• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Dose Interval: Covishield ৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান কিয় বৃদ্ধি কৰা হৈছিল? স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে বৰ্ণনা কৰিলে ইয়াৰ কাৰণ...

Dose Interval: Covishield ৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান কিয় বৃদ্ধি কৰা হৈছিল? স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে বৰ্ণনা কৰিলে ইয়াৰ কাৰণ...

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৰ্ষ বৰ্ধনে বুধবাৰে টুইট কৰে যে ক'ভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত "স্বচ্ছ" আৰু বৈজ্ঞানিক তথ্যৰ আধাৰত লোৱা হৈছিল।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৰ্ষ বৰ্ধনে বুধবাৰে টুইট কৰে যে ক'ভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত "স্বচ্ছ" আৰু বৈজ্ঞানিক তথ্যৰ আধাৰত লোৱা হৈছিল।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৰ্ষ বৰ্ধনে বুধবাৰে টুইট কৰে যে ক'ভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত "স্বচ্ছ" আৰু বৈজ্ঞানিক তথ্যৰ আধাৰত লোৱা হৈছিল।

  • Share this:
ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ভাৰতৰ লোকসকলক প্ৰদান কৰা ক'ভিশ্বিল্ড (Covishield Vaccine) ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বঢ়োৱাৰ বিষয়টো আকৌ এবাৰ বাতৰিলৈ আহিছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৰ্ষ বৰ্ধনে বুধবাৰে টুইট কৰে যে ক'ভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত "স্বচ্ছ" আৰু বৈজ্ঞানিক তথ্যৰ আধাৰত লোৱা হৈছিল।

দৰাচলতে, সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছৰ এক প্ৰতিবেদনত আগতে দাবী কৰা হৈছিল যে ভাৰত চৰকাৰে বৈজ্ঞানিক গোটৰ সন্মতি অবিহনে অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰজেনেকা (Covishield) ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান দুগুণ কৰিছে। মে' মাহত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ ঘটনা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছিল আৰু বহুতো ভেকছিন কেন্দ্ৰত পালিৰ অভাৱ হৈছিল। তাৰ পিছত, ১৩ মে'ত, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ক'ভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ৬-৮ সপ্তাহৰ পৰা ১২-১৬ সপ্তাহলৈ বৃদ্ধি কৰে।

এক টুইটযোগে হেল্থে কয় যে এনে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ ৰাজনীতিকৰণ কৰাটো অতি দুখজনক। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় টিকাকৰণ কাৰিকৰী পৰামৰ্শ গোটৰ (NTAGI) অধ্যক্ষ এন কে অৰোৰাৰ এক বিবৃতিও দিয়ে, য'ত তেওঁ কয় যে বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ক'ভিশ্বিল্ড ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত স্বচ্ছভাৱে লোৱা হৈছে।

এনটিএজিআইৰ অধ্যক্ষ ড০ এন কে অৰোৰাই (NTAGI Chairman Dr. NK Aroda) কয়, "আমি দেখিছিলো যে ইউকেৰ দৰে কিছুমান দেশত টিকাকৰণ আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজত ১২ সপ্তাহৰ ব্যৱধান আছিল। আমি এই বিষয়ে অৱগত আছিলোঁ, কিন্তু আমি ৪ সপ্তাহৰ ব্যৱধান নিৰ্ধাৰণ কৰিছিলো।' একে সময়তে তেওঁ কয়, 'তাৰ পিছত আমি কেইবাটাও নতুন বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ আৰু তথ্য পাইছিলো, যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আমি দেখিছিলো যে ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ পিছত ৪ সপ্তাহৰ ব্যৱধানে ভেকছিনটোৰ দক্ষতা প্ৰায় ৫৭ শতাংশ আৰু প্ৰায় ৬০ শতাংশ ৮ সপ্তাহৰ ব্যৱধানে বৃদ্ধি কৰে।'
Published by:Kokil Sarma
First published: