உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • Covid Vaccine: প্ৰথম বিদেশত নিৰ্মিত ভেকছিন Modernaক ভাৰতত অনুমোদন ! Pfizerএ কেতিয়া অনুমোদন পাব ? ভেকছিন প্ৰদানত আমেৰিকাক চেৰ পেলালে ভাৰতে...

    Covid Vaccine: প্ৰথম বিদেশত নিৰ্মিত ভেকছিন Modernaক ভাৰতত অনুমোদন ! Pfizerএ কেতিয়া অনুমোদন পাব ? ভেকছিন প্ৰদানত আমেৰিকাক চেৰ পেলালে ভাৰতে...

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মঙলবাৰে কয় যে প্ৰথম আন্তৰ্জাতিকভাৱে নিৰ্মিত ভেকছিন মডাৰ্ণা (Moderna)ক অনুমোদন জনোৱা হৈছে।

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মঙলবাৰে কয় যে প্ৰথম আন্তৰ্জাতিকভাৱে নিৰ্মিত ভেকছিন মডাৰ্ণা (Moderna)ক অনুমোদন জনোৱা হৈছে।

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মঙলবাৰে কয় যে প্ৰথম আন্তৰ্জাতিকভাৱে নিৰ্মিত ভেকছিন মডাৰ্ণা (Moderna)ক অনুমোদন জনোৱা হৈছে।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মঙলবাৰে কয় যে প্ৰথম আন্তৰ্জাতিকভাৱে নিৰ্মিত ভেকছিন মডাৰ্ণা (Moderna)ক অনুমোদন জনোৱা হৈছে। এই তথ্য কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মঙলবাৰে দিছে। নীতি আয়োগৰ সদস্য ড০ ভি কে পলে (Niti Aayog Member VK Paul) কৈছে যে এই নতুন ভেকছিনটো সীমিত ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমতি দিয়া হৈছে। পলে কৈছে যে বৰ্তমান ভাৰতত চাৰিটা ভেকছিন আছে- কোভেক্সিন, কভিশ্বিল্ড, স্পুটনিক ভি আৰু মডাৰ্ণা । আমি ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ সৈতেও আপোচ কৰাৰ ওচৰত আছোঁ, পলে কৈছে।  পলে বৰ্ণনা কৰিছে যে এই চাৰিটা ভেকছিন স্তন্যপান কৰাই থকা মাতৃসকলৰ বাবে সুৰক্ষিত।

    কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব লাভ আগৰৱালে কৈছে যে শীৰ্ষত উপনীত হোৱাৰ পিছত ভাৰতত ক'ৰোনাৰ ঘটনা নিৰন্তৰ হ্ৰাস পাই আহিছে। তেওঁ কৈছে যে ইয়াৰ ভিতৰত আছে জিলাসমূহত ঘটনাহ্ৰাস। আগৰৱালে কয় যে আৰোগ্যৰ হাৰ বৰ্তমান ৯৬.৯ শতাংশত আছে।

    টিকাকৰণৰ ক্ষেত্ৰত আমেৰিকাক চেৰ পেলালে ভাৰতে
    লাভ আগৰৱালে কয় যে ভেকছিন পৰিপূৰকৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত সমগ্ৰ বিশ্বতে আগবাঢ়ি আছে। তেওঁ কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক অতিক্ৰম কৰি ভাৰতে ১৬৩ দিনত ৩২০ নিযুতৰ সীমা স্পৰ্শ কৰিছে। আগৰৱালে কৈছিল যে সংখ্যাটো পাবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক ১৯৩ দিন লাগিছিল।

    দেশত টিকাকৰণৰ তথ্যৰ বিৱৰণ দি আগৰৱালে কয় যে এতিয়ালৈকে দেশৰ ২৭.৭ কোটি লোকক ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি দিয়া হৈছে আৰু ৫.৮৪ কোটি লোকক ভেকছিনৰ দ্বিতীয় পালি দিয়া হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: