মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» Corona

»Covid Vaccine: ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি বেলেগ ল'লে কিবা সমস্যা হ'ব নেকি? জানো আহক বিশেষজ্ঞসকলে কি মত পোষণ কৰিছে?

Covid Vaccine: ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি বেলেগ ল'লে কিবা সমস্যা হ'ব নেকি? জানো আহক বিশেষজ্ঞসকলে কি মত পোষণ কৰিছে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 23, 2021, 9:29 PM IST
Covid Vaccine: ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি বেলেগ ল'লে কিবা সমস্যা হ'ব নেকি? জানো আহক বিশেষজ্ঞসকলে কি মত পোষণ কৰিছে?
নীতি আয়োগৰ সদস্য ড০ ভি কে পলে কৈছে যে এইটো সম্ভৱ হ'ব পাৰে। পলে এইদৰে কৈছে: "যদি আপুনি মোক সুধিব যে এজন ব্যক্তিৰ আন এটা ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি আছে নেকি, তেন্তে তেওঁ দ্বিতীয় টোপালত আন এটা ভেকছিন ল'ব পাৰিবনে? বৈজ্ঞানিক আৰু তথ্যগতভাৱে এয়া সম্ভৱ।

নীতি আয়োগৰ সদস্য ড০ ভি কে পলে কৈছে যে এইটো সম্ভৱ হ'ব পাৰে। পলে এইদৰে কৈছে: "যদি আপুনি মোক সুধিব যে এজন ব্যক্তিৰ আন এটা ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি আছে নেকি, তেন্তে তেওঁ দ্বিতীয় টোপালত আন এটা ভেকছিন ল'ব পাৰিবনে? বৈজ্ঞানিক আৰু তথ্যগতভাৱে এয়া সম্ভৱ।

  • Share this:
দেশত চলি থকা কোভিড টিকাকৰণৰ মাজত, কেইবাটাও ঘটনা ঘটিছে য'ত একেজন ব্যক্তিক দুটা পৃথক ভেকছিন দিয়া হৈছে। এনে ধৰণৰ ঘটনা পোহৰলৈ অহাৰ পিছত, এজন ব্যক্তিক এনেদৰে টিকাকৰণ কৰাটো উচিত নে নহয় তাক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈছে। নীতি আয়োগৰ সদস্য ড০ ভি কে পলে কৈছে যে এইটো সম্ভৱ হ'ব পাৰে। পলে এইদৰে কৈছে: "যদি আপুনি মোক সুধিব যে এজন ব্যক্তিৰ আন এটা ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি আছে নেকি, তেন্তে তেওঁ দ্বিতীয় টোপালত আন এটা ভেকছিন ল'ব পাৰিবনে? বৈজ্ঞানিক আৰু তথ্যগতভাৱে এয়া সম্ভৱ। কিন্তু বহুতো অধ্যয়নৰ পিছত এনে পৰামৰ্শ দিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে কোনো বৈজ্ঞানিক তথ্য উদ্ভৱ হোৱা নাই, কেৱল সময়ৰ লগে লগে এইটো জানিব পাৰি।"

পলে কৈছে যে এইটো আন্তৰ্জাতিক অধ্যয়নৰ পিছতহে জানিব পাৰি। আমাৰ বিশেষজ্ঞসকলে নিৰন্তৰ অধ্যয়ন কৰি আছে। তেওঁ কৈছিল, "ভেকছিন এটাৰ এটা পালিৰ ফলত এণ্টিবডী হয় আৰু আন এটা ভেকছিনৰ আন এটা পালি ইয়াক বৃদ্ধি কৰে। বৈজ্ঞানিকভাৱে, কোনো সমস্যা নাই।"

কভিশ্বিল্ড আৰু কোভেক্সিন হৈছে দেশত মানুহক প্ৰদান কৰা দুটা ভেকছিন। দুয়োটা ভেকছিনৰ দুটা পালি মানুহক প্ৰদান কৰা হৈছে। এই ভেকছিনবোৰৰ দ্বিতীয় পালিটোক বুষ্টাৰ পালি বুলিও কোৱা হয়। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ কেইবাটাও পৰামৰ্শত বাৰে বাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে ইয়াৰ প্ৰথম পালি থকা ভেকছিন এটাৰ দ্বিতীয় পালিৰ দৰে একে ভেকছিন প্ৰাপ্ত কৰক।

অধ্যয়নটো, য'ত কোৱা হৈছিল যে ভেকছিন দুটা একেলগে প্ৰাপ্ত কৰাটো সুৰক্ষিত, 2,600 জন লোকৰ ওপৰত কৰা হৈছিল। আৰু এই সময়ছোৱাত দুটা পৃথক সংমিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। এটা পৰীক্ষাত লোকসকলক অক্সফৰ্ড ভেকছিনৰ এটা পালি আৰু ফাইজাৰ ভেকছিনৰ আনটো পালি দিয়া হৈছিল। দ্বিতীয় পৰীক্ষাটোত, লোকসকলক মডাৰ্ণা এটা পালি আৰু আনটো নোভাৱেক্সৰ পালি চেষ্টা কৰা হৈছিল।

পৰীক্ষণটোৰ উদ্দেশ্য আছিল দুটা পৃথক ভেকছিনৰ টিকাকৰণ কোভিডৰ ওপৰত কাৰ্যকৰী হয় নে নহয় জনা। এই সময়ছোৱাত, মানুহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা পৰীক্ষা কৰা হৈছিল আৰু দেখা গৈছিল যে ভেকছিনটোৰ বেয়া প্ৰভাৱ বেছি দিন স্থায়ী নহয়।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 22, 2021, 10:38 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি