মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» Corona

»Plasma Therapy Dropped in India : কোভিড চিকিৎসাৰ পৰা অৱশেষত বাদ দিয়া হ'ল প্লাজমা থেৰাপী। কোৰোণা ৰোগীৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী নহয় প্লাজমা থেৰাপী, চৰকাৰৰ ঘোষণা।

Plasma Therapy Dropped in India : কোভিড চিকিৎসাৰ পৰা অৱশেষত বাদ দিয়া হ'ল প্লাজমা থেৰাপী। কোৰোণা ৰোগীৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী নহয় প্লাজমা থেৰাপী, চৰকাৰৰ ঘোষণা।

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 18, 2021, 11:04 AM IST
Plasma Therapy Dropped in India : কোভিড চিকিৎসাৰ পৰা অৱশেষত বাদ দিয়া হ'ল প্লাজমা থেৰাপী। কোৰোণা ৰোগীৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী নহয় প্লাজমা থেৰাপী, চৰকাৰৰ ঘোষণা।
ICMR, AIIMS, Covid 19ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় টাস্ক ফোৰ্চ (Covid-19 National Task Force) আৰু কেন্দ্ৰীয় স্ৱাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে (Health Ministry) এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

ICMR, AIIMS, Covid 19ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় টাস্ক ফোৰ্চ (Covid-19 National Task Force) আৰু কেন্দ্ৰীয় স্ৱাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে (Health Ministry) এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

  • Share this:
কোভিড চিকিৎসাৰ পৰা অৱশেষত বাদ দিয়া হ'ল প্লাজমা থেৰাপী (Plasma Therapy)। কোভিড চিকিৎসাত কনভালচেণ্ট প্লাজমা থেৰাপী (Convalescent Plasma Therapy​)   কাৰ্যকৰী নহয় বুলি শেহতীয়াকৈ পতিয়ন যোৱাৰ পিছত এই ঘোষণা কৰা হয়।

ICMR, AIIMS, Covid 19ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় টাস্ক ফোৰ্চ (Covid-19 National Task Force) আৰু কেন্দ্ৰীয় স্ৱাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে (Health Ministry) এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

ICMRৰ বিশেষজ্ঞ পেনেলৰ মতে প্লাজমা থেৰাপীৰ দ্বাৰা জটিল কোভিড ৰোগীৰ নিৰাময় অথবা মৃত্যু ৰোধৰ ক্ষেত্ৰত বিশেষ উপকাৰিতা পোৱা হোৱা নাই। প্লাজমা থেৰাপীক লৈ কৰা পৰ্যবেক্ষণৰ পিছত লাভ কৰা পৰসংখ্যা মতে কনভালচেণ্ট প্লাজমা (convalescent plasma​)  থেৰাপী কোভিড চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত সহায়কাৰী হোৱা নাই।

উল্লেখ্য কোভিড মাহামৰীৰ আৰম্ভণিৰে পৰা জটিল কোৰোণা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত কনভালচেণ্ট প্লাজমা থেৰাপীৰ অনুমোদন দিছিল চৰকাৰে।
Published by: Manjumoni Borah
First published: May 18, 2021, 11:04 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি