• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Booster Dose Gap: ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালি লোৱাৰ সময় ৯ মাহৰ পৰিৱৰ্তে ৬ মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে, কেন্দ্ৰই সলনি কৰিছে নিয়ম ...

Booster Dose Gap: ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালি লোৱাৰ সময় ৯ মাহৰ পৰিৱৰ্তে ৬ মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে, কেন্দ্ৰই সলনি কৰিছে নিয়ম ...

দেশত ক'ৰোনাৰ গতি পুনৰ বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইফালে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দুয়োটা ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে।

দেশত ক'ৰোনাৰ গতি পুনৰ বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইফালে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দুয়োটা ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে।

দেশত ক'ৰোনাৰ গতি পুনৰ বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইফালে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দুয়োটা ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে।

  • Share this:
দেশত ক'ৰোনাৰ গতি পুনৰ বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইফালে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দুয়োটা ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিছে। আগতে, কৰোনা ভেকছিনৰ প্ৰেকচন পালি ৯ মাহ বা ৩৯ সপ্তাহৰ ব্যৱধানৰ পিছত দিয়া হৈছিল। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰা জাননীখনত কোৱা হৈছে যে বিশ্ব স্তৰত প্ৰাপ্ত প্ৰমাণ অনুসৰি, ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী উপদেষ্টা গোট অন টিকাকৰণ (NTAGI)ৰ স্থায়ী কাৰিকৰী উপ-সমিতিয়ে ইয়াৰ পৰামৰ্শত পূৰ্বৰ পৰামৰ্শ সংশোধন কৰিছে।

১৮-৫৯ বছৰৰ বাবে বুষ্টাৰ পালি
নতুন পৰামৰ্শ অনুসৰি, এছ.টি.এছ.চি.-য়ে কৰোনাৰ বুষ্টাৰ পালি বা প্ৰিক'শ্বনৰী ড'জ মাজৰ ব্যৱধান ৬ মাহ বা ২৬ সপ্তাহ বুলি বিবেচনা কৰিছে। ইয়াৰ ওপৰত, এনটিএজিআইয়ে ইয়াৰ পৰামৰ্শ দিছে। সেয়েহে, সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল যে ৬ মাহ বা ২৬ সপ্তাহৰ ব্যৱধানৰ পিছত ১৮ ৰ পৰা ৫৯ বছৰ বয়সৰ লোকসকলক ক'ৰোনা ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালি প্ৰদান কৰিব লাগে। অৰ্থাৎ, যদি কোনোবাই আজি ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালি প্ৰাপ্ত কৰিছে, তেন্তে আজিৰ পৰা ৬ মাহ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ দিনা, তেওঁ বুষ্টাৰ পালিৰ দ্বিতীয় পালি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

৬০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকৰ বাবে বিনামূলীয়া বুষ্টাৰ পালি
ইয়াৰ উপৰিও, যিসকলৰ বয়স ৬০ বছৰতকৈ অধিক, তেওঁলোকে চৰকাৰী কেন্দ্ৰবোৰত বিনামূলীয়াকৈ বুষ্টাৰ পালি পাব। তেওঁলোকৰ বাবেও, দুটা বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ'ব ছয় মাহ। স্বাস্থ্যসেৱা আৰু ফ্ৰণ্টলাইন কৰ্মীসকলেও বিনামূলীয়াকৈ এটা বুষ্টাৰ পালি পাব। এই ভেকছিনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য কোউইন এপত আপলোড কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: