• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Corona vaccination দ্ৰুত হ'ব দেশত, চৰকাৰে শেষ কৰিলে vaccineৰ লোকেল ট্ৰায়েলৰ নিয়ম...

Corona vaccination দ্ৰুত হ'ব দেশত, চৰকাৰে শেষ কৰিলে vaccineৰ লোকেল ট্ৰায়েলৰ নিয়ম...

ভাৰত চৰকাৰে বিদেশত নিৰ্মাণ কৰা 'সুপ্ৰতিষ্ঠিত' কোভিড-19 ভেকছিন (Well-established Foreign Vaccine)ৰ পথ মুকলি কৰি স্থানীয় পৰীক্ষণ নিয়ম বাতিল কৰিছে।

ভাৰত চৰকাৰে বিদেশত নিৰ্মাণ কৰা 'সুপ্ৰতিষ্ঠিত' কোভিড-19 ভেকছিন (Well-established Foreign Vaccine)ৰ পথ মুকলি কৰি স্থানীয় পৰীক্ষণ নিয়ম বাতিল কৰিছে।

ভাৰত চৰকাৰে বিদেশত নিৰ্মাণ কৰা 'সুপ্ৰতিষ্ঠিত' কোভিড-19 ভেকছিন (Well-established Foreign Vaccine)ৰ পথ মুকলি কৰি স্থানীয় পৰীক্ষণ নিয়ম বাতিল কৰিছে।

  • Share this:
ভাৰত চৰকাৰে বিদেশত নিৰ্মাণ কৰা 'সুপ্ৰতিষ্ঠিত' কোভিড-19 ভেকছিন (Well-established Foreign Vaccine)ৰ পথ মুকলি কৰি স্থানীয় পৰীক্ষণ নিয়ম বাতিল কৰিছে। ৰয়টাৰৰ মতে, টিকাকৰণ ত্বৰান্বিত কৰাৰ বাবে চৰকাৰে এই সিদ্ধান্ত লৈছে। যোৱা দুমাহত দেশত কৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ ফলত সংক্ৰমণৰ ঘটনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। ১ মে'ৰ পৰা ১৮+ লোকৰ বাবে টিকাকৰণো আৰম্ভ কৰা হৈছে। এই বয়সৰ গোটটোত টিকাকৰণৰ বাবে কোটিৰো অধিক পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, অতি সোনকালে যথেষ্ট সংখ্যক ভেকছিন পালিৰ প্ৰয়োজন হৈছে।

চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, ১৩০ কোটিতকৈ অধিক জনসংখ্যা থকা এখন দেশৰ জনসংখ্যাৰ ৩ শতাংশক এতিয়ালৈকে দুয়োটা পালি দিয়া হৈছে। এতিয়ালৈকে ২কোটিৰো অধিক লোকক ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি প্ৰদান কৰা হৈছে।

ফাইজাৰ, জনছন এণ্ড জনছন আৰু মডাৰ্ণাৰ ভেকছিনে পথ মুকলি কৰিব

আজিৰ নিয়মসমূহত চৰকাৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ দ্বাৰা ফাইজাৰ, জনছন এণ্ড জনছন আৰু মডাৰ্ণাৰ ভেকছিনৰ পথ প্ৰশস্ত হ'ব। শেহতীয়াকৈ, সূত্ৰসমূহে উদ্ধৃতি দি কৈছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফাৰ্মা কোম্পানী ফাইজাৰ ভাৰতক ইয়াৰ ভেকছিনৰ ৫ কোটি পালি দিবলৈ সাজু। কোম্পানীটোৱে কৈছে যে ই এই বছৰ বহুতো পালি দিব পাৰে। অৱশ্যে, কোম্পানীটোৱে ক্ষতিপূৰণৰ নিয়মসহ কিছুমান নিয়ামক শিথিলতাও বিচাৰিছে।
মডাৰ্ণাই কৈছে যে ই ২০২২ চনত ভাৰতত ইয়াৰ একক শ্বট ভেকছিন আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, ভাৰতত চিপ্লা আৰু ফাৰ্মা কোম্পানীৰ সৈতে আলোচনা চলি আছে। ৫ কোটি পালি যোগান ধৰাৰ বাবে আলোচনা চলি আছে।

মুখ্যতঃ কোভেক্সিন আৰু কভিশ্বিল্ডৰ জৰিয়তে চলি থকা কাৰ্যসূচীটোত এতিয়া স্পুটনিক ভি অন্তৰ্ভুক্ত আছে

ভাৰতত ১৬ জানুৱাৰীত আৰম্ভ হোৱা টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীত এতিয়ালৈকে মুখ্যতঃ চিৰাম প্ৰতিষ্ঠানৰ কভিশ্বিল্ড আৰু ভাৰত বায়োটেকৰ কোভেক্সিন ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। এতিয়া ৰাছিয়ান ভেকছিন স্পুটনিক-ভি-ও ইয়াত যোগ কৰা হৈছে। স্পুটনিকৰ ওপৰতো ভাৰতত পৰীক্ষণ কৰা হৈছে। তেতিয়ালৈকে, ভাৰতত পৰীক্ষণ চলাই থকা দেশখনত একেটা ভেকছিনৰ অনুমতি দিয়া হৈছিল। কিন্তু এতিয়া ভেকছিনৰ বৰ্ধিত চাহিদাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি নিয়মবোৰ সলনি কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: