনিক-ভি (Sputnik-V) লাভ কৰিবলৈ ওলাইছে।

টিকাকৰণৰ নতুন পৰ্যায় (Vaccination) আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে ভাৰতে এটা নতুন ৰাছিয়ান ভেকছিন স্পুটনিক-ভি (Sputnik-V) লাভ কৰিবলৈ ওলাইছে।

  • Share this:
টিকাকৰণৰ নতুন পৰ্যায় (Vaccination) আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে ভাৰতে এটা নতুন ৰাছিয়ান ভেকছিন স্পুটনিক-ভি (Sputnik-V) লাভ কৰিবলৈ ওলাইছে। দেশখনত স্পুটনিক-ভিৰ প্ৰথম ভাগটো ১ মে'ত আহি আছে। ৰাছিয়ান ডাইৰেক্ট ইনভেষ্টমেণ্ট ফাণ্ডৰ (RDIF) মূৰব্বী কিৰিল দিমিত্রিভে এই বিষয়ে অৱগত কৰে। অৱশ্যে, এই ভাগটোত ভেকছিনটোৰ কিমান পালি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব সেয়া এতিয়াও স্পষ্ট হোৱা নাই।

চৰকাৰে ১ মে'ৰ পৰা ১৮ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ সকলো লোকক টিকাকৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। 'প্ৰথম পালিটো ১ মে'ত প্ৰদান কৰা হ'ব,' দিমিত্রিভে কৈছিল। তেওঁ ভাৰতত ক’ৰোনাৰ সৈতে যুঁজত ৰাছিয়াৰ যোগানৰ সহায় কৰাৰ সম্ভাৱনা ব্যক্ত কৰিছিল। RDIFএ ৫ টা বৃহৎ ভাৰতীয় নিৰ্মাতাৰ সৈতে বছৰি ৮৫০ মিলিয়নতকৈও অধিক ভেকছিন পালি উৎপাদনৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। এটা সম্ভাৱনা আছে যে ভাৰতে সোনকালেই স্পুটনিক-ভি উৎপাদন আৰম্ভ কৰিব পাৰে। আৰম্ভণিতে, প্ৰতি মাহে ৫০ নিযুত পালি বৃদ্ধি হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে যিটো অদূৰ ভৱিষ্যতে বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌ টোৱে বৰ্তমান ভাৰতত ধ্বংসযজ্ঞ চলাই আছে। এনে পৰিস্থিতিত, স্বাস্থ্য প্ৰণালীৰ পতনে অসুবিধাবোৰ বৃদ্ধি কৰিছে। অৱশ্যে, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু জাৰ্মানীকে ধৰি বহুতো দেশে ভাৰতক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছে। এই দেশসমূহে তৎক্ষণাৎ ভাৰতলৈ সহায় প্ৰেৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)য়ো ভাৰতৰ অৱনতি হোৱা ক’ভিড পৰিস্থিতিৰ ওপৰত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। একে সময়তে, WHOএ সহায় বিচাৰিছে আৰু বিশেষজ্ঞ প্ৰেৰণ কৰাৰ আলোচনা কৰিছে।পৃথিৱীৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহৰ দৰে, ৰাছিয়াই ভেকছিনটোৰ নাম স্পুটনিক-ভি দিছে। ই হৈছে এডিনোভাইৰাছ-আধাৰিত ভেকছিন, যাক মস্কোত বৃহৎ পৰিমাণৰ টিকাকৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিনে কৈছে যে তেওঁৰ এগৰাকী কন্যাই ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি প্ৰদান কৰিছে। লগতে, ভেকছিনটো ৫৯ খন দেশত অনুমোদিত হৈছে। বৰ্তমান ভাৰতৰ চিৰাম ইনষ্টিটিউট অৱ ইণ্ডিয়াত নিৰ্মাণ কৰা অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰজেনেকাৰ কভিশ্বিল্ড আৰু ভাৰত বায়োটেকৰ কোভেক্সিনক জৰুৰীকালীন অৱস্থাত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 27, 2021, 7:01 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি