• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত এইবাৰ সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ আতংক ! দেশৰ প্ৰথমজন Green fungusৰ ৰোগীৰ অৱস্থা সংকটজনক...

ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত এইবাৰ সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ আতংক ! দেশৰ প্ৰথমজন Green fungusৰ ৰোগীৰ অৱস্থা সংকটজনক...

ভাৰতত ক'ৰোনাৰ পিছত, ভেঁকুৰে এতিয়া ৰোগীক আক্ৰমণ কৰি আছে। ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত দেশৰ প্ৰথম সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে।

ভাৰতত ক'ৰোনাৰ পিছত, ভেঁকুৰে এতিয়া ৰোগীক আক্ৰমণ কৰি আছে। ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত দেশৰ প্ৰথম সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে।

ভাৰতত ক'ৰোনাৰ পিছত, ভেঁকুৰে এতিয়া ৰোগীক আক্ৰমণ কৰি আছে। ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত দেশৰ প্ৰথম সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে।

  • Share this:
ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত, সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ (Green fungus) ঘটনা এতিয়া পোহৰলৈ আহিছে। ইন্দোৰত এতিয়া এজন সেউজীয়া ভেঁকুৰ ৰোগী পোৱা গৈছে। এইটো দেশৰ এনেধৰণৰ প্ৰথম ঘটনা। ৰোগীজনক লগে লগে বিমানেৰে লৈ যোৱা হৈছে আৰু মুম্বাইলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। ভাৰতত ক'ৰোনাৰ পিছত, ভেঁকুৰে এতিয়া ৰোগীক আক্ৰমণ কৰি আছে। ক'লা, বগা আৰু হালধীয়া ভেঁকুৰৰ পিছত দেশৰ প্ৰথম সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। ইন্দোৰৰ অৰবিন্দ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা এজন ক'ৰোনা ৰোগীৰ সেউজীয়া ভেঁকুৰ পাইছিল। তেওঁক চিকিৎসাৰ বাবে মুম্বাইৰ হিন্দুজা চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছে।

ঔষধ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে
সেউজীয়া ভেঁকুৰত ভুগি থকা ৰোগীক ক'লা ভেঁকুৰৰ পিছত ইন্দোৰত নিশ্চিত কৰা হৈছে। মানিকবাগ অঞ্চলত বাস কৰা ৩৪ বছৰীয়া ৰোগীজন ক'ৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছিল। তেওঁৰ হাঁওফাঁওত ৯০ শতাংশ সংক্ৰমণ হৈছে। ৰোগীজনক দুমাহৰ চিকিৎসাৰ পিছত চিকিৎসালয়ৰ পৰা অব্যাহতি দিয়া হৈছিল। দহ দিনৰ পিছত, ৰোগীৰ অৱস্থা পুনৰ অৱনতি হ'বলৈ ধৰে। সোঁ হাঁওফাঁও পুঁজেৰে ভৰি আছিল। হাঁওফাঁও আৰু চাইনাছত সেউজীয়া ভেঁকুৰ নামৰ এটা এস্পাৰজিলাছ ভেঁকুৰ আছিল।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, সেউজীয়া ভেঁকুৰ ক'লা ভেঁকুৰৰ তুলনাত অধিক বিপদজনক। ইয়াৰ ফলত, ৰোগীৰ অৱস্থা নিৰন্তৰ অৱনতি হৈ আছে। ৰোগীৰ মলৰ পৰা তেজ ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। জ্বৰো ১০৩ ডিগ্ৰী হৈ আছে। সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ ওপৰত এম্ফোটাৰেচিন বি বেজীয়ে আনকি প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।

ৰোগীৰ অৱস্থা সংকটজনক
এইটো ৰাজ্যত সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ প্ৰথম ঘটনা যিটো কোভিড পৰৱৰ্তী ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছে। ক'ৰোনাৰ গতি হ্ৰাস পাইছে, কিন্তু ক'লা ভেঁকুৰ ৰোগীৰ সংখ্যা হ্ৰাস হোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, সেউজীয়া ভেঁকুৰৰ চিনাক্তকৰণ উদ্বেগজনক। বৰ্তমান, ৰোগীজনক উন্নত চিকিৎসাৰ বাবে মুম্বাইলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

৯০% হাঁওফাঁওৰ সংক্ৰমণ
ৰোগীজনৰ অৱনতি হোৱাৰ পিছত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি এখন ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ৰ পৰা মুম্বাইলৈ বিমানেৰে লৈ যোৱা হৈছে। আগতে ইন্দোৰ আৰু মুম্বাইৰ চিকিৎসকসকলৰ মাজত আলোচনা হৈছে। পৰামৰ্শ দিয়াৰ পিছত ৰোগীজনক স্থানান্তৰ কৰা হৈছে। অৱশ্যে, প্ৰথম ঘটনা হোৱাৰ বাবে, চিকিৎসকসকলেও প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত যথেষ্ট সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: